Měsíc v OI: prosinec 2009

5.1.2010
Matyáš Zrno

V pondělí 7. 12. od 17.30 se v čítárně Občanského institutu uskutečnila přednáška Alice Neves a Josefa Kucirka Brazil Today and Tomorrow. Oba přednášející nastínili jak složitý vývoj Brazílie, tak její rozporuplnou současnost, kdy se pod vedením levicového presidenta Luize Inácio Lula da Silvy stává tato země jednou z globálních mocností. Celá přednáška byla vhodně doplněna řadou zajímavých postřehů z brazilského života.

Zimní univerzita OI se uskutečnila ve dnech 11.-13. prosince 2009 v jihočeském Strmilově. Jan Jireš z Vysoké školy Cevro Institut ve své úvodní přednášce pojednal o současném stavu Evropské unie a o modelu evropské integrace, který označil za funkcionalistický. Poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon skepticky promluvil o údajné hrozbě globálního oteplování, analyzoval kodaňský summit a vyvozoval, jaké závěry přinese či by měl přinést pro Evropu a evropskou ekonomiku. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl se podělil o své zkušenosti s fungováním Evropské unie v praxi z pohledu centrálního bankéře. Matyáš Zrno ve svých přednáškách ukázal, jaký smysl má mise NATO v Afghánistánu a proč by měla pokračovat; vedle toho podrobně představil a analyzoval ideologii tzv. genderového feminismu. Roman Joch v jedné přednášce nastínil rozdíl mezi individuálními přirozenými právy na jedné straně a tzv. právy sociálními či kolektivními na straně druhé. V závěrečné přednášce zhodnotil rok působení Baracka Obamy v presidentském úřadu.

Roman Joch se dne 3. 12. zúčastnil diskuse se studenty na gymnáziu v Lounech o pádu komunismu před dvaceti lety; na totéž téma promluvil i na setkání mládežnických středo-pravicových organizací z ČR, Maďarska, Německa Slovenska, Polska a Rakouska, organizovaném Mladými konzervativci dne 5. 12. v Plzni. A do třetice, o tomtéž tématu přednášel i 19. 12. na konferenci Mladých křesťanských demokratů v Brně. Dne 7. 12. vystoupil v Praze na veřejné diskusi ODS „Vize 2020“ o bezpečnostní a zahraniční politice, konkrétně o vztahu k Rusku. Při veřejné diskusi „Vize 2020“ vystoupil rovněž o týden později v Brně, tentokrát k tématu hrozeb vůči svobodě. 8. 12. přednášel a diskutoval ve Zlíně – pro občanské sdružení Zlínská studna – o roku vlády presidenta Baracka Obamy. Ve dnech 11.-13. 12. se zúčastnil Zimní university OI ve Strmilově, kde vystoupil se svými dvěma příspěvky. 15. 12. na gymnáziu v Nymburce promluvil o politických ideologiích dneška. Dne 18. 12. se zúčastnil natáčení kulatého stolu ČRo 6 na téma „Co nám přineslo křesťanství“ (pořad byl vysílán 27. 12. večer). 21. 12. vítal hosty na vánočním večírku OI. V týdeníku Reflex č. 50 (10. 12. 2009) publikoval analýzu Krach Obamova gambitu o jaderné spolupráci Ruska a Íránu a na svém joch.blog.idnes komentáře Kříž, náboženská svoboda, Evropa a Útok chystali neonacisté – ale kdo byl za tím?

Matyáš Zrno se 1. 12. zúčastnil milého setkání se soudcem spolkového ústavního soudu Udo di Fabiem. Den poté uváděl další díl filmového semináře, který OI pořádá spolu s Vysokou školou Cevro Institut a Polským institutem za podpory Konrad Adenauer Stiftung. Mezi 3-6. 12 se v Tiraně účastnil jednání Mladé evropské lidové strany. Podstatnou část dalšího týdne už strávil školením na svou budoucí pozici vedoucího civilní části našeho Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru. Našel si nicméně čas pro účast na Zimní universitě OI 11-13. 12., kterou jednak organizačně zajišťoval a jednak na ní vystoupil s oblíbenými přednáškami o agendě tzv. genderové rovnosti a o Afghánistánu. Konec roku pak strávil jako již tradičně posledních 15 let v příjemném prostředí Horního Polubného v Jizerských horách.

Za finanční podporu, již jsme obdrželi v posledním měsíci loňského roku, upřímně děkujeme paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Andree Komancové, Martině Tomáškové, Michaele Freiové, Kateřině Geislerové, Veronice Kuchyňové Šmigolové a Martě Lipovské, pánům Zbyňku Mikolášovi, Janu Doleželovi, Jakubu Tomkovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Rostislavu Letošovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Hynku Moravcovi, Janu Hellerovi, Davidu Rýcovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Danu Drápalovi, Milanu Louckému, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Ivanu Klabalovi, Ladislavu Mrklasovi, Zdeňku Mitáčkovi, Rafaelu Kučíkovi, Jaromíru Neumannovi, Luboši Šafránkovi, Jiřímu Skalickému, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Jiřímu Doskočilovi, Martinu Romanovi, Robertu Müllerovi, Václavu Vosečkovi, Martinu Rejmanovi, Miloslavu Kučerovi, Liboslavu Paldusovi, Jaroslavu Jirátovi, Janu Horníkovi, Pavlu Bratinkovi, Karlu Pliskovi, Tomáši Moravcovi, Davidu Jurechovi, Petru Valentovi, Jakubu Růžičkovi, Leo Pavlátovi, Michalu Bilovi, Františku Matušinovi, Liboru Krajíčkovi a čtyřem anonymním dárcům a rovněž společnostem Dvojka sobě, Křesťanské společenství Ostrava a Konrad Adenauer Stiftung.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?