Roman Joch v ČT k odstraňování pomníků v USA

19.8.2017

Joch-10-30-2007-5-38-47-PMU toho sporu o konfederační památníky. Nakolik Amerika řeší, jak pojmout svou historii a nakolik vlastně o historii vůbec nejde, je to celé o té současné situaci?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Nyní je to, celá otázka je příšerně zpolitizovaná. A to extremisty na té rasistické bílé extrémní pravici, tak taky radikály z levice. Jako je takzvaná /nesrozumitelné/. A taková ta středová většina spíše mlčí. Ale já osobně jsem instinktivně proti bourání pomníků. Nicméně se stalo to, že tyto pomníky se zpolitizovaly právě ze strany oněch rasistů, které je nyní vnímají jako symbol. Svůj vlastní symbol. A tím jim zasadili smrtelnou ránu a já si myslím, že ten trend odstraňování konfederačních památníků politiků, generálů, vojáků, bude pokračovat. Právě proto, že jsou nyní asociované s extremisty a rasisty. No a otázka je jenom, kde se to zastaví. Kdo ještě bude shledán nehoden toho, aby mu byl postaven pomník.

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, moderátorka
–––––––
Úřady je odstraňují preventivně, z obavy před násilnostmi. Ale nemůže tohle naopak to násilí vyvolat, právě ze strany těch naprosto krajně pravicových zastánců?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Vždycky je špatně, když státní autorita dělá něco ze strachu před tím, že nějací radikálové budou porušovat zákony. Je to appeasement, který ničemu nepomůže. Ale pravdou je, že nyní jak extremistická pravice, tak extremistická levice v Americe jsou vyhrocené a za tohoto prezidenta se nejdřív proti /nesrozumitelné/ radikalizovala levice a akce vyvolává kontrareakci. Takže já se obávám, že násilné střety v ulicích budou nastávat a pokračovat.

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, moderátorka
–––––––
Sám jste říkal, že to je věc radikální pravice i levice. My to tak vnímáme. Vidíme vlastně Ameriku takto rozdělenou. Ale co ta většinová společnost? Nakolik se jí to týká, nakolik se zapojuje?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Umírnění jsou na obou stranách. To znamená jsou lidé i konzervativní, kteří říkají, že památníky konfederace, to znamená vzpoury proti Spojeným státům, by neměly být na veřejném prostranství, na čestných místech, ale měly by být na bojištích. Jako památníky obětí na obou stranách. V muzeích, na bojištích. No a pak, jak jsme slyšeli ten názor, mnozí umírnění Jižané to vnímají jako součást svého dědictví. To znamená nechtějí, aby byli asociováni s rasisty, Kukluxklanem a nacisty. Takže já doufám, že nakonec nějaký šťastlivý kompromis se najde. Ale hlavně má obava je ta, aby nakonec nepřevládl ten názor radikální levice, že kdokoliv, kdo měl v minulosti na sobě nějakou skvrnu, že byl sám otrokářem, jako George Washington, zakladatel Ameriky, že musí taky pryč. On byl otrokář, protože to zdědil. Ale on nahlédl špatnost otrokářství a dal svým otrokům svobodu.

Dana ZLATOHLÁVKOVÁ, moderátorka
–––––––
Roman Joch. Děkujeme.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Děkuji.

 

Vysíláno v ČT 17.8.2017

Jeden příspěvek - Roman Joch v ČT k odstraňování pomníků v USA

  1. Michal : 9.9.2017 v 23.11

    Klasické otroctví mělo charakter rodiny, ta z té doby by se nám také nemusela líbit nejen pro svou patriarchálnost, ale jinak by asi nefungovala. Dnešní rezervy nebyly po ruce, žilo se dosti na doraz. Dnes stát dokáže občana sešněrovat možná i více než byl některý otrok, na jedné straně povinnost, na druhé nevymahatelnost práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?