12. května se v prostorách soukromé vysoké školy Cevro institut konala mezinárodní konference Free Market Road Show , kterou pořádaly společně Liberální institut a Občanský institut. Konferenci uvedli Roman Joch za OI a David Lipka za LI. V prvním panelu „Podnikatelská etika a konkurence“, jenž moderovala paní Barbara Kolm (Hayek Institut, Vídeň), vystoupili Jiří Hejlek (ředitel Ligmet a. s.) a Weston Stacey (ředitel American Chamber of Commerce v ČR). Ve druhém panelu, věnovaném tématu „Vlastnictví, svoboda a demokracie“, který moderoval Roman Joch, své příspěvky přednesli Tomáš Ježek (bývalý ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci), P. Marcel Guarnizo (předseda Educational Initiative for Central and Eastern Europe) a Richard W. Rahn (předseda Institute for Global Economic Growth). Třetí, odpolední panel „Poučení z úspěšných hospodářských reforem“, moderovaný Stephenem Bartulicou (vicepresident EICEE), obsahoval příspěvky Marta Laara (bývalý premiér Estonska), Andreje Sočůvky (ekonomický poradce americké ambasády v Bratislavě) a Svetly Kostadinové (ředitelka Institute for Market Economics, Sofia, Bulharsko). Poslední, čtvrtý panel, moderovaný Davidem Lipkou, prezentoval názory, jež pronesli Vladimír Dlouhý (bývalý ministr průmyslu a obchodu, nyní Goldman Sachs), Johnny Munkhammar (Munkhammar Advisory, Švédsko) a John Fund (editor názorové stránky Wall Street Journal).
V rámci cyklu „posledních úterků v OI“ dne 27. května v čítárně OI přednášel a s přítomnými na téma Pravdy a omyly sovětologie diskutoval Tomáš Weiser (specialista na aplikace kvantitativních metod v historiografii, Universita Bielefeld a Kolín nad Rýnem).
Roman Joch se v květnu věnoval přípravě pražské Free Market Road Show, kterou také 12. května spoluzahajoval a moderoval. Ještě předtím, 9. května, vystoupil na akci, konané pod stejným názvem v Berlíně. 13. května komentoval pro ČT 24 stodvacáté výročí ukončení otroctví v Brazílii. 15. května přednášel v Akademickém centru Na Baště v Praze o letošních amerických presidentských volbách. Den poté měl přednášku o historii amerického konzervativního hnutí pro účastníky semináře Neuwaldegg Institute ve Vídni. 23. května natáčel pro ČRo 6 diskusní pořad věnovaný 60. výročí státu Izrael (byl vysílán 25. května večer). V průběhu května publikoval páteční komentáře na www.tyden.cz ( Výbor pro pošlapání práv a svobod rodičů, Utopismus pro 21. století made in America, Fénix z popela, Z mých chladných, mrtvých rukou a Zachráněni skrze waterboarding) a jeden příspěvek na www.joch.blog.idnes.cz (Antisemitismus, anebo mravní vykleštěnost? )
Matyáš Zrno přednášel 10. května o budoucnosti pravice českým a slovenským mladým křesťanským demokratům na jejich setkání v Hodoníně. O dva dny později pomáhal s organizací „Free Market Road Show“ a v ČRo 6 komentoval volby v Srbsku. To učinil i následující den v deníku E15 ( Srbské volby rozdělily zemi napůl ) a v týdeníku Ekonom ( Co spojuje srbskou a českou politiku ). Ve středu 14. května uváděl další díl filmového semináře „Evropské hodnoty ve filmu – člověk proti totalitě“, a sice československý film Ucho. Opět pro ČRo 6 komentoval srbské volby v pátek 16. května. 16. a znovu 20. května se spolu s předsedou Mladých křesťanských demokratů Jakubem Křížem sešel na informační schůzce s poslanci ODS Janem Schwipplem a Jurajem Ranincem, aby s nimi jednal o jejich postoji k církevním restitucím. 17. května vysílala ČT 24 pořad Evropské události, kde se k srbským volbám vyjádřil opět. 21. května glosoval v týdeníku Reflex rodinnou politiku EU ( Brusel proti polednici ). Ten samý den se spolu s předsedou Mladých křesťanských demokratů sešel s novým ředitelem Konrad Adenauer Stiftung doktorem Gehringem, aby jednali o vzájemné spolupráci. 23. května komentoval opět v deníku E15 uznání Kosova ( Uznáním Kosova pomůžeme i Srbům ). Stejné téma komentoval ten samý den i v ČT v pořadu Události, komentáře. V pondělí 26. května diskutoval v ČT 24 o uznání Kosova s jeho známým odpůrcem, politikem ČSSD Jaroslavem Foldynou. Ve středu 28. května přednášel ve Strmilově u Jindřichova Hradce o antidiskriminačním zákonu a o situaci v Afghánistánu. Pomáhal s přípravou květnových čísel časopisu RC Monitor, kde také 15. května publikoval článek Nová šance v boji proti potratům.
Za podporu děkujeme Nadaci Konrada Adenauera a Nadaci Hannse Seidela.