Pryč s válkou, pryč s invazí!”
“Je to nepřijatelné zasahování Ameriky do vnitro-evropských záležitostí” – shodují se deníky na kontinentu.
“Já nechci válku. Evropa nechce válku. My víme, co je válka; zažili jsme ji v letech 1914-18. Byl jsem v ní generálem. Teď jsem mužem míru. Odsuzuji Brity a Američany za jejich agresi vůči Evropě.” – řekl maršál Pétain, šéf Francie. Jeho premiér Pierre Laval dodal: “Hodnoty Anglosasů jsou hodnotami kapitalismu, nadnárodních korporací a vlády peněz. My Evropané máme jinou kulturu. Tříhodinovou polední přestávku. Sociální cítění. Zisky nejsou všechno. Židy jsme poslali do lágrů. Invaze v Normandii je útokem atlantického barbarství proti evropské kultuře.”
Premiér Italské sociální republiky se sídlem v Salo, Benito Mussolini, vylodění rovněž odsoudil. A ostře kritizoval kolaborantskou, proamerickou vládu na jihu Itálie premiéra Badoglia: “Badoglio nemluví za italský lid. Je nohsledem Američanů. Za pozvání na Rooseveltův statek je ochoten udělat cokoli. A snaží se ovládnout italská média.”
Přední evropští intelektuálové Jean-Paul Sartre a Martin Heidegger se taky netajili svým opovržením: “Tak simplexní, tak primitivní! Svět je komplikovaný. Komplexní problémy si vyžadují sofistikovaná řešení. Dnes už přece víme, že pyšní majitelé jediné pravdy byli naivní, zatímco my relativisté máme prst na pulsu doby. To v Bílém domě a na Downing Street 10 skutečně nečetli Nietscheho?”
Kritické hlasy se ozvaly i v samotné Británii. Představitel levé opozice sir Oswald Mosley řekl: “Churchill je pouhý Rooseveltův buldok. Zvu všechny na protiválečnou demonstraci do Hyde Parku.” Představitel opozice pravé lord Halifax soudí: “Normálně sympatizuji s Amerikou, ale tito lidé jsou burani! Věří v Boha, jedí hamburgery a chtějí vyvážet demokracii! Přitom každý tory ví, že demokracie je dobrá jen pro anglicky mluvící národy; všem ostatním má vládnout tvrdá ruka. Vůdce Velkoněmecké říše je realistický politik.” A skeptický redaktor BBC se sarkasticky dotázal premiéra Churchilla, proč nebyly v Normandii nalezeny zbraně hromadného ničení, jisté V-1 a V-2, o nichž Churchill tvrdil, že mohou dopadnout na Londýn. Nerudná replika Churchilla, že zbraněmi hromadného ničení byly i mučírny Gestapa v Normandii, nyní díky invazi prázdné, a že V-1 a V-2 mohou na Londýn ještě dopadnout, redaktora BBC nepřesvědčila.
V Americe umělci, celebrity a univerzity invazi odmítli jednoznačně: “Válečné hrůzy Normandie jsou srovnatelné s Osvětimí. Jsme jako oni, ba horší.” Miliardář maďarského původu George Sereš chce na porážku válkychtivého presidenta věnovat miliony.
A co ohlasy ze země české? “Vylodění v Normandii je ekologická katastrofa.” – řekl kandidát do Evropského parlamentu za Stranu zelených Jakub Babočka. “Podívejme se na věc očima kormorána na pláži Omaha.” – moudře doporučil profesor Václav Bělohorský. “Pokud chybí souhlas celého mezinárodního společenství, jednostranná akce Ameriky je nepřijatelná” – dodal profesor Erazim Koumák.
Feministky říkají: “V invazních jednotkách nebylo rovné zastoupení žen. Požadujeme kvóty pro ženy v generálním štábu Spojenců!” Přisadili si i odpůrci kouření: “Churchill a Roosevelt by se měli stydět.Ten první má tlustý doutník v hubě, ten druhý cigaretu ve špičce. Porušují zákaz reklamy tabákových výrobků. Na straně druhé Vůdce Velkoněmecké říše jako zapřisáhlý nekuřák, abstinent a vegetarián je dobrým vzorem pro mládež.”
Páter Tomáš Balík se nechal slyšet: “Roosevelt vsadil na rétoriku války. Invaze v Normandii balancovala na hranici kýče, až do něj spadla. Navíc mi narušila mezi-náboženský dialog. Novopohanská spiritualita jednotek SS je mnohovrstevná. Umírnění nacisté jsou mi bližší než křesťanští fundamentalisté.”
Dějiny jistě odsoudí invazi do Normandie a její původce posadí na pranýř lidstva a humanity.
Fejeton byl zkrácené podobě (mimo jiné bez odstavce o feministkách a kouření) otištěn v Mf Dnes 7.6.2004.