Roman Joch v ČRoPlus o úniku emailů, WikiLeaks a ruských zájmech

8.11.2016

Joch-10-30-2007-5-38-47-PMServer WikiLeaks se aktivně zapojil do kampaně proti Hillary Clintonové zveřejňováním jejích e-mailů a elektronické korespondence z ústředí Demokratické strany. Podle Romana Jocha, ředitele Občanského institutu, udělala Clintonová jednu zásadní chybu: „Nechávala si důvěrné vládní informace zasílat na soukromý, nedostatečně zabezpečený server.“

Joch připomíná, že ke zveřejnění došlo prostřednictvím Bradleyho Manninga, který sloužil k Iráku. Ten podle vyšetřování kvůli depresím zkopíroval americkou vládní komunikaci, ke které měl přístup a předal ji Julianu Assangovi. „Původní Wikileaks informovali o e-mailové korespondenci amerického ministerstva zahraničí.“

ak ale Joch dále uvádí, nejde v tomto případě o tento původní zdroj, ale o nabourání se do soukromé korespondence Hillary Clintonové.

„Clintonová má reputaci většího jestřábismu a větší ochoty angažovat se ve světě. Proto mezinárodní soupeři Ameriky, ať už Rusko nebo Čína, preferují spíš kandidáta, který by byl víc izolacionistický. Tedy momentálně Donalda Trumpa,“ říká Joch.

Paradox Juliana Assange

„WikiLeaks byly dosud chápáni západní levicí jako hrdinové. Ti, kdo říkají mocným pravdu do očí a prozrazují jejich tajemství. Teď jsou vnímáni jako padouši,“ myslí si Joch. V tomto momentě už musíme podle Romana Jocha považovat Juliena Assange za nástroj ruského státu. „Můžeme se jen domnívat, zda je Assange nevědomý nebo vědomý agent ruského státu. Ale to, že je nástrojem ruského státu, o tom už není žádných pochyb.“

Poslechněte si celý rozhovor, který s Romanem Jochem vedl Martin Matějka, zde.

Jeden příspěvek - Roman Joch v ČRoPlus o úniku emailů, WikiLeaks a ruských zájmech

  1. Adrián : 9.11.2016 v 20.23

    Už len dúfať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?