Ultra sem, ultra tam, nějak se v tom nechytám…

22.8.2005
Roman Joch

„Ultralevicový diktátor Fidel Castro…“ – slyšeli jste to někdy? Že nikdy? Ale Castro je přece ultralevicový, no ne? Když už ne on, tak kdo? A přesto jste to neslyšeli? Já taky ne.Zato v souvislosti s vyjmenováním Johna Boltona za velvyslance USA při OSN jsem slyšel od hlasatelky Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu výraz „ultra-konzervativní John Bolton.“ Kdyby ta dobrá duše vzápětí dostala dotaz: „Řekněte, proč si myslíte, že John Bolton je ultra-konzervativní? Jaká je jeho kvalifikace, prohřešek či naopak zásluha, jež ho dělají ultra-konzervativním, na rozdíl od jen konzervativního?“ Co by pak asi ona dobrá duše řekla?

Zřejmě by se zarazila, pak začala něco mumlat, že je kontroversní a tak, a že o něm přece takto psali v International Herald Tribune (ahááá, no tak to potom zajisté musí být pravda, že ano; přece IHT, zahraniční to obdoba New York Times, nemůže být podjata ani náhodou…).

Vskutku, proč je John Bolton podle ČRo právě ultra-konzervativní? Jak Radiožurnál definuje hranici mezi ultra-konzervativním a konzervativním? A jak potom tu mezi ultra-konzervativním a reakcionářským? Proč ne rovnou „reakcionářský John Bolton? Jen proto, že by to znělo jako Rudé Právo za Biľaka?

Prostě, nevěděla by – ani ona, ani nikdo v Českém rozhlasu. Ani nikdo jiný vůbec. Neboť není jediný důvod označit Johna Boltona za ultra-cokoli. Zná vůbec někdo jeho názory na domácí politické otázky? Na potraty, trest smrti, sňatky homosexuálů, výši a formu zdanění, sociální výdaje, ochranu velryb, lesbickou lásku, právo vlastnit zbraně, „pozitivní“ diskriminaci ve prospěch černochů, státní dotace pornografii (sorry, modernímu umění), atd.? Já se o americkou politiku zajímám profesionálně, a přesto tyto jeho názory neznám. Nevím, zda John Bolton je konzervativec, liberál, radikál či reakcionář, pokud jde o mnohé jeho názory; vskutku, názory téměř všechny; ovšem s výjimkou otázky jediné, zahraniční politiky.

Co si člověk musí myslet o zahraniční politice, aby byl ultra-konzervativcem? Požadovat restauraci Habsburkův ve střední Evropě? Bourbonů ve Francii? Čingischána v Mongolsku? Hm, nic z toho John Bolton nepožaduje.

Stal se kontroverzním kvůli – více-méně – svým třem názorům na zahraniční politiku. Za prvé, myslí si, že OSN je organizace neefektivní. Za druhé, domnívá se, že uzavírání mezinárodních smluv mezi liberálními demokraciemi na jedné straně a diktaturami na straně druhé nemá smysl, neboť diktatury podepsané smlouvy porušují, zatímco demokracie je dodržují; tudíž smlouvy svazují ruce demokraciím, ale nikoli diktátorům. A za třetí, je přesvědčen, že odzbrojování nevede k zajištění míru, neboť nejsou to zbraně, nýbrž vlastní slabost, co způsobuje války. Válka nastane, když je potenciální agresor přesvědčen, že cena za agresi bude nízká. Od agrese jej proto odradí – a mír zaručí – jedině naše dostatečná odstrašující síla, tj. vojenská moc.

Z těchto tří pozic ta první je konstatováním faktu, jenž by potvrdil každý auditor. Ta druhá je už kontroversní, ale nikoli proto, že by nebyla pravdivá, nýbrž proto, že existují lidé, pro které zpochybnění názoru o mezinárodních smlouvách coby spáse světa jest rouháním. Ta pozice třetí je podle mě rovněž pravdivá, neboť jsem konzervativec; ale ano, uznávám, je ideově vyhraněná. Zatímco konzervativci jsou přesvědčeni, že prostředkem k vyhnutí se válce je vlastní síla, levice je přesvědčena, že je jím vlastní odzbrojení. Je to tedy pozice konzervativní, nikoli však ultra-konzervativní, nýbrž jen prostě konzervativní.
John Bolton však krom toho, že si něco myslí, navíc i otevřeně říká, co si myslí – stejně jako jeho šéf, prezident George W. Bush. To je tedy ten důvod: ultra-konzervativec!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?