Na sto zraněných, včetně poslanců a policistů při násilnostech v makedonském parlamentu. Do budovy vtrhli demonstranti, kterým se nelíbilo, že poslance povede poprvé etnický Albánec. Místo názorů a argumentů se rozdávaly rány pěstí. Napětí v této zemi panuje od prosincových voleb, ze kterých nevzešel jasný vítěz. Makedonie má při tom početnou albánskou menšinu. Do debaty okolo makedonské koalice se zapojuje přitom i Brusel nebo Moskva. Skoro, jako by šlo o větší hru, než je jedna potyčka v budově parlamentu. Aktuální informace by teď měl přidat český ambasador v Makedonii, pan Miroslav Rameš. Hezký večer.
Miroslav RAMEŠ, český velvyslanec v Makedonii
–––––––
Hezký večer do Prahy.
David BOREK, moderátor
–––––––
Pane Rameši, jak to vypadá teď v ulicích Skopje? Opakují se, nebo budou se opakovat ty násilné scény z včerejška?
Miroslav RAMEŠ, český velvyslanec v Makedonii
–––––––
No, tak bohužel včera večer došlo k velmi vážnému incidentu na půdě parlamentu, ale situace se zklidnila, město funguje normálně a zcela určitě v nejbližších dnech …
David BOREK, moderátor
–––––––
Jak hodně je ve vzduchu, když to přeženu, trošku cítit mírná, mírné echo té skoro občanské války, kterou Makedonie zažila před 15 lety. Mluví se o tom v Makedonii, že ten křehký mír 15letý končí?
Miroslav RAMEŠ, český velvyslanec v Makedonii
–––––––
No, /špatná kvalita spojení/ …
David BOREK, moderátor
–––––––
Tak, bohužel technická kvalita spojení není příliš velká, ale to podstatné jsme se dozvěděli, tedy pro dnešek je ve Skopje klid. Jak už jsem řekl, ale je to věc, která je mimořádně citlivá nejen pro Makedonii, ale pro širší okolí, dokonce s možným geopolitickým přesahem. Ve studiu je balkanista Matyáš Zrno, vítejte, Matyáši.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Dobrý večer.
David BOREK, moderátor
–––––––
Předmětem spor je vstup etnických Albánců do vlády. Albánská otázka je přitom citlