ČERVEN V OI 26. června navštívil Občanský institut redaktor ČRo 6 a dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku Libor Dvořák, aby v rámci posledních úterků v OI přednášel a diskutoval na téma Rusko – od demokracie k diktatuře?
29. června se v Kaiserštejnském paláci s podporou Konrad Adenauer Stiftung uskutečnila další z řady konferencí OI věnovaných tématu rodinné politiky, tentokrát s názvem Rodinná politika a agenda rovnosti žen a mužů. Jejího zahájení se ujali místopředseda vlády Petr Nečas, senátor Martin Mejstřík a poslanec Tomáš Kvapil, za pořadatele pak Roman Joch a Milan Šimůnek (KAS). S úvodní přednáškou vystoupil Tomáš Fiala z katedry demografie Fakulty informatiky a statistiky VŠE. V prvním bloku s názvem „Agenda rovnosti žen a mužů a západní společnost“ promluvili Marek Loužek (Centrum pro ekonomiku a politiku), Jan Jireš (FF UK) a Michaela Freiová (Společnost pro podporu rodiny), v bloku nazvaném „Rodinná politika nebo politika rodinných příslušníků?“ pak Vojtěch Belling (OI), Jaroslav Šturma (předseda Česko-moravské psychologické společnosti) a Jakub Kříž (Mladí křesťanští demokraté).
Roman Joch 1. června vystoupil na konferenci Cevro institutu věnované stému výročí všeobecného volebního práva s příspěvkem „Všeobecné volební právo z hlediska svobody: základní lidské právo, anebo pošetilost?“ 4. 6. komentoval pro ČRo 2 návštěvu presidenta Bushe v Praze; o jeho projevu v Černínském paláci 5. 6. pak napsal reportáž „Summit disidentů“, jež vyšla ve slovenském týdeníku Týždeň (11. 6.) a v českém RC Monitoru (21. 6.). Dne 11. 6. se zúčastnil oběda s kanadským státním tajemníkem pro multikulturalismus a kanadskou identitu; den poté o multikulturalismu natáčel pořad pro ČT a komentoval události uplynulého týdne pro televizi 24.CZ. K tématu cizinců u nás a multikulturalismu se opět vrátil 13. 6. na stanici ČRo 1 Radiožurnál. Den poté měl jednání s vicepremiérem Alexandrem Vondrou o jeho spolupráci s OI. 21. 6. přivítal v OI prof. Ottu Ulče z USA. Dne 26. 6. natáčel diskusní pořad „Nevyvážené rozhovory“ pro TV Noe a večer téhož dne moderoval diskusní večer s Liborem Dvořákem. Dne 29. 6. moderoval konferenci „Rodinná politika a agenda rovnosti žen a mužů“, kterou OI pořádal v Kaiserštejnském paláci v Praze. Dne 2. 6. publikoval v příloze Kavárna Mf Dnes recenzi knihy Stephena Graubarda „Presidenti“ pod názvem Velcí i malí, prozíraví i slepí.
Lukáš Tomko v červnu připravoval konferenci OI „Rodinná politika a agenda rovnosti žen a mužů“. Pokračoval v práci v rámci Společnosti pro podporu rodiny a podílel se na přípravách Národního týdne manželství 2008. Pracoval rovněž na aktualizaci webových stránek OI.
Matyáš Zrno zveřejnil v pondělí 4. 6. na stránkách slovenského časopisu Týžďeň článek Sláva pre Mariju, hanba pre Tomislava o vnitropolitickém vývoji v Srbsku. V úterý 12. 6. komentoval pro stanici Radiožurnál odsouzení bývalého lídra krajinských Srbů Milana Martiće na 35 let vězení. Ve čtvrtek 14. 6. se spolu s Romanem Jochem setkal s vicepremiérem Alexandrem Vondrou. V pátek 15. 6. diskutoval v ČRo 6 o Kosovu a někdejší Republice Srbská Krajina a večer přednášel Mladým křesťanským demokratům v Brně o politické angažovanosti křesťanů. V pondělí 18. 6. diskutoval na ČT 24 o válečných zločinech na území bývalé Jugoslávie. Ten samý den se také spolu s Romanem Jochem setkal se zástupci amerického centra, aby jednali o možnostech vzájemné spolupráce. V pátek 27. 6. se zúčastnil jednání s představiteli RFE/RL o další spolupráci. Pomáhal s přípravou konference o rodinné politice s s vydáním červnových čísel časopisu RC Monitor.
Upřímné poděkování za finanční podporu vyjadřujeme tentokrát společnostem Ligmet, a. s., a Euroffice Praha-Brusel, a. s., a rovněž panu Karlu Kühnlovi.