Mezi 26. srpnem a 1. zářím proběhla jako obvykle na Erlebachově boudě v Krkonoších tradiční Letní škola Občanského institutu, tentokrát s podtitulem „Česká republika v měnícím se světě“. Akci, stejně jako loni, podpořila nadace Hannse Seidela, jíž patří vřelý dík. Stejný dík patří i majitelům Erlebachovy boudy, manželům Tomáškovým, kteří opět učinili vše pro to, aby tato akce proběhla k naprosté spokojenosti všech účastníků.
Letní školu zahájil Alexandr Tomský svojí dvojpřednáškou o dějinách evropského politického myšlení. Na ni navázal Roman Joch s tématem „Politické ideologie – co jsou zač a proč mají tak špatný zvuk“ a přiblížil tak studentům, co je liberalismus, socialismus a samozřejmě konzervatismus. Bývalý poslanec za ODA a nyní ekonomický konzultant s rozsáhlými zkušenostmi z post-sovětského prostoru Dušan Kulka přednášel a diskutoval o tom, proč by nám bývalý Sovětský svaz neměl být lhostejný. Závěr byl jednoznačný – říše zla nezanikla a je třeba se mít na pozoru. Matyáš Zrno využil své zkušenosti z Afghánistánu a studentům přiblížil průběh války s Talibanem i konkrétní české angažmá. Pro přiblížení tématu následovalo promítání tematicky velmi blízkého filmu „Bitva o Alžír“. Prorektor Vysoké školy CEVRO Institut Petr Kolář vysvětlil studentům fungování ústavního systému ČR a dlouholetá pracovnice OI a nyní šéfredaktora serveru claritatis.cz Michaela Freiová popsala na základě bohaté osobní zkušenosti tři fáze komunistického režimu u nás. Roman Joch následně vysvětlil fenomén tzv. Nové levice, což příhodně dokreslilo promítání filmu „Baader Meinhof Komplex“.
Středa 29. srpna byla vyhrazena exkurzi do Prahy. Účastníci navštívili Senát Parlamentu ČR, kde kromě prohlídky absolvovali i (jako vždy velmi živou) debatu s panem senátorem Kuberou. Dále navštívili Úřad vlády a Ministerstvo obrany, kde diskutovali s ministrem obrany Alexandrem Vondrou jak o tématech geopolitických, tak o aktuálních otázkách týkajících se obrany země a činnosti Ministerstva obrany. Některé účastníky diskuse dovedla až k úvahám o začlenění do aktivních záloh Armády ČR.
Ve čtvrtek 30. srpna přijel mezi studenty europoslanec Hynek Fajmon (ODS), který kriticky zhodnotil pokusy EU mírnit dopady finanční a dluhové krize. Příběh Řecka a reakci EU popisovala i analytička Lidových novin Lenka Zlámalová. Její kolega Martin Weiss velmi trefně zhodnotil fenomén politické korektnosti.
A do třetice všeho dobrého z Lidových novin vystoupil komentátor Daniel Kaiser, který se věnoval české politice a připomněl celou řadou případů z nedávné minulosti, že současné rozhořčení veřejnosti je trochu zpožděné. Na závěr se opět Matyáš Zrno věnoval tématu islámu a islamismu a masové imigrace muslimů do Evropy.
Roman Joch 1. srpna přednášel na Akademických týdnech v Novém Městě nad Metují o křesťanské sociální nauce (přednášku následně několikrát odvysílala TV Noe). 6. srpna na vlnách ČRo 6 diskutoval o situaci na Slovensku, den poté na téže rozhlasové stanici o krajní pravici v zemích EU. Ve dnech 18.-24. srpna se účastnil pracovní cesty do malé svobodné země ve východní Asii ohrožované mohutným totalitním sousedem. Ve dnech 26.-28. srpna přednášel na Letní škole Občanského institutu v Krkonoších. Ve dnech 29.-31. srpna se účastnil kolokvia organizace LibertyFund na téma „Národ, ekonomika a svoboda v EU“, jež se konalo v Praze.
Matyáš Zrno trávil první půlku srpna na dovolené. Po návratu se věnoval přípravě Letní školy OI, kterou organizačně zajišťoval. Na této akci také přednášel na téma „Válka s terorismem a naše angažmá v Afghánistánu“ a „Islám a islamismus“.