Měsíc v OI: listopad 2008

19.12.2008
Matyáš Zrno

Chcete vědet, co všechno se dělo v Občanském institutu v listopadu? Rozklikněte tento článek!

Občanský institut za laskavé podpory Konrad Adenauer Stiftung a Úřadu vlády uspořádal 7. listopadu v Lichtenštejnském paláci konferenci Legitimita Evropské unie a jejího rozhodování. Po úvodních projevech ředitele OI Romana Jocha, ředitele české pobočky KAS Dr. Huberta Gehringa a předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR Dr. Luďka Sefziga následovala úvodní přednáška Prof. Dr. Petera M. Huberta z Ludwig-Maxmillian Universtität v Mnichově. Dalšími řečníky byli Roman Joch, Petr Drulák (ředitel Ústavu mezinárodních vztahů) a Jan Wintr z Právnické fakulty UK.


V pondělí 9. listopadu proběhla v čítárně OI diskuse s Romanem Jochem o právě proběhlých amerických presidentských volbách Amerika a svět po prezidentských volbách.


Ve čtvrtek 20. listopadu se opět v čítárně OI diskutovalo na téma 90 let republiky: měla v roce 1918 vzniknout ČSR nebo se měla zachovat (federalizovaná) monarchie? Padesátce účastníků přednášeli a s nimi diskutovali Daniel Kroupa, Petr Placák a Michal Pehr.

V pátek 28. 11. uspořádal Občanský institut v sídle Ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci a za jeho podpory mezinárodní konferenci Should we be afraid of Russia? Konferenci zahájil ředitel OI Roman Joch, vrchní ředitel MZV Petr Buriánek a ředitel Odboru severní a východní Evropy Daniel Koštoval. V prvním panelu vystoupila s realistickým zhodnocením situace v současném Rusku paní Irina Lagunina z RFE/RL, podle které není Rusko na cestě k autoritativnímu státu, protože už autoritativním státem je. V Rusku prakticky neexistuje svobodný tisk, kromě komunistů ani skutečné opoziční strany, velmi výrazně je omezena práce neziskových organizací a nebezpeční novináři jsou fyzicky likvidováni. V bloku o vztahu Ruska k tzv. blízkému zahraničí vystoupili bývalý estonský premiér Mart Laar a David Kakabadze z RFE/RL. Hlaví pozornost byla věnována válce v Gruzii, jejímu efektu coby varování ostatním ruským sousedům a tomu, zda byla ruským úspěchem, nebo diplomatickou porážkou. V bloku o energetické politice vystoupil český zmocněnec pro energetickou politiku Václav Bartuška. Upozornil na relativní energetickou soběstačnost ČR, kterou neohrozilo ani čtyřicetiprocentní omezení dodávek ropy z Ruska, a na fakt, že Rusko ropu vyvážet potřebuje jako hlavní zdroj deviz a proto nemůže využívat ropného nátlaku přespříliš. Jako hlavní problém zdůraznil technologické zaostávání ruského energetického průmyslu, které může ohrozit množství dodané ropy. V diskusi pak došlo ke střetu Frasera Camerona z EU-Russia Centre a Adama Eberhardta (Centre for Eastern Studies, Polsko) ohledně baltského plynovodu, který obchází Polsko a pobaltské státy. V posledním bloku o západní politice vůči Rusku se diskutující shodli na potřebě jednotného postoje tváří v tvář zřejmé ruské taktice selektivního jednání s jednotlivými partnery a ignorování menších států.

Roman Joch ve středu 5. 11. komentoval výsledky amerických voleb, a to v Dobrém ránu České televize a ve vysílání Rádia Česko. 7. 11. moderoval mezinárodní konferenci OI o legitimitě (v) EU, jež se konala v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě. O volbách v USA rovněž přednášel na půdě OI v pondělí 10. 11. Dne 13. 11. na snídani pořádané Nordic Chamber of Commerce přednášel na téma „What the Hell Happened?“ o současné finanční krizi. 18. 11. na semináři Liberálního institutu představil konzervativní koncepci státu („…vynucovat právo a pořádek, ale jinak nedělat nic jiného“). Den poté měl přednášku na Gymnáziu Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi; téma znělo „Evropské hodnoty – existují vůbec?“ Dne 20. 11. diskutoval v pořadu ČT „Máte slovo“ o komunismu. 26. 11. poskytl rozhovor rozhlasové stanici BBC 4 o nadcházejícím českém předsednictví EU. 28. 11. moderoval mezinárodní konferenci „Should We Be Affraid of Russia?“, již Občanský institutu pořádal v Černínském paláci. Na vlnách rádia BEAT se v neděli 30. 11. vrátil k výsledkům amerických voleb. V listopadu publikoval v Mf Dnes článek Proč měl přece jen vyhrát John McCain (6. 11.), v týdeníku Týden č. 45 komentář Americké prezidentské volby: jak a proč (10. 11.), v Hospodářských novinách úvahu Ať žije svoboda volby i u sňatků! (14. 11.), v týdeníku Týden č. 47 analýzu Mokrá práce v Dallasu 1963 o zavraždění prezidenta Kennedyho (24. 11.) a v týdeníku MF Plus duel o levici a pravici s Matějem Stropnickým (28. 11.).

Matyáš Zrno věnoval značnou část listopadu snaze o vylepšení nevalné finanční situace OI. Kromě toho uveřejnil 6. 11. v časopise RC Monitor povolební analýzu Poločas pro Paroubka. 12. a 26. listopadu uváděl další z filmových večerů, které pořádá OI spolu s Vysokou školou Cevro institut a za laskavé podpory Konrad Adenauer Stiftung. Ten samý den zveřejnil v E15 komentář o Ratku Mladičovi (Mladić – vstupenka do EU). Pro časopis RC Monitor 6. 11. komentoval výsledek senátních a krajských voleb. V radiu Prohlas komentoval 21. 11. tzv. smluvní manželství. 23. 11. diskutoval na ČRO 6 o situaci v Chorvatsku a Kosovu.

Upřímné poděkování za finanční podporu náleží tentokrát paním Lucii Creighton, Kateřině Geislerové, Haně Puchtové a Michaele Freiové, pánům Janu Friedlaenderovi, Jakubu Chromému, Martinu Kroupovi, Janu Hellerovi, Karlu Mrzílkovi, Ivanu Klabalovi, Jiřímu Skalickému, Robertu Müllerovi, Ondřeji Bratinkovi, Martinu Romanovi, Pavlu Bratinkovi, Zbyňku Klíčovi, Davidu Jurechovi, Leo Pavlátovi a Vlastislavu Košnerovi a společnostem Euroffice Praha-Brusel a Konrad Adenauer Stiftung.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?