Měsíc v OI: listopad 2011

1.12.2011
Matyáš Zrno

V rámci pravidelných „úterků v OI“ proběhla 29. listopadu v čítárně OI beseda s bývalou tiskovou mluvčí společnosti T-Mobile a současnou majitelkou PR a reklamní agentury Terezou Kakosovou na téma Budoucnost kapitalismu – střet tvůrců a parazitů.

Ve středu 30. listopadu přednášel a debatoval v OI  Mirek Topolánek. Jeho příchod byl poznamenán ostrým střetem s novináři, jejichž přítomnost si bývalý premiér a předseda ODS nepřál. Následná přednáška a diskuse byly nicméně velmi zajímavé a minimálně do okamžiku, kdy začal hájit Martina Bartáka, asi nebylo věci, kterou by pravicově smýšlející občan nepodepsal. Topolánek sžíravě zkritizoval neustále expandující byrokracii, která je prakticky samostatnou, na vládě nezávislou mocí. Upozornil na to, že míra korupce závisí primárně na míře přerozdělování a že až 65 procent obyvatel je nějakým způsobem závislých na státu, což limituje možnost reformy sociálního systému. Topolánek zkritizoval i Evropskou unii a především její sebevražednou klimatickou politiku, která poškozuje evropský průmysl, aniž by vedla k jakémukoliv hmatatelnému zlepšení klimatu. Zdůraznil nutnost přeorientovávat export i do mimoevropských zemí. V domácí politice varoval Topolánek před čtyřmi B: Bárta, Bátora, Bobošíková a Babiš (jehož “českoslovenštinu” poměrně vtipně parodoval). Angažmá v politice ale expremiér prý definitivně pověsil na hřebík a věnuje se pouze byznysu. Zbývá jen povzdech: Jaká škoda, že se vynikající Topolánkovy teoretické postuláty nepodařilo během jeho vlády uvést do praxe…

Roman Joch přednášel dne 8. listopadu na semináři organizovaném Českou biskupskou konferencí pro mládež na Erlebachově boudě v Krkonoších o registrovaném partnerství a teorii genderu. Dne 11. listopadu na semináři „Manželství a rodina“, pořádaném Světovou federací míru, pronesl příspěvek na téma rodina, svoboda a vandalismus. 14. listopadu na diskusním večeru, jenž pořádalo sdružení Anti-mešita, mluvil o islámu a svobodě v ČR a v Evropě.  Den poté diskutoval pro společenství Unitaria o tom, jak realisticky zlepšit společnost (odpověď: začít u sebe), a večer téhož dne v pořadu „Události, komentáře“ na ČT o hnutí Occupy Wall Street. 24. listopadu se účastnil diskusního podvečeru Tomáše Sedláčka „Interpelace“ v Nové scéně Národního divadla, tentokrát na téma „umění revolty“ s Karlem Schwarzenbergem a Terezou Stöckelovou. 28. listopadu hovořil na vlnách ČRo 6 o vztazích USA a Číny. Den poté moderoval diskusní večer v OI s Terezou Kakosovou na téma „Budoucnost kapitalismu: střet tvůrců a parazitů“. V časopisu RC Monitor č. 22 (z 20. 11.) publikoval esej Mezi Nebem a Peklem? o A. Huxleym, J. F. Kennedym a C. S. Lewisovi, kteří zemřeli v ten samý den, 22. 11. 1963.

Matyáš Zrno 24. listopadu přednášel studentům Přírodovědecké fakulty UK o Afghánistánu. Ve středu 30. listopadu se zhostil jednoho z nejobtížnějších úkolů za dobu své kariéry – moderoval totiž debatu s Mirkem Topolánkem. Téhož dne se také zúčastnil slavnostního večera k dvacátému výročí vzniku Mladých konzervativců.

Za finanční podporu přibyvší na účet OI v měsíci listopadu upřímně děkujeme paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Andree Komancové, Olze Foglarové, Kateřině Geislerové a Veronice Kuchyňové Šmigolové, pánům Janu Doleželovi, Danu Drápalovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Václavu Foglarovi, Tomáši Chrenkovi, Robertu Kotzianovi, Milanu Louckému, Ondřeji Krutílkovi, Janu Krásenskému, Karlu Mrzílkovi, Aleši Hodinovi, Jaromíru Neumannovi, Ivanu Klabalovi, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Martinu Romanovi, Václavu Vosečkovi, Peteru Foglarovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Jakubu Růžičkovi, Karlu Pliskovi, Pavlu Bratinkovi, Karlu Ledvinkovi, Tomáši Moravcovi, Leo Pavlátovi a Petru Valentovi, jednomu anonymnímu dárci, a rovněž nadaci Hanns Seidel Stiftu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?