Roman Joch v ČRo o soudu s obviněnými za 11.žáří

5.1.2009
Redakce

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Pět islámských radikálů podezřelých z přípravy útoků z 11. září 2001 se chce údajně přiznat. Jde o lidi zadržované na americké základně Guantánamo na Kubě, z nichž jeden, Chálid Šajch Muhammad, je považován za muže číslo tři v teroristické síti Al Kajda. Podrobnosti z předběžného soudního líčení má severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Vít POHANKA, severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu
–––––––
Pětice islámských radikálů čelí dvěma tisícům devíti stům sedmdesáti třem obviněním z vražd – jednomu za každou oběť útoků z 11. září. Úmysl přiznat se sdělili v dopise soudci, který s nimi včera zahájil předběžné líčení před vojenským tribunálem na základně Guantánamo na Kubě. Uvádějí, že se rozhodli sami, nebyli pod tlakem, nikdo jim nehrozil, nezastrašoval je ani jim nic nesliboval. Žádají zároveň stažení svých soudem přidělených obhájců. Soudce Steven Henley si ovšem není jist, jestli může jejich přiznání přijmout. Na otázku, zda se chce opravdu přiznat, v případě, bude-li to možné, odpověděl předpokládaný vůdce pěti obžalovaných, Chálid Šajch Muhammad, že ano. O něco později to ovšem odmítl s tím, že chce počkat, až bude před soudem celá pětice. Dva z ní totiž před tribunálem nestáli, protože se přezkoumává, jestli nejsou duševně nemocní. Termín hlavního líčení nebyl zatím stanovený. Budoucnost tohoto a příštích procesů před vojenským tribunálem na Guantánamu není jasná. Úmysl obžalovaných přiznat se znamená, že hlavní proces zřejmě nezačne dřív než nastoupí do úřadu nově zvolený prezident Barack Obama. Ten dal opakovaně najevo, že zvláštní vojenský tribunál kritizovaný obhájci lidských práv nepovažuje za správný a že chce vězení na Guantánamu zavřít. Jednou z organizací, které se o to dlouhodobě zasazují, je i nevládní Human Rights Watch. Jenifer Daskal z její washingtonské pobočky má tuto kampaň na starosti. Nastupující prezident Obama se podle ní k uzavření Guantánama jednoznačně zavázal. Otázkou ovšem je, jak to udělat. “Řešením nemůže být jednoduše přesunout zařízení, kde mohou být libovolně dlouho zadržovaní podezřelí bez soudu, do Spojených států,” řekla Jenifer Daskal Českému rozhlasu. Organizace Human Rights Watch proto vyzývá nastupující vládu, aby přezkoumala spisy všech lidí zadržovaných na Guantánamu. Ti z nich, kteří se opravdu dopustili zločinů, by pak měli být souzeni před řádnými federálními soudy, ostatní propuštěni.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Tolik náš zpravodaj ve Spojených státech Vít Pohanka. A o možných důsledcích vývoje během předběžného slyšení na Guantánamu teď budu mluvit s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem. Dobrý den.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Dobrý den.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Žalobci vojenského soudu požadují pro obviněné trest smrti. Může vůbec soud takový verdikt bez poroty vynést?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Tradičně v amerických dějinách v době války vojenské soudy soudily zajatce, kteří se buď dopustili velkých zločinů nebo aktu terorismu nebo si navlékali americké uniformy, to byl případ Němců, v ofenzivě v Ardenách a tyto vojenské soudy tradičně měly pravomoc vynést trest smrti, tak to činily vždycky. Nyní nastává změna interpretace americké ústavy, a to v tom smyslu, že když Nejvyšší soud Ameriky říkal, že i tito váleční zajatci mají mít právo dovolání nebo odvolání k federálním soudům, to jest k civilním soudům. A to je historicky bezprecedentní, nicméně tato možnost evidentně nyní bude existovat i pro zajaté vězně na Guantánamu a tudíž, pokud by /výpadek/ … trest smrti, je velice pravděpodobné, že jejich advokáti se odvolají k federálním civilním soudům.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Pojďme teď k tomu údajnému přiznání viny. Čím si vysvětlujete ten krok obviněných? Oni tvrdí, že se k tomu rozhodli 4. listopadu, kdy Barack Obama zvítězil v prezidentských volbách.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
To pravděpodobně nebude ten hlavní důvod. Já se domnívám, že to udělali na radu svých obhájců. Totiž tito vězňové z Guantánama mají k dispozici týmy amerických právníků, pro které je věcí prestiže obhajovat ty nejtěžší kauzy a tito právníci jim pravděpodobně, domnívám se, poradili, že pokud se přiznají, trest smrti nedostanou, naopak dostanou doživotí.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Můžou se třeba také snažit o to stát se jakýmisi mučedníky, nebo prostě hrají třeba i o čas?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Je to možné, nelze to vyloučit právě proto, že ta možnost odvolání k federálním civilním soudům je tady otevřená, lze předpokládat, že tyto procesy nebudou krátké, budou mít dlouhý vývoj. Lze se domnívat, že některé kauzy se budou táhnout až léta, možná desítky let, předtím než nějaký pravomocný rozsudek bude vynesen, takže ten faktor, různé taktiky soudní a přetahování je tady určitě ve hře.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Jednání soudu mohlo vůbec poprvé přímo v soudní síni sledovat devět příbuzných některých obětí útoků z 11. září 2001. Někteří z nich jsou proti případným trestům smrti a tvrdí, že pokud budou obvinění odsouzeni, měli by dožít v amerických věznicích. Myslíte, že je za současných pravidel možné přemístit vězně z Guantánama do věznic ve Spojených státech?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Ano, je to možné. Pokud budou odsouzeni nikoli k trestu smrti, ale k doživotí nebo k mnohaletým vězením, můžou být uvězněni jak ve vězeních na území Spojených států, anebo taky mohou být vydáni do zemí původu a ten trest doživotní si odpykají v těch vězeních. Tak se to už mimochodem stalo s některými odsouzenci z Guantánama, kteří byli odsouzeni na vysoké tresty. Nebylo to doživotí, bylo to, myslím, dvacet let a ten dotyčný byl vydán do Jemenu, kde je nyní v jemenské věznici.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Někteří ochránci lidských práv, například z Human Rights Watch, vidí v nejistotě soudce Henleyho ve věci trestu smrti jenom další důkaz, že věznice na Guantánamu by měla být uzavřena a že obvinění by měli stanout před federálními soudy. Jak se podle vás bude situace vyvíjet?

