Zdá se, že sňatek z rozumu, nikoli však sňatek z lásky se konečně uzavírá mezi Mittem Romneym a republikánskými voliči. Ne že by republikánské aktivisty plnil přílišným nadšením, to ne…
Ale: 1) má největší šanci být nejsilnějším soupeřem prezidenta Baracka Obamy; 2) prozatím vede disciplinovanou (až moc), profesionální kampaň bez větších přehmatů; ale především 3) jeho hlavní soupeř v primárkách Rick Santorum s ním prohrál v průmyslových státech Michigan a Ohio, kde měl největší podporu. Je tak jen těžko myslitelné, že nyní po „superúterý“ 6. března, kdy Romney uspěl ze všech nejvíce, by Santorum měl ještě šanci Romneyho porazit.
Ledaže by Newt Gingrich z primárek odstoupil a své stoupence a delegáty vyzval, aby podporovali Santoruma. To je však nepravděpodobné. Morální názory Santoruma jsou z konzervativního hlediska obdivuhodné, ale v roce, kdy u amerických voličů hrají prim ekonomické otázky, je jeho tvrzení, že bude prezidentský úřad používat jako platformu pro poukazování na škodlivost antikoncepce, pro voliče neatraktivní. Gingrich je brilantní řečník a debatér, ale co se týká temperamentu i nápadů, je poněkud nestabilní. Takže v důsledku slabostí nebo chyb svých republikánských oponentů Romney pluje k zisku nominace na prezidenta a republikánští aktivisté čím dál tím více akceptují, že „toto je Romneyho rok“.
Republikáni se pro letošek rozhodli, že změní systém primárek, takže tentokrát budou výrazně delší než v roce 2008. To je už podle některých začíná poškozovat, neboť zatímco jejich kandidáti bojují mezi sebou a své peníze utrácejí na kampaně proti sobě, prezident Obama se může usmívat a soustředit síly, kreativitu i finance až na boj proti republikánům na podzim. Proto se začínají ozývat hlasy, aby si Republikánská strana co nejdřív vybrala svého prezidentského kandidáta a sjednotila se za ním. A hlavně, ať peníze neutrácí republikáni proti republikánům, ale ať si je ušetří na boj proti Obamovi.
Tvrdit, že republikáni propásli svou šanci a Obamovi, který ještě koncem loňského roku působil nezvolitelně, zajistili pohodlné znovuzvolení, je však předčasné. Stávající prezident usilující o znovuzvolení má proti svému vyzyvateli vždy výhodu, a pokud jsou ostatní podmínky vyrovnané, je znovuzvolen. To je evidentní přednost Obamy, ať už bude jeho protikandidátem kdokoli. Neplatí to ovšem, když je země v hospodářské krizi, oživení ekonomiky se nedaří a nezaměstnanost je vysoká. To všechno mluví proti Obamovi, který zůstává populární jen u méně než 50 % obyvatel, i když může argumentovat, že v letošním roce už ono oživení ekonomiky přece jen nastává.
Dá se tak odhadovat, že o vítězi prezidentských voleb rozhodne stav ekonomiky na podzim, tedy v září a říjnu. Bude-li hospodářství růst a nezaměstnanost klesat, prezident bude znovuzvolen. Bude-li na tom ekonomika špatně a nezaměstnanost vysoká, jeho vyzyvatel uspěje.
Vyšlo v Hospodářských novinách 9.3.2012
je milé. podobně komety, prohra v ragby, výhra v ragby, a třeba i skandál v televizi…řada lidí bude mít pocit že…Národ může se špatně vyspat a je pesimistický, může se vyspat do růžova a je manický až běda. jeden manika v Afganistánu, jedna perská raketa. Klasická civilizace má ráda bezpečí stabilitu, ta je dnes jen v zákonech, v tom pro yankee i federalisty ještě šance.Tak bude i prezident další, možná předčasně, možná opakovaně, možná… (je to i naše volba, na stabilitu je pan papež, ač i tam je proces občas víc, než jen struktura služby)
Tak se nad tím zamýšlím a vychází mně pořád tato analýza: Obama, Romney – cha, cha, cha. A ještě k tomu to špatné počasí předevčírem.