ÚNOR V OI
24. února proběhl v čítárně OI další z pravidelných diskusních večerů. Hostem byl tentokrát psycholog Eduard Bakalář, diskutovalo se na téma Soumrak otcovství.
Michaela Freiová pokračovala v průběhu února v přípravě publikace na téma feminismu, která vyjde v řadě Studií OI. Ve studentském časopisu Agora uveřejnila článek kritizující znovuzavedení svátku MDŽ a “mikrorecenzi” představení “Pilátovy ženy”. Ve vysílání Radia Proglas 21.2. polemizovala s článkem sexuologa Zvěřiny na téma “Je odpor proti potratům náboženskou záležitostí?”.
Roman Joch dne 6.2. natáčel diskusi o americké zahraniční politice po 11. září pro vysílání ČRo 6 – Radia Svobodná Evropa. 11. února moderoval seminář Juniorklubu křesťanských demokratů na téma “200 let českého konzervatismu”, který se uskutečnil v Senátu Parlamentu ČR; zde rovněž vystoupil s příspěvkem “Co by mělo být obsahem konzervativní politiky”. Čas mezi 14. a 19. únorem strávil v Izraeli, kde se zúčastnil semináře Ministerstva zahraničních věcí Izraele o bezpečnostní situaci v tomto regionu. 10.2. publikoval v MfD kritiku registrovaného partnerství pod redakčním titulkem Homosexuálům žádná privilegia… Ve 4. čísle 6. ročníku časopisu Distance uveřejnil úvahu Nádhera nebo chudí: falešné dilema o tom, zda má být církev bohatá.
Jana Pláteníková pokračovala v práci v mediální komisi při MPSV k 10. výročí Mezinárodního roku rodiny. Připravovala příspěvek o konzervativních ženských organizacích v USA, s nímž počátkem března vystoupí na semináři žen KDU-ČSL. Organizačně připravovala přednášku A. M. Libertové o populační implozi v Evropě, kterou pořádá OI rovněž počátkem března.
Michal Semín strávil většinu svého pracovního času přípravou několika seminářů. Jedním z nich byl již zmíněný seminář E. Bakaláře, dalším pak třídenní seminář Křesťanská perspektiva a svobodná společnost, který se koná počátkem března v Českých Budějovicích. Další jím připravenou akcí, která se uskuteční 9.3., je beseda se Sandrou Lovelace z Home School Legal Defense Association (USA) na téma “Domácí vzdělávání v USA a ve světě”. Aby alespoň jednou za rok odlehčil svojí ženě, odjel na týden se čtyřmi staršími dětmi na krkonošské svahy.
Jaromír Žegklitz v průběhu února v zásadě dokončil redakční práci na doslovu Márii Schmidt ke knize Whittakera Chamberse “Svědek”; zbývá už jen poznámkový aparát a text může odejít do sazby. Připravoval rovněž podklady ke kontrole plateb zdravotního pojištění za celou dobu existence OI, která také v únoru proběhla, a to se zdárným výsledkem.
Za finanční podporu opožděně děkujeme panu Josefu Sedlákovi, dále pak panu Jindřichu Řičicovi a americké Educational Initiative for Central and Eastern Europe.