Smrtící koktejl: regulace a tupec

5.11.2013
Matyáš Zrno

1733.jpgDodnes mám schovaný dopis od SNB (pro mladší: Sbor národní bezpečnosti), který dostal můj dědeček v roce 1948. Bylo to první psaní od nových poúnorových mocipánů – psali mu, aby odevzdal svoji kulovnici. Tak to totiž s oblibou totalitní režimy dělaly, kdykoliv se chopily moci. Odzbrojily obyvatelstvo, aby se náhodou nebránilo. 
Dnes jsou v Evropě totalitní režimy minulostí, touha odzbrojit obyvatelstvo je však většině států stále blízká. A protože úplně nejraději regulují naše životy v Evropské komisi, vymyslela komisařka Cecilia Malmströmová (mimochodem ze Švédska, kde má kulovnici skoro každý) návrh, aby se EU zabývala zpřísněním evropské legislativy týkající se držení zbraní. V Evropě totiž ročně střelnou zbraní zahyne asi 1000 lidí. A s tím se přece musí něco dělat. To, že třeba v Británii zločinnost za použití střelných zbraní od absolutního zákazu jejich držení v roce 1997 utěšeně roste, nikoho zjevně nezajímá. Nevím, kolik osob je zabito vzduchovkou, maketou či airsoftovou zbraní, ale komisařka chce pro jistotu zpřísnit pravidla i pro tyto „zbraně“, což by v případě „kuličkovek“ mohlo potěšit leda tak jejich nejznámější oběť – Václava Klause.

Jde o asi stotisící padesátý třetí případ, kdy oficiálně vyznávaný princip subsidiarity (tedy že věci se mají řešit na unijní úrovni, jen když je nelze vyřešit na úrovni národní) letí obloukem do koše, jen aby se nějaký komisař mohl pochlubit, čím zase přispěl k našemu bezpečnějšímu a lepšímu životu. Jestli přitom může být Česká republika v něčem příkladem, pak to je legislativa v oblasti držení zbraní.

Je celkem pochopitelné, že zájemci o zbraň by neměli být trestáni a měli by projít testy na zbrojní průkaz, které působí jako vcelku spolehlivý test blbců. Když jsem si dělal zbrojní průkaz, většina lidí z mé skupiny byli zcela bezúhonní starší pánové, několik bylo nás mladších, buď fandů do zbraní, anebo myslivců. Jediný člověk, který vypadal, že by zbraň opravdu neměl dostat, ji také nedostal – neprošel testem, neboť ve svém životě zjevně používal více pěsti než mozek…Není divu, že kriminalita za použití legálně držených střelných zbraní je již léta tak mizivá, že ji policie už ani neeviduje.

Případ pana Králíčka by si měl třikrát přečíst každý, kdo (podobně jako já) je v šoku z toho, jak můžou lidé volit protisystémové strany s různou mírou obskurity. Pan Králíček si odvážel zahradní odpad na skládku vypůjčeným vozíkem, který byl o 40 kilogramů těžší, než na jaký měl dle svého řidičského oprávnění nárok. Policie ho chytila a úřady mu sebraly na rok řidičák a napařily pokutu 25 tisíc korun. Je to jeden z mnoha případů toho, jak přeregulovaný život v kombinaci s tupcem v uniformě a tupcem na úřadě dělá slušnému člověku (v tomto případě bezúhonnému otci tří dětí) ze života peklo. A to aniž by se s tím kdokoliv ze standardních stran snažil někdy něco dělat. Třeba se inspirovat americkým modelem, kde například v případě silničního provozu neexistují technické kontroly ani cosi jako náhodná kontrola. Pokud neuděláte přestupek, jezděte si klidně v rozpadlém autě, bez řidičáku, opilí. Pokud něco provedete, pak ovšem Bůh s vámi.

 

Vyšlo v Lidových novinách 6.11.2013

Příspěvků : 3 - Smrtící koktejl: regulace a tupec

  1. Michal : 11.11.2013 v 21.59

    Pan Králíček měl snad žádat o snížení kapacity vozu. To je jednoduchá byrokratická procedura, kdy vůz má v papírech jinou nosnost než úplně stejný vůz , ale s jinou maximální nosností. Může ho potom zapřáhnout i za menší auto nebo menší řidičák.

    Potíž je míra ohrožení druhých, kdo potkal rozkmitaný třeba předpisový dvoukolák, ví o co jde. Dvě kola jsou špatně, leda máte německou hlavici upínací, která se nemaže, naopak je tam cosi jako brzdové destičky a ty kmity utlumí.

    Stejně palebná schopnost muže žádá, aby to nenosil do hospody, a když, tak odevzdal v šatně, zejména ne po autogramiádě, a když i to se přitrefí, tak aby do člověka nestřílel jako do jelena, tři koule je fakt moc. To je nová sociální evropa, pan Hašek sice nestřílí, ale zase demokraticky lže. Vyučil se asi na Hradě. Možná brzy evropa bude lidem brát svéprávnost, když lže hejtman kraje, jak mu věřit podpis faktur? Neb kdo lže také krade, jen otázkou co zrovna.

  2. Vanek : 10.11.2013 v 5.28
  3. Alna Alna : 8.11.2013 v 8.38

    S těmi Spojenými státy nemáte pravdu. Namátkové kontroly na alkohol jsou tam stejné, jako u nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?