Demagogie mocichtivé feministky Naomi Wolfové

8.10.2008
Zbyněk Klíč, Matyíš Zrno

Kdo a proč nastrčil do politiky Sarah Palinovou? Takto sugestivně se 1. října ptá v komentáři v MF DNES Naomi Wolfová. Článek prezentuje jako nezávislý komentář (vzbuzený značkou Project Syndicate), který se na první pohled snaží působit objektivně.Vyjmenovává kritiku Palinové zleva i obdiv zprava. O všem pak prohlásí, že se opírá o skutečně existující důkazy – jaké důkazy má však pro „mafiánský styl vládnutí“ aljašské guvernérky nebo pro tvrzení o „chaotickém rodinném životě“? Nemluvě o tom, že snažit se „bublinu“ okolo Palinové vysvětlit jako ryze sociálně-genderově motivovanou nespokojenost bílých žen z nižších vrstev je poněkud velmi zjednodušující.

Kdo je Wolfová?

Spíše bychom se tedy měli ptát, kdo je Naomi Wolfová, v titulcích uvedená jako „americká publicistka“? Na stránkách Project Syndicate je prezentována jako „Autorka nejnovější knihy The End of America: Letter of Warning to a Young Patriot (Konec Ameriky: Varovný dopis mladému vlastenci) a chystané knihy Give me Liberty: How to Become an American Revolutionary (Dejte mi svobodu: Jak se stát americkou revolucionářkou) a jako spoluzakladatelka amerického hnutí za demokracii American Freedom Campaign.“

To zní velmi hezky (kdo by nebyl pro demokracii…), ale letmým pohledem na internetu zjistíme, že uvedená organizace – American Freedom Campaign – má za cíl především kritiku současné administrativy a boje proti teroru (její základní náplní je teze, že teroristé by měli mít úplně stejnou právní ochranu jako kterýkoliv Američan).

V článku Wolfová dále kritizuje dobré postavení vzdělaných bělošek v kontrastu k těžkému životu většiny žen, „které nám připravují jídlo, zpracovávají internetové objednávky a utírají loužičky v nemocnicích“. A které si zaslouží podporu tváří v tvář „nastrčené kandidátky na osm (nebo i více) dalších let vlády gangsterů, kteří ukořistili americké bohatství, rozvrátili ekonomiku a poslali čtyři tisíce statečných mladých mužů a žen na smrt ve válce založené na lžích“. Poněkud silná slova i pro někoho, kdo nemusí být fanda George Bushe.

Ostatně Wolfová prohlásila, že administrativa George Bushe po útocích 11. září je srovnatelná s nacistickým Německem ve své prvotní fázi…

S Wolfovou, která horuje pro špatně placené dělnice, se na založení už citované organizace AFC podílel například William Hazeltine, zakladatel farmaceutické korporace Human Genom Science, zaměstnávající 770 lidí a s investicemi za léta 1990-2000 ve výši dvou miliard dolarů. Sama Wolfová pak vydělávala měsíčně 15 000 dolarů za rady Albertu Goreovi v jeho předvolební kampani proti Georgi Bushovi (radila mimo jiné i Clintonovi).

Kdepak nezávislost

Wolfová samozřejmě vůbec není nezávislou autorkou. Sama se považuje za představitelku třetí vlny feminismu, advokátku progresivismu a na svém blogu horuje pro kandidáta demokratů Baracka Obamu. Nachází se samozřejmě na straně zastánců potratů a tvrdí, že někdy má matka dokonce povinnost rozhodnout, že plod v ní má zemřít. Samozřejmě patří k odpůrcům pornografie a zahalování tváří muslimek na veřejnosti považuje za správné.

Je s podivem, že dostane-li se zástupkyně něžného pohlaví do tak vysoké pozice, jako je guvernérka a kandidátka na viceprezidentku,Wolfová se může vzteky přetrhnout. Má to však své důvody – Palinová je odpůrkyní potratů a porodila dítě s Downovým syndromem. Obhajuje konzervativní názory, a tím se diskredituje v očích Wolfové. Vstup Palinové do prezidentské kampaně je pro demokraty černou můrou. Proti úspěšné ženě s exekutivními zkušenostmi, s pověstí bojovnice proti nekalostem nemají argumenty, a tak se uchylují k očerňující kampani. Symbolizuje to jediné -obavu Obamova štábu z volebních komplikací.