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Ta nejistota soudce Henleyho je daná tím, že nyní ta ústavní interpretace je v pohybu, teď se prostě interpretuje nově. V minulosti ty případy byly jasné. V době války zajatý válečník druhé strany, pokud byl z něčeho obviněn, byl souzen vojenským soudem, ten vojenský soud rozhodl tak nebo onak. Nyní tato možnost odvolání k federálním soudům vlastně vztahuje do válečných procesů všechny ty komplikovanosti amerického soudnictví, které je neskonale dlouhé v tom smyslu, že možnosti různých odvolání je bezpočet a tudíž v případě hrdelních zločinů v Americe trvá deset, jedenáct let od vynesení rozsudku až k případné popravě nebo naopak propuštění.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Co podle vás tento vývoj znamená pro Washington? Přeci jen proces s obviněnými z útoků z 11. září je důležitý, je také ostře sledovaný.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Znamená to, že, je to, je to obecný problém americké justice, jak jsem již zmiňoval, to protahování soudního procesu. Bude to znamenat to, že oni obvinění právě proto, že mají, budou mít k dispozici všechny ty náležitosti amerického soudního řádu, jejich míra viny nebo neviny bude stanovována mnohem spravedlivěji. To znamená, bude se minimalizovat možnost, že by skutečně nevinní byli odsouzeni. Na druhou stranu to může vyvolat u mnohých Američanů přesvědčení, že díky komplikovanosti demokratického právního řádu ty největší zločinci mohou spravedlivému trestu unikat, a pak může nastat jakýsi posun, jaký jsme viděli v Indii v nedávných útocích teroristických v Bombaji, kdy příslušníci indických jednotek ani neměli vůbec žádný zájem ony teroristy zatýkat, ale na místě je stříleli. Takže tady může být obava ta, že zdlouhavé procesy povedou v budoucnosti k tomu, že příslušníci ozbrojených sil nebudou ochotni riskovat své životy kvůli zatýkání teroristů, ale budou je na místě, to znamená bez soudů víceméně popravovat.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
–––––––
Vysvětluje ředitel Občanského institutu Roman Joch. Děkuji vám za rozhovor, na slyšenou.

Roman JOCH, ředitel Občanského institutu
–––––––
Na slyšenou.

 

Rozhovor byl vysílán Českým rozhlasem 9.12.2008

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?