Tohle by Churchill nesnesl…

20.6.2020
Matyáš Zrno

8-Odstíny českého konzervatismu. Rozhovor s Matyášem ZrnemAndrew Roberts je respektovaný britský historik, jehož předloňská biografie Churchilla (pro kterou jako první historik získal přístup například k deníkům krále Jiřího) je všeobecně oceňována jako nejlepší. Přinášíme proto přeložených alespoň pár jeho poznámek z rozhovoru pro The New Culture Forum, kde mimo jiné popisuje, jak byl šokovaný z poskvrnění sochy Winstona Churchilla a památníku padlým. 

 

 

„Jak je možné, že v centru města, za bílého dne, naproti parlamentu, byla posprejována socha Winstona Churchilla? Kde byla policie?“ Zabednění sochy, oficiálně na jejích ochranu proti vandalům, považuje za mylné. „Churchill by to nesnesl nesnesl, byl to povahou bojovník.“

Na hutí Black Lives Matter má jasný názor. „Je to klasické schéma. Maoistické scéna. Cílem není hned vyhrát. Cílem je, aby se o vás vědělo, abyste vstoupili do veřejného prostoru a začali postupně získávat podporu. A konečným cílem je změna britské národní identity. Lídři BLM přicházejí z extrémní levice. V tuto chvíli jsou nenapadnutelní, protože geniálně – jak to jen komunisté umějí  –  se strefili do ducha doby, takže se vezou na vlně antirasismu. Ale nemyslete si ani na sekundu, že to je jejich konečným cílem. To neskončí sochami Churchilla nebo sochami otrokářů. To dokonce nemá nic společného s impériem. Je to součást kulturní války, kterou v této zemi vedeme už delší dobu.“


Andrew Roberts

A jak je možné, že mladí lidé chtějí zbourat sochu ´jednoho z největších Britů?  „Vzdělávací establishment v této zemi od 60. let nevěří na hrdiny. Naopak se snaží historii hrdinů zbavit. Dneska můžete v šestnácti letech vyjít ze školy a v životě o Churchillovi neslyšet. Dvacet procent britských teenagerů si myslí, že Churchill je fiktivní postava. A boj proti Churchillovi není nic nového. Místopředseda labouristů John McDonnell označil Churchilla za padoucha už loni. A mohli jsme si přečíst v Timesech, že se chystají útoky i na sochu maršála Montgomeryho.“

A byl tedy Churchill rasista? „Ne, ale narodil se roku 1874, kdy byl darwinismus všeobecně přijímaný. Ale přestože věřil v rasovou hierarchii, nebyl to samé jako Adolf Hitler. Naopak, byl jeho pravým opakem! Nebyl rasista, jak si to představujeme. Rasista by asi nebyl hrdý na to, že se během britské nadvlády v Indii dvojnásobně zvýšila průměrná délka života. Měl pocit jakési morální odpovědnosti, zcela upřímně a altruisticky věřil, že to, co dělá, je dobré nejen pro impérium, ale i pro lidi, kteří v tom impériu žijí. Neviděl impérium v první řadě jako nějaký ekonomický projekt, viděl ho jako něco, co pomáhá oběma stranám.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?