We are in the Army, now..

31.8.2004
Roman Joch

We are in the Army, now…

“Lafayette, jsme tady!” – řekl generál Pershing, u jeho hrobu, v roce 1917, když Amerika přijela splatit dluh, Francii…

“Tyto pravdy pokládáme za samozřejmé, že všichni lidé jsou si stvořeni rovni a obdařeni svým Stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, mezi nimiž jsou právo na život, svobodu a usilování o vlastní štěstí…” – napsal Jižan Thomas Jefferson, v Deklaraci nezávislosti USA 4. července 1776, a Seveřan John Adams mu přitakal, neboť onu Deklaraci redigoval…

V mnoha válkách je jedna strana za svobodu, a druhá proti ní. Výjimečná byla válka Severu proti Jihu USA, neboli Občanská válka, neboli Válka mezi Státy. Válka v letech 1861-65. Jedna strana říkala: “Mají oni právo zničit svobodnou Republiku proto, aby navždy u sebe zakonzervovali otroctví? Má svobodná polis umožnit vznik nového státu, který by otroctví šířil?” Abraham Lincoln a vnuk Johna Adamse (velvyslanec v Británii) řekli “Ne!” – proto válka. Ale Jižané se ptali: “Mají členské státy Unie právo vystoupit z federace? Má být Unie dobrovolná?” Generál Robert Lee a dědicové Jeffersona řekli své “Ano!” – proto válka.

Ten spor rozřešily Gettysburg a Appomatox. A pruský kancléř Bismarck o tom řekl: “Přestřelky kovbojů mě nezajímají.” Typický to přístup Evropanů k Americe!

Ale: v roce 1917 velitel amerického expedičního zboru ve Francii řekl: “Lafayette, jsme tady!” Amerika splácela svůj dluh zemi, o níž se domnívala, že jí vděčila za nezávislost.

A pak: rok 1942 na plážích Maroka, a Alžíru a Tunisu. Casablanca: ano, Ingrid Bergman byla krásná… a Humphrey Bogart (původně jej měl hrát Ronald Reagan), cigareta mezi rty – hm, připravovali americké občany na to, že jejich synové mají umírat tam, za vodou, v nehodné Evropě… za “Demokracii” a “Svobodu”.

V roce 1943 generál Patton na Sicílii. V roce 1944 pláže Omaha a Utah v Normandii. Potom studená válka. Amerika zachránila Evropu před Stalinem a jeho pohrobky.

Rok 1994. Jsem v Polsku. Několik málo českých poslanců je tam taky. Na konferenci. Hlavní projev před večeří. Američan – výrazná to postava jejich pravice – říká: “… U nás sílí isolacionismus… Naši lidé chtějí stáhnout jednotky z Evropy… Jsem proti… Říkají – nic nám nehrozí, a Evropě taky ne… A pak, kdykoli se tam můžeme vrátit… Já jim říkám: ?Myslíte tak, jak jsme se do Evropy vrátili v Normandii 1944? Poté, co jsme v roce 1917 pomohli zemi Lafayetta a pak se z Evropy stáhli? Myslíte, že když se tam – v té jejich Evropě – něco semele, že se tam máme vrátit tím samým způsobem, jakým jsme se vrátili v roce 1944 na pláže Omaha a Utah??”

Rok 2004. Američané stahují své jednotky z Německa. Z Evropy. Je to inaugurace věčného míru a stálé blaženosti? Možná ano. Možná taky ne, jak já si myslím. Možná za našeho života zase zakusíme válku. Američané se opět vrátí do Evropě. Jako tehdy, na pláži Omaha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?