Před 15 lety, když vstupovala Česká republika a Polsko do NATO, mnozí měli pocit, že dějiny pro nás skončily. Současné události těsně za hranicemi Evropské unie a visegrádského prostoru připomněly bolestivou pravdu, že geopolitickou bezpečnost nelze vyřešit jednou pro vždy.
Jak se za tuto dobu změnilo NATO? Jak bychom měli reagovat na stahování USA z evropského prostoru? Je střední Evropa schopna působit jako mezinárodněpolitický aktér např. ve vztahu k postsovětskému prostoru? Jaké jsou ponaučení a výzvy z ukrajinské krize?
Na tyto otázky budou odpovídat: zástupce ředitele varšavského Centra východních studií Adam Eberhardt, vedoucí Výboru evropského parlamentu pro spolupráci EU-Ukrajina Paweł Kowal, programový ředitel pražského Institutu bezpečnostních studií a bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneidera ředitel Centra pro transatlantické vztahy na Vysoké škole CEVRO Institut a bývalý ministr Alexandr Vondra. Moderuje Petr Pešek (Lidové noviny).
Organizátory semináře jsou Polský institut, Občanský institut a pražské Centrum transatlantických vztahů. Pracovním jazykem bude angličtina (simultánní tlumočení do češtiny zajištěno).
NA AKCI SE REGISTRUJTE ZDE!
Kdy? v úterý 8.4. od 17:00
Kde? v budově Vysoké školy CEVRO institut, Jungmannova 27, Praha 1
Seminář se koná v rámci projektu 25 / 15 / 10: společná výročí a společné výzvy, který reaguje na letošní kulatá výročí pádu komunismu a vstupu Polska a ČR do NATO a EU. Pořadateli projektu jsou Občanský institut a Polský institut. Partnerem projektu je krakovský Ośrodek Myśli Politycznej. Projekt byl podpořen z prostředků MZV ČR v rámci programu Česko-polského fóra. Mediálním partnerem cyklu je nový internetový časopis ECHO24.CZ