ZBYNĚK KLÍČ redaktor CEVRO REVUE
MATYÁŠ ZRNO pracovník Občanského institutu

Vyšlo v MF Dnes 8.10.2008

Příspěvků : 19 - Demagogie mocichtivé feministky Naomi Wolfové

  1. Ulrich : 6.11.2008 v 14.34

    1. Z řady okolností usuzuji, že mám IQ znatelně vyšší než 100. Sarah Palin mám rád a přivítal bych, kdyby byla prezidentkou Spojených států. Rozhodně bych jí dal přednost před Barackem Obamou. Totéž, mylím, platí i o milionech nadprůměrně inteligentních lidí v Americe i po celém světě.

    2. Obama vyhrál díky rasovému faktoru. Výsledek ukazuje, že údajný odrazující vliv Sarah Palin na voliče je výmysl levicových novinářů. Podívejme se na data. Celkový výsledek voleb: 53:46 pro Obamu. Podíl černochů v populaci: 12%. Obvyklá volební účast černochů: 15%. Účast černochů u letošních prezidentských voleb: 80%. Výsledek voleb u bělochů: 55:43 pro McCaina ( ! ). Výsledek voleb u černochů: 95:5 pro Obamu. Takže volby rozhodla vysoká, rasově motivovaná účast černochů. Nic jiného.

  2. Daniel : 5.11.2008 v 14.13

    To chce klid, povolit si kravatu a nenosit tak zariznute trenyrky. Palin je kazdemu cloveku s IQ vyssim nez 100 k smichu a Obama celkem s přehledem zvítězil. Neni co resit :-)

  3. Raab : 4.11.2008 v 14.49

    Pane Ulrichu nepřeháníte to trochu s pitím toho Kool-aid drinku?

  4. Ulrich : 29.10.2008 v 20.24

    Aféry Sarah Palin: Inu, na každého něco vyhrabou. Tím více, čím je kandidát populární a vůbec silný. Na toho voskového panáka Bidena by nikdo nic nehledal, protože toho není zapotřebí. Je to nula. Troopergate: Výrok vynesený orgánem ovládaným demokraty ani nemohl být jiný. To je bezvýznamné.
    Most nikam: Palin projekt stornovala a pokud jej v kampani předtím lehkovážně propagovala, připsal bych to normální snaze být populární a slíbit v kampani všechno všem. V tom je ostatně mistr světa někdo jiný – Barack Hussein Obama! Ten má pro každého voliče nějaký úžasný slib. Hotový Děda Mráz.

    Proč by byla skvělá prezidentka: Inu, ona je totálně “presidential”. Je inteligentní, má charisma, dokáže lidi strhnout. Má jasné, pevné a nádherně americké zásady. Neustoupí. Stojí si za svými názory. Jde protivníkovi po krku. Jednoduše, ideální prezident(ka).

  5. Ulrich : 29.10.2008 v 20.12

    Hlavní demagogie a lež spočívá v do omrzení opakovaném tvrzení, že McCain je starý a kdyby zemřel, stane se prezidentkou ta venkovská, ordinerní, hloupá nána Palin.

    1. McCain je v dobré kondici a s drtivou pravděpodobností v průběhu následujících čtyř let nezemře. Stačí pohlédnout na jeho 94letou matku, jak je svěží a vitální.

