Tento týden se změní politická mapa Spojených států. Demokraté s největší pravděpodobností prohrají volby. Kam se poděla podpora Baracka Obamy? A co bude porážka znamenat pro USA, světovou politiku a skrze transatlantickou vazbu pro Česko? HN přinášejí odpovědi v sérii textů předních expertů na americkou politiku.
Ve volbách do Kongresu i ve volbách guvernérů 37 států Republikánská strana porazí Demokratickou stranu. Jak to interpretovat a jaký to bude mít následek? V demokraciích přicházejí vítězství i porážky hlavních stran jako příliv a odliv; periodicky se střídají. Po vítězstvích demokratů v letech 2006 a 2008 se dalo čekat, že republikáni časem zvítězí. Ale proč už v roce 2010? Ze dvou důvodů: nepopularita prezidenta Obamy a Tea Party.
Do Obamy byly v jeho prezidentské kampani vkládány nerealistické naděje. Od nezkušeného politika – nebyl senátorem ani jedno celé období – se očekávalo, že zahojí rasové rány minulosti i politickou rozštěpenost USA z dob Bushe. Ukázalo se však, že je stranickým, polarizujícím politikem a USA jsou politicky rozhádanou zemí. Navíc Obama je shledáván chladným, odtažitým, netečným, což je jedním z důvodů jeho nepopularity. Tím druhým je jeho vnitřní politika.
V letech 2006 a 2008 nezávislí centristé podpořili demokraty, neboť republikáni byli tehdy u moci dlouho a svými vysokými státními výdaji způsobili deficit. Pokud však republikáni do roku 2008 utráceli peníze daňových poplatníků jako námořník v přístavu, prezident Obama a demokratický Kongresu od roku 2009 utráceli peníze jako opilý námořník v přístavu. Nasekali gigantický dluh a vytvořili nové federální programy, na které nejsou peníze. A nezávislí centristé v roce 2009 přešli od demokratů k republikánům. Na jaře 2009 vznikla Tea Party, spontánní hnutí rozzlobených daňových poplatníků, kteří jsou přesvědčeni, že federální vláda utrácí příliš mnoho. Členy hnutí jsou především nezávislí centristé a pravicoví konzervativci i libertariáni.
V březnu 2010 prezident Obama protlačil Kongresem svou ambiciózní reformu zdravotnictví, která již v té době byla velice nepopulární u většiny amerických občanů: de facto zestátnila 14 % americké ekonomiky a vytvořila programy, na které Amerika nemá peníze. Bylo to velké legislativní vítězství Obamy. Ale vítězství Pyrrhovo. Možná vítězství poslední.
Tea Party pak ve většině republikánských primárek vymetla dlouholeté, kariérní, ve Washingtonu dlící politiky a nahradila je kandidáty svými. A nyní hodlá v zítřejších volbách svými kandidáty porazit kandidáty demokratické.
Můj odhad: republikáni ve volbách do Sněmovny reprezentantů výrazně posílí, získají více než 50 nových kongresmanů a budou mít ve Sněmovně pohodlnou většinu. V Senátu sníží dnešní demokratickou většinu 59:41 na tu nejtěsnější možnou. Ve volbě guvernérské republikáni také uspějí; budou mít nejméně 60 % guvernérů všech států.
Co to bude znamenat? Obama do prezidentských voleb 2012 už nic důležitého neprosadí a demokraté i republikáni budou taktizovat a snažit se zaujmout nejvýhodnější pozice pro prezidentské volby 2012.
Prezidentská kampaň 2012 totiž začne už pozítří.
Článek vyšel 1. listopadu v Hospodářských novinách.
Obrázek pochází z webu www.wikipedia.org.