Roman Joch v Radiožurnálu o zdravotní péči v USA

28.2.2010
Roman Joch

Američané, jak ukázaly volby guvernérů ve Virginii a v New Jersey a doplňovací volby senátora v Massachusetts, se obávají, že prezident Obama utrácí příliš mnoho peněz, že vyvolal velký deficit a že to budou muset časem zaplatit.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Americké zdravotnictví potřebuje podle názoru prezidenta Baracka Obamy zásadní reformu. Prezident rozhodně není v tomto názoru osamocen. Spojené státy jsou vlastně jedinou vyspělou demokracií, která nemá systém všeobecné zdravotní péče, jak ji známe třeba z evropských zemí. Prezident Obama proto uspořádal ve Washingtonu jakýsi zdravotnický summit, na kterém se čtyřicítka kongresmanů z řad republikánů i demokratů před televizními kamerami přela o to, zda je Obamův reformní plán správný. Na telefonní lince je teď politolog z Občanského institutu Roman Joch, dobrý den.

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Hezký den přeji.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Víme, že republikáni na tom zmíněném zdravotnickém summitu v noci na dnešek Obamův plán odmítli a vyzvali prezidenta, aby plán od začátku přepracoval. Jsou republikáni ti, kdo brání řešení za každou cenu?

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Ano, republikáni se rozhodli tento plán Obamovy státní zdravotní péče odmítnout z několika důvodů. Ten hlavní důvod je samozřejmě, že je to nepopulární. Američané, jak ukázaly volby guvernéru ve Virginii, v New Jersey, doplňovací volby senátora Massachusetts, se obávají, že prezident Obama utrácí příliš mnoho peněz, že vyvolal velký deficit a že to budou muset časem zaplatit. No, a podle republikánů, kteří se vezou na tomto sentimentu proti zběsilým státním výdajům, by Obamova státní zdravotní péče buď znamenala zvýšení daní, což je nepopulární, anebo by onen deficit ještě více prohloubila.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Myslíte, že ta zdravotnická reforma jako taková je nepopulární mezi lidmi?

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Řekl bych, že je nepopulární u centristy, to znamená u těch voličů, kteří jsou jazýčkem na vahách mezi republikány a demokraty a v listopadu 2008 se postavili jednoznačně na stranu Baracka Obamy, a proto byl zvolen prezidentem. Ale v průběhu loňského roku 2009 přecházejí zpět k republikánům.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
A reformu zdravotnictví tedy podle vašeho soudu podporují jen ti, řekněme, více levicově naladění voliči.

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Ano, řekl bych, že 40 procent amerického veřejného mínění chce tento konkrétní plán, který prošel oběma komorami Kongresu v době, kdy tam ještě demokraté měli solidní většinu, ale těch zbývajících 10 či 11 procent má velké rozpaky a spíše se kloní proti.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Obama a jeho demokratičtí spojenci chtějí hlavně jaksi najít cestu, jak poskytnout zdravotní péči milionům Američanů, kteří žádné pojištění nemají. Co je na této myšlence tak sporného?

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
No, především je to ona snaha zavést státem regulovanou zdravotní péči, která by byla velmi nákladná. Totiž to je pravdou, že asi 30 nebo 40 milionů nejchudších Američanů nemá zdravotní pojištění, ale častokrát v Evropě panuje ten dojem, že tito lidé jsou totálně bez pomoci, že v případě nemoci jsou necháváni umírat na ulicích. Není to tak. Zákroky, které jsou nezbytné pro zachování života, jsou hrazeny ze státní péče, ale především tam na rozdíl od Evropy existuje spousta církevních nemocnic. To znamená fungujících na principu charity. To znamená, tyto poskytují péči především těm chudým. Takže není to pravdou, že by v Americe části obyvatelstva hrozilo, že nedostane žádnou zdravotní péči.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Na druhé straně jsme četli a viděli reportáže o tom, že někteří z těch lidí, kteří nemají takové řádné zdravotní pojištění, třeba odkládají návštěvu lékaře, bojí se, že nebudou mít jak to zaplatit a podobně. Takže určitě je tam část obyvatel, kteří s tím mají závažné problémy.

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Určitě. U operacích, u kterých nejde bezprostředně o život, ale jsou plánované, tak tito lidé samozřejmě si nemohou dovolit ty operace tak rychle, jak by potřebovali a odkládají je. Na druhou stranu když ale srovnáváme kanadský systém státní zdravotní péče, tak tamje zase ta nevýhoda, že lidé sice mají bezplatně poskytované operace, ale jsou tam dlouhé čekají lhůty, například na výměnu čelních protéz. Proto bohatí Kanaďané, když chtějí rychle nějaký zákrok, tak si ho raději zaplatí v Americe. Takže je to něco za něco. Buď je něco zdarma, ale pak se dlouho čeká, anebo když to není zdarma, můžete to dostat okamžitě a ve vysoké kvalitě. Ale musíte za to hodně platit, a když nemáte ty peníze, tak prostě to nedostanete nebo až opět už s tím prodlením.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Prezident Obama si stěžuje, že celá debata o zdravotní péči, o reformě zdravotní péče je teď naprosto zpolitizovaná. To prý brání úspěšnému řešení. Souhlasíte s tím, je to takové politikum, vyhraněné politikum?

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Samozřejmě, samozřejmě je to zpolitizované, je to velké politikum, ale tomu se prezident Obama  nemůže divit. On přišel s velice ambiciozním plánem státní zdravotní péče, něco, co Amerika doposud nemá. Tím otevřel tuto politickou otázku a pochopitelně ti, kdo jsou silně pro, tak argumentují pro a ti, kdo jsou silně proti, tak se snaží přesvědčit obyvatele, že to není dobrý nápad. Tak je to v každé politické otázce, v každé kontroverzní nebo sporné politické otázce, kterou vždycky nový prezident nebo nový státník otevře.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Myslíte, že prezident Obama má v současné situaci jakoukoli naději prosadit svou vizi zdravotnické reformy?

Roman JOCH, politolog, Občanský institut
–––––––
Velice malou, velice malou, a to proto, že demokraté ztratili letos v lednu v doplňovacích senátních volbách v Massachusetts onu šedesátiprocentní většinu v Senátu, kterou mohli ukončit diskusí kdykoliv a nechat hlasovat. Pak by samozřejmě ten zákon snadno prohlasovali. Ale republikáni teď mají 41 senátorů, 41 procent, a tím pádem podle pravidel Senátu můžou diskusi prodlužovat do nekonečna. Podle pravidel amerického Senátu není možné, když 41 senátorů chce diskutovat,  diskusi ukončit a tím pádem můžou republikáni provádět víceméně podobné obstrukce, jako dnes provádí u nás ODS v Poslanecké sněmovně a onu debatu prodlužovat do nekonečna. Všichni budou čekat, jak dopadnou doplňovací volby do Kongresu v listopadu 2010.

Jan BUMBA, moderátor
–––––––
Děkujeme za rozhovor. Politolog Roman Joch.

 

Vysíláno na ČRo – Radiožurnál 26.2.2010

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?