Pět let války proti terorismu

22.9.2006
Redakce

Dne 21. září pořádal Občanský institut v Černínském paláci mezinárodní konferenci 5 let války proti terorismu. Touto konferencí Občanský institut poprvé navázal spolupráci s americkým Claremont Institute.Claremont Institute je konzervativní think-tank v jižní Kalifornii, jenž za posledních pět let vypracoval kritiku současné zahraniční politiky americké vlády George W. Bushe, a to z pravicových pozic. Na rozdíl od i u nás tak časté a známé kritiky zleva, která si přeje neúspěch americké zahraniční politiky, tato kritika zprava si přeje její úspěch, ale domnívá se, že je v mnoha ohledech postavena na mylných či nerealistických základech. Kritika v podání Claremont Institute souhlasila s vojenským odstraněním režimů v Afganistanu a v Iráku, ba zvažovala i odstranění režimů dalších, ale nesouhlasila s následnou dlouhodobou vojenskou okupací žádné země ani s projektem jejich demokratizace. Požadovala omezené, trestné výpravy proti režimům, jejich svržení a nahrazení novými režimy, ať už jsou jakékoli, pokud nejsou Západu nepřátelské, a následné rychlé stažení amerických jednotek mimo centra populace v arabském světě. Podle této kritiky má být výhradním cílem zahraniční politiky západních zemí vlastní bezpečnost a prostředkem k ní zničení či zastrašení doposud nepřátelských režimů; cílem a ani prostředkem nemá být budování nové, demokratické společnosti v arabském světě.

Úvodní slovo na konferenci pronesl 1. náměstek ministra zahraničí ČR Tomáš Pojar. Poté následoval I. panel konference s názvem „5 let boje proti terorismu: úspěchy a porážky“. Hosty z Claremont Institute představil jeho president Brian Kennedy. Hlavní příspěvek přednesl Mark Helprin, publicista a spisovatel, spolupracovník Claremont Institute, který byl poradcem republikánského kandidáta na presidenta USA v r. 1996 Roberta Dolea pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Po něm pronesli své koreferáty Charles Kesler, ředitel Henry Salvatori Center na Claremont McKenna College a šéfredaktor čtvrtletníku Claremont Review of Books, a Roman Joch, ředitel Občanského institutu.

II. panel se věnoval tématu „Demokratizace jako součást války proti terorismu: pro a proti“. Argumentaci proti v hlavním příspěvku vedl Charles Kesler, s koreferáty se připojili Brian Kennedy a Mark Helprin.

III. a poslední panel měl název „Protiraketová obrana jako součást války proti terorismu“. S hlavním příspěvkem vystoupil Brian Kennedy, který je nejen presidentem Claremont Institute, ale i ředitelem jeho projektu protiraketové obrany. Ve svém příspěvku nastínil nutnost protiraketové obrany ve 21. století jakožto naprosto zásadní nejen pro záchranu životů statisíců nevinných civilistů, ale i pro zachování svobodných režimů v západních zemích. Další příspěvky měli Mark Helprin a Petr Suchý, vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Po každém z panelů proběhla diskuse účastníků konference s přednášejícími.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?