Roman Joch dne 1. července moderoval panel na mezinárodní konferenci Ronald Reagan – Inspired Freedom, kterou pořádaly Reaganova nadace a PSSI na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Ve dnech 2.-3. července se účastnil setkání pro-rodinných organizací v Jihlavě, jež inicioval OI a na němž promluvil o demografické krizi Evropy. Po absolvovaní rodinné dovolené na západě Čech se zúčastnil Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kde 26. července promluvil v panelu o změnách americké zahraniční politiky po 11. září 2011. V červenci publikoval nekrolog posledního rakouského a českého následníka trůnu Otto von Habsburg, RIP na stránkách OI (4. 7.) a na svém joch.blog.idnes.cz (den poté), na serveru Česká pozice komentář Média smí všechno – pokud nejsou Murdochova, ovšem! (18. 7.), v jarním čísle revue Přítomnost pak eseje Všeobecné rovné volební právo – přežitek, nebo nutnost? a Tříska v oku bližního, nikoli však břevno v oku svém? V reakci na teroristický zločin v Norsku o něm 25. července diskutoval na vlnách ČRo 6; den poté uveřejnil v HN komentář (pod redakčním titulkem) Diskutujme fér o multikulturalismu, neviňme nikoho kromě viníka… (uveřejněn rovněž na joch.blog.idnes.cz pod názvem Erupce zla v Norsku), následující den na serveru Česká pozice úvahu Za útoky v Norsku může jedině atentátník. A nikdo jiný!. 30. července se účastnil diskuse o terorismu v příloze LN „Orientace“, redakčně nadepsané titulkem Stane se Breivik norským premiérem?
Matyáš Zrno připravil ve dnech 1-3. červenece konaný seminář rodinných organizací v Jihlavě, kde také vystoupil s příspěvkem o tom, co se skrývá za tzv. agendou genderové rovnosti. V úterý 12. července publikoval v MF Dnes komentář k šestnáctému výročí masakru ve Srebrenici (Šestnáct let od masakru, příliš daleko od smíření). O den později připomínal v diskusním pořadu na Radiu Česko vyhlášení nezávislosti Chorvatska před dvaceti lety. V Lidových novinách publikoval 15. července komentář o vyhlídkách NATO v Afghánistánu (I tato válka se dá vyhrát. Ale co po ní?). Na stanici Radiožurnál pak 20. července komentoval zadržení posledního hledaného válečného zločince ze zemí bývalé Jugoslávie Gorana Hadžiće v Srbsku. O týden později, 27. července, komentoval opět balkánské události – boj o hraniční přechody mezi Srbskem a Kosovem – a také sebevražedný útok na starostu jihoafghánského Kandaháru, oboje pro ČRo. K tématu obchodní války mezi Srbskem a Kosovem se vrátil 29. července v komenáři pro E15. V sobotu 30. července pak na Letní filmové škole v Uherském Hradišti diskutoval s jejími účastníky o terorismu.
Poděkování za finanční podporu naší činnosti náleží tentokrát paním Jarmile Friedlaenderové, Lucii Creighton, Olze Foglarové, Andree Komancové, Kateřině Geislerové a Veronice Kuchyňové Šmigolové, pánům Danu Drápalovi, Janu Doleželovi, Vladimíru Taichovi, Cyrilu Křížovi, Richardu Duřpektovi, Martinu Frélichovi, Davidu Navarovi, Robertu Kotzianovi, Ondřeji Krutílkovi, Václavu Foglarovi, Tomáši Chrenkovi, Janu Krásenskému, Milanu Louckému, Karlu Mrzílkovi, Aleši Hodinovi, Jaromíru Neumannovi, Ivanu Klabalovi, Františku Šimkovi, Jakubu Chromému, Janu Šafaříkovi, Václavu Vosečkovi, Robertu Müllerovi, Peteru Foglarovi, Tomáši Kottovi, Martinu Romanovi, Miloslavu Kučerovi, Jaroslavu Jirátovi, Jakubu Růžičkovi, Karlu Pliskovi, Pavlu Bratinkovi, Tomáši Moravcovi, Leo Pavlátovi, Petru Valentovi a Václavu Kloudovi a jednomu anonymnímu dárci.