Roman Joch v ČRo o zvolení Donalda Trumpa

11.11.2016

nbc-fires-donald-trump-after-he-calls-mexicans-rapists-and-drug-runners
Dosluhující americký prezident Barack Obama dnes přijme v Bílém domě vítěze prezidentských voleb republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Probrat mají záležitosti týkající se budoucího předání moci. Hostem je ředitel Občanského institutu Roman Joch, dobrý den. Oproti vypjaté předvolební kampani byly první povolební reakce obou kandidátů velmi vstřícné. Trump pochválil Clintonovou za houževnatou kampaň, jak řekl a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. Clintonová o Trumpovi řekla, že doufá, že bude dobrým prezidentem všech Američanů. Podaří se zasypat ty rozdělující příkopy mezi oběma tábory, co myslíte?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Bude k tomu veliká vůle na obou stranách. Ono je to takovou americkou tradicí, že kampaně, především prezidentské, bývají hodně vypjaté. A po jejich skončení obě strany si uvědomí, že teď je nutné trošku se sjednotit, alespoň pro začátek, když opět začnou politické spory a z obou stran nabídnou vstřícnou ruku. Samozřejmě ta tendence nabídnout vstřícnou ruku je vždycky ze strany vítěze, existuje dokonce tradice už od druhé světové války, kterou dodrželi všichni prezidenti, že každý z nich si minimálně jednoho ministra ve své vládě vybere člověka z té druhé strany. A jak ukázal první projev Donalda Trumpa, on tuto tendenci alespoň prozatím nabídnout vstřícnou ruku, má.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Barack Obama prý vyslovil naději, že Trump nebude soudně stíhat Hillary Clintonovou, jak vyhrožoval během předvolební kampaně, víme kvůli čemu. To je ta aféra s používáním soukromé e-mailové pošty k pracovním účelům. Tehdy, když byla ministryní zahraničí. Co si o tomto myslíte?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Samozřejmě já nevím, co našla FBI všechno v těch e-mailech, ale ředitel FBI pan Comey dvakrát řekl, nejdřív v létě a teď podruhé, že to, co našli v těch e-mailech, není dostatečný důvod pro zahájení stíhání. A já myslím, že Donald Trump poté, co vyhrál, myslím si, že mu teď bude dělat dobře taková ta póza velkorysosti, protože já si nemyslím, že on i jeho vláda aktivně bude chtít stíhat Hillary Clintonovou.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Donald Trump vzbudil velká očekávání u části americké populace, postupně z nich bude muset jistě slevovat, zdaleka své sliby nemůže splnit. Nepřijde rozčarování u jeho příznivců příliš brzy?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
To nevíme, jestli příliš brzy, určitě nemusíme pochybovat o tom, že časem přijde. Svým způsobem Donald Trump, jakkoliv to levicový politici by neradi slyšeli, je svým způsobem zrcadlovým obrazem Baracka Obamy. On před osmi lety na levici vzbudil veliké naděje. Byl velice radikálním politikem, byť s velice uhlazenou rétorikou Donald Trump je něco takového na pravici nebo na určitém typu pravice,  a pochopitelně on v kampani slíbil tak moc, že není realistické, aby všechno splnil. Ale myslím si, že ten jeho hlavní úspěch nebo neúspěch, alespoň zpočátku, bude záviset od toho, zda bude chtít spolupracovat s republikány v Kongresu. Jeho vlastní strana k němu totiž měla ambivalentní. Mnozí ho podporovali, ale mnozí dokonce před volbami řekli, že  doporučují jinou volbu. Takže záleží, jak  bude spolupracovat s republikánským Kongresem. A připomínám, že souboj Trumpa s Clintonovou zastínil všechno ostatní, ale tyto volby byly volbami také do Kongresu a také volbami guvernérů v mnoha státech. A ta hlavní zpráva je, že republikáni vyhráli úplně všechno. Mají nejenom prezidenta, ale mají většiny v obou komorách Kongresu a počet svých guvernérů ještě o tři zvýšili. To znamená, jejich většinová vláda v Americe je tak silná, že můžou postupovat jednotně, pokud se dohodnou a prosadit skutečně dramatické změny, mnohem dramatičtější, než měl by šanci prosadit Barack Obama anebo Donald Trump psychologicky nebude ochoten kompromisu s republikány v Kongresu a pak jakýsi marasmus nebo nefunkčnost vládního systému přijdou velice brzo, takže je to v podstatě to rozhodnutí je nyní na Donaldu Trumpovi.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Mimochodem Clintonová měla o zhruba 200 tisíc hlasů víc, než její rival, ale Trump tedy získal více volitelů. Myslíte si, že v USA otevřou otázku, jestli nereformovat tento nepřímý volební systém?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Ne, neotevřou, protože je to téměř nemožné. Vyžadovalo by to změnu ústavy a měnit americkou ústavu je velice obtížné. Nejenže potřebujete až dvě třetiny větší v obou komorách Kongresu, ale i tři čtvrtiny všech státních parlamentů a to je taková super většina, že to prakticky není možné prosadit. Navíc ty menší státy, kterým tento systém vyhovuje, a kterých je celkem dost, byť v nich žije málo obyvatel, by samozřejmě tuto změnu ústavy zablokovaly.

Vladimír KROC, moderátor
–––––––
Ředitel Občanského institutu Roman Joch, děkuji vám, na shledanou.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Na slyšenou.

Vysíláno na Radiožurnálu 10.11.2016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?