Ve čtvrtek 6. 12. se čtyři desítky lidí zúčastnily v poslaneckém klubu ODS diskuse o šancích pravice v příštích volbách. Seminář Občanského institutu s názvem Může pravice znovu vyhrát? se uskutečnil s podporou Hanns Seidel Stiftung a pod záštitou poslance Marka Bendy. Ten také spolu s ředitelem OI Romanem Jochem seminář zahájil. Profesor Miroslav Novák z FSV UK a VŠ CEVRO Institut považuje za jedinou šanci předvolební koalice (např. KDU-ČSL a ODS nebo ODS, KDU-ČSL a Strana zelených), jež by při stávajícím volebním systému garantovaly takový volební zisk, který by umožnil stabilní vládu. Jan Hartl (STEM) oponoval s tím, že to je příliš teoretický přístup, protože mezi voliči tato varianta není příliš populární. Ladislav Mrklas (CEVRO) a Matyáš Zrno (OI) se zamysleli nad situací v ODS a KDU-ČSL. Seminářem elegantně provázel komentátor MF Dnes Martin Komárek.
13. prosince proběhl v budově Vysoké školy CEVRO Institut seminář Občanského Institutu Důchodová reforma v poločase příprav a budoucnost sociálního státu v ČR. Vystoupili na něm Tomáš Kvapil (poslanec KDU-ČSL, předseda Stálé komise pro rodinu Poslanecké sněmovny PČR a člen Podvýboru pro důchodovou reformu), senátor Miroslav Škaloud (ODS), Jiří Rusnok (Prezident Asociace penzijních fondů ČR, generální ředitel ING Penzijního fondu), Vladimír Bezděk (generální ředitel AEGON Penzijního fondu, koordinátor expertní komise pro důchodovou reformu), Ivo Foltýn (generální ředitel Penzijního fondu České pojišťovny, člen expertní komise pro důchodovou reformu) a Marek Loužek (Centrum pro ekonomiku a politiku). Seminář sledovalo zhruba padesát osob z řad odborné i laické veřejnosti a novinářů. Většina účastníků se shodla na tom, že penzijní systém potřebuje reformu, tu však brzdí nedostatečný politický konsensus. Podle ředitele odboru sociálního pojištění MPSV Jiřího Krále nechtěl ministr Petr Nečas riskovat, a proto zatím návrh reformy dále projednává komise pro důchodovou reformu. V dubnu nebo v květnu by se mohl dostat do Sněmovny. Podle Ivo Foltýna by vláda měla být při prosazování důchodové reformy razantnější. Podle Jiřího Rusnoka by vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění měl být radikálnější. Referát Marka Loužka přineseme v některém z příštích bulletinů.
Roman Joch dne 6. 12. pronesl úvodní příspěvek na semináři „Budoucnost pravice“, který OI pořádal v poslaneckém klubu ODS v PsP ČR. 10. 12. vystoupil na diskusním fóru Liberálního institutu na téma „Lord Acton, vláda svědomí a svoboda“. 12. 12. přednášel pro Mladé konzervativce v Praze o socialismu. Ve dnech 13.-16. 12. se zúčastnil kolokvia amerického Liberty Fund v Krakově na téma „Benjamin Constant a jeho politické myšlení“. 17. prosince pak vítal hosty na předvánočním večírku OI. 12. 12. Hospodářské noviny otiskly jeho komentář pod mírně matoucím redakčním názvem „CIA intrikuje proti Bushovi.“ Své postřehy publikoval rovněž na joch.blog.idnes.cz
Matyáš Zrno otiskl ve studentských novinách Agora recenzi dějin Černé Hory (Zapomenutí bratři z jihu, Agora 4. 12.). Křest této knihy také 17. 12. moderoval. Na ten samý den také připravil vánoční besídku OI. 9. 12. přednášel pro Mladé křesťanské demokraty v Brně a diskutoval s hejtmanem jihomoravského kraje Juránkem. Ve stejný den komentoval na ČRo 6 vývoj v Bosně a Kosovou a 13. a 16. 12. komentoval na Radiožurnálu končící funkční období hlavní žalobkyně Haagského tribunálu Carly del Ponteové. O Kosovu diskutoval na Radiožurnálu znovu 18. 12. (spolu s místopředsedou Poslanecké sněmovny Zaorálkem) a den poté v ČT 24 (spolu s Jolionem Negelem z UNMIK-u). To samé si na Radiožurnálu zopakoval ještě 30. 12 a možnou nezávislost Kosova komentoval i pro Radio Proglas. Pomáhal s přípravou konferencí OI „Důchodová reforma v poločase příprav“ a „Může pravice znovu vyhrát?”, kde vystoupil s příspěvkem o KDU-ČSL. Pomáhal také s přípravou dalších čísel časopisu RC Monitor a jednal se sponzory OI z Konrad Adenauer Stiftung a Hanns Seidel Stiftung.
Poděkování za podporu náleží paním Blance Líznerové, Báře Traburové a Dobravě Moldanové, pánům Josefu Sedlákovi, Vilému Michalovi a Oldřichu Nejdlovi a rovněž nadacím Konrad Adenauer Stiftung, Hanns Seidel Stiftung a společnosti Euroffice Praha – Brusel.