Prezentace knihy Johna O´Sullivana “Prezident, papež a premiérka”

5.11.2007
Redakce

Ronald Reagan, Margaret Thatcherová a Jan Pavel II – tři historické postavy, které porazily komunismus a postavily na nohy západní svět. V Praze proběhla 8.11.2007 autogramiáda a následná prezentace knihy Johna O´Sullivana “Prezident, papež a premiérka”.
Prezentace se zúčastnil autor, velvyslanec USA Richard Graber a zástupce britské ambasády.Autogramiáda se uskutečnila ve čtrvrtek 8.11.2007 v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí od 15:00.
Prezentace knihy za účasti zástupců ambasád USA, Velké Británie a Vatikánu se uskutečnila v budově Vysoké školy CEVRO Institutut, Jungmannova 17 Praha 1, od 17:30.

 

“Byli to tři manažeři středního významu a nikdo si nepředstavoval, že se někdo z nich dostane až na vrchol. Ronald Reagan byl na prezidenta už
moc starý – a vždy příliš konzervativní. Margaret Thatcherová nebyla jen příliš konzervativní – byla to žena a nebyla na žádném seznamu budoucích
vůdců Konzervativní strany. A pomyšlení na polského papeže bylo skutečně absurdní, zvláš když kardinál, o kterého šlo, byl zatvrzelý antikomunista a obránce katolické ortodoxie v době, kdy byli v církvi i po celém světě mnozí přesvědčeni, že budoucnost patří na sovětské straně détente a na Západě sociálnímu liberalismu.Jenže Ronald Reagan, Margaret Thatcherová i Karol Wojtyła (budoucí Jan Pavel II.) nejen vystoupili až na vrchol, ale všichni také přežili vražedné atentáty, pomohli k zázračnému pokojnému osvobození východní Evropy od sovětského komunismu a znovu oživili své země i Západ. Byli jako majáky optimismu prosvěcující znechucenost a zoufalství, jež postihly Ameriku sedmdesátých let, stávkami zmítanou a ekonomicky skomírající Británii a katolickou církev, jíž otřásala sociální a sexuální revoluce.”

John O’Sullivan působil v době, kdy byl Reagan prezidentem, jako washingtonský sloupkař, byl zvláštním poradcem premiérky Margaret Thatcherové a pravidelně
psal o Janu Pavlu II. a o vlivu katolické církve na mezinárodní vztahy. Je to zkušený britský a americký novinář: byl šéfredaktorem listů National Review,
The National Interest, Policy Review a United Press International, redaktorem New York Post, redaktorem londýnských Times a londýnských Daily Telegraph.
V současné době rediguje na volné noze časopis National Review a píše týdenní sloupky pro Chicago Sun-Times, a je členem Hudson Institute. Je nositelem
titulu Commander of the British Empire a zakladatelem New Atlantic Iniciative, a žije střídavě ve Washingtonu D.C. a doma v Decaturu v Alabamě.

Příspěvků : 4 - Prezentace knihy Johna O´Sullivana “Prezident, papež a premiérka”

  1. Honza : 23.11.2007 v 10.24

    Ale no tak, Tome, to přeci nemůžeš myslet vážně: “Komunizmus padol lebo nedokázal naplniť základné potreby ľudí. “, nebo skutečně věříš tomu, že v Severní Koreji a Číně komunismus potřeby lidí naplňuje, zatímco v Československu a Maďarsku nikoli?

  2. tom : 18.11.2007 v 19.26

    Chichichi. Tak konečne mi je teraz jasné, prečo padol najdiabolskejší systém, ktorý bol ľuďmi vytvorený – ďakujem.

  3. Andrea : 11.11.2007 v 23.54

    Právě že vůbec nešlo jen o symboly.Všechny tři jmenované osobnosti nechtěly komunismus jen zastavit,chtěly ho zničit.Největší zásluhu má samozřejmě R.Reagan,který svým nekompromisnim postojem a závody ve zbrojení dohnal SSSR k úplnému ekonomickému kolapsu.O dobrovolném předání moci tedy nemůže být řeč.

  4. tom : 7.11.2007 v 16.02

    Skutočná príšina pádu soviestkého impéria je menej romantická. Komunizmus padol lebo nedokázal naplniť základné potreby ľudí. Taký obrovský totalitný režim nikdy nepustí moc dobrovoľne z rúk. To akože si myslíte, že keby nacizmus nebol porazený tak nejaké horlivé vystupovanie Roosevelta či Churchilla by znamenalo jeho pád. Ste smiešni. (samozrejme, že symboly sú dôležité, ale v tomto prípade hrali okrajovú úlohu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?