    2. Sarah Palin není hloupá. Jistěže ji volební tým připravoval na projevy a debaty. Také jí profesionálové nejspíš sepsali podstatné části jejích projevů. Ale ona pak mluví suverénně, protože ví, co říká, a věří tomu. Když měla projev na národní konvenci, selhalo čtecí zařízení, ale ona pokračovala bez zaškobrtnutí. Nic nezapomněla a vyvolala u delgátů nadšení. V debatě s Bidenem si nepomáhala žádnými papírky. Ano, tým ji připravil, ale totéž platí i u jejího rivala. Tisková konference? Jakou měl kdy Biden? A co úžasného řekl? Ne ne. Sarah Palin vždy před kamerami obstála, přestože většina médií by ji nejraději zašlapala. Nic na tom nezmění ani umné sestřihy jejích výroků v čele s oním “Vídám Rusko z Aljašky”. Bez kontextu není zřejmé, zda to nemyslela jako bonmot a co dále řekla. To se v oněch sestřizích samozřejmě neobjeví. Dále: Tvrzení, že guvernér Aljašky je ceremoniální funkce, je zjevná lež, což asi víte sám. A mimochodem, jakou že významnou exekutivní funkci to vykonával Obama? Žádnou. Žádnou! Nic, co by se alespoň vzdáleně blížilo náročnosti funnkce guvernéra státu. Tak je to. A Wasilla? Nahrávka na směč. Jak poznamenal Mike Huckabee se zanedbatelnou nadsázkou, získala tam Palin ve volbách starosty více hlasů než Biden v prezidentských primárkách. Dále: Prezident má vždy po ruce tým profesionálů, kteří mu dodají potřebné informace a analýzy. Není na rozhodování sám. Proto žádný strach z prezidentství Sarah Palin! Vzdělání: Ano, Palin má druhořadou univerzitu. Ale na tom nezáleží. Z vlastní zkušenosti ( jsem absolventem prvořadé české univerzity ) vím, že na formální stránce vzdělání ani na titulech až tak nesejde. Rozhodující část znalostí jsem získal z mimoškolních zdrojů a v praxi. A tak je tomu prakticky u každého. Buď je člověk inteligentní a pak k úspěchu diplom nepotřebuje nebo není a pak jsou mu tituly na nic. Sarah Palin je první případ. “Bush doctrine”: Inu, co jiného odpovědět na tajkovou otázku než “Jak to myslíte?”. Vždyť ten pojem je nejasný a pokud se někdo na Bushovu doktrínu ptá, měl by říct, co má konkrétně na mysli a který aspekt ho zajímá.

    Článek v aljašských novinách: Ach jistě! Média až na pár výjimek šlapou pro Obamu. Ovšem aby to nepřehnali. Pokud něco dává v těchto volbách Mccainovi šanci, je to všudypřítomná, ohlušující proobamovská mediální kampaň. Běžný Američan už z ní musí být frustrovaný. Všude Obama, pořád tytéž mantry: “Obama! Change we need! Obama will win. Obama must win!” Myslím, že ti obyčejní Američané si mnohdy říkají: “Jasně, vy tam v televizi a ve velkých městech jako jsou Philadelphia, Boston, L.A. nebo New York možná budete volit svého Obamu. Ale já tomu hejskovi nevěřím. Budu volit to, co je mi blízké. Skutečného Američana, skutečného amerického hrdinu. Jistotu. Leadership. Johna McCaina. A moje žena taky. Stejně tak děti a sousedé. Ať už jdou s tím Obamou do háje!”.

  6. Gloster : 28.10.2008 v 19.20

    Ještě jsem zapomněl dodat, že nejvýznamnější aljašské noviny Anchorage Daily News podporují kandidaturu Baracka Obamy: http://elections.foxnews.com/2008/10/26/anchorage-daily-news-backs-obama/

  7. Gloster : 28.10.2008 v 18.07

    S mou námahou si nedělejte starosti.
    V čem přesně vidíte onu demagogii a které body považujete za lživé?
    Já, ani nikdo jiný, Sarah Palin při spontánním vystoupení neviděl. Její proslovy na mítincích jsou samozřejmě připravené (stejně jako proslovy kohokoliv jiného) a při viceprezidentské debatě buď četla kartičky s nápovědou nebo na otázky odmítala odpovídat. Až uspořádá tiskovou konferenci, jako každý normální viceprezidentský kandidát v moderní historii, možná změním názor.
    Nejde o žádné z kontextu vytržené citáty, podívejte se raději na záznam těch rozhovorů, jsou na YouTube. (- What do you think of the Bush Doctrine? – … … In what sense, Charlie?) To, že je z Aljašky vidět Rusko, skutečně uvedla na podporu své dostatečné erudice v mezinárodních vztazích; zřejmě proto, že vůbec žádnou jinou zkušenost se zahraničím nemá. Při stejné příležitosti lhala o své úloze při koordinaci obchodních misí s Ruskem.
    Můžete na její obhajobu uvést nějaká fakta? (Tj., něco jiného, než že všechny útoky má na svědomí levice?) Můžete například nějakým způsobem vyvrátit, že ji vyšetřování troopergate shledalo vinnou ze zneužití pravomoci? Nebo nějakým způsobem podpořit své tvrzení, že by z ní byla skvělá prezidentka? Z čeho tak soudíte? Já bych se neodvážil o kterémkoliv z kandidátu s jistotou prohlásit, že z něj bude skvělý prezident.
    Všechno, co jsem v minulém postu uvedl, jsou ověřitelná fakta. Že jde o kritiku levice nemá na jejich pravdivost vliv.

  8. Ulrich : 27.10.2008 v 14.00

    Tolik zbytečné námahy. Tvůj příspěvek obsahuje souhrn útoků levice na Sarah Palin. Jde přitom vesměs o demagogii a usilovné vymývání mozků ve stylu “stokrát opakovaná lež se stává pravdou”. Typická propaganda je tvrzení, že Sarah Palin není dostatečně inteligentní a zkušená pro špičkovou politickou funkci a zejména pro výkon funkce prezidenta. Je to lež, který má být prokázána růzmými z kontextu vytrženými výroky jako je ten o Rusku viděném z Aljašky. Každý, kdo viděl Palin při spontánním vystoupení a není zaujatý, musí vidět, že jde o inteligentní, sebevědomou, rozhodnou ženu, která by byla dobrou prezidentkou.

  9. Gloster : 26.10.2008 v 23.32

    Rozhodně lze s rozumnou mírou jistoty prohlásit, že McCain si volbou Palinové podřezal větev. Od jejích prvních interview jeho podpora zaslouženě stabilně klesá. Palinová byla vybrána čistě z populistických důvodů, aby nalákala zastánce Hillary Clintonové a aktivizovala ultrapravicovou evangelickou základnu, což od kandidáta, jehož heslem je Country first, působí obzvlášť…
    Byla vybrána chaoticky, bez přípravy, na poslední chvíli, zřejmě v důsledku náhlého impulsu, aniž by ji McCain znal nebo s ní alespoň pořádně mluvil, což opět nemluví ve prospěch jeho úsudku. Je zřejmě nepříliš inteligentní, naprosto neinformovaná (Nedokázala odpovědět na otázku, co je Bushova doktrína, jakou úlohu vykonává viceprezident nebo vysvětlit ekonomické důsledky bail-outu; tvrdila, že má dostatečné zkušenosti v zahraniční politice díky tomu, že je z Aljašky vidět Rusko (sic!), před oznámením své kandidatury se nikdy nesetkala s představitelem cizího státu a nikdy neopustila území USA), podle výsledků vyšetřování troopergatu se dopustila zneužití pravomoci, podle výpovědí jejích bývalý spolupracovníků má zřejmě sklony k mstivosti a vyřizování osobních účtů po politické linii obecně. Jako starostka Wasilly se pokusila cenzurovat knihy v místní knihovně. Jako guvernérka Aljašky (600 000 obyvatel, více méně ceremoniální role guvernéra) působí ani ne polovinu svého prvního volebního období a předtím byla starostkou šestitisícového města. Během studia vystřídala několik vysokých škol a nakonec odpromovala ze sportovní žurnalistiky. Několikrát prokazatelně lhala na kameru (most nikam, její úloha v troopergate, obchodní mise z Ruska…), odmítá jako první kandidát na viceprezidenta v moderní historii uspořádat tiskovou konferenci a odmítá zveřejnit své lékařské záznamy, i přes pochybnosti ohledně jejího posledního těhotenství. Je zastánkyní výuky kreacionismu a pouze abstinenční sexuální výchovy ve školách. Její dcera přitom v sedmnáscti letech otěhotněla a bude si brát osmnáctiletého otce dítěte, který kvůli tomu opustil střední školu a bude se živit jako pomocný opravář na vrtné stanici. (Jsem jediný, kdo má dojem, že se po deseti letech rozvedou?)
    Je proti potratům za všech okolností, včetně případů znásilnění a incestu. Je přesvědčena, že homosexualita je otázkou volby. Je členkou pentacostské odnože církve, která praktikuje spirituální boj, léčbu přikládáním rukou, mluvení jazyky a která má ve svém programu zavedení teokratické vlády na území Spojených států. Věří v brzký armagedon a je přesvědčena, že války v Iráku a Afghánistánu byly vedeny boží prozřetelností. A v případě McCainova zvolení by byla doslova jeden tep dvaasedmdesátiletého muže, opakovaně operovaného kvůli zhoubným nádorům kůže, od atomového kufříku.
    Osobně jsem přesvědčen, že by za její vlády výrazně stoupla možnost celosvětového jaderného konfliktu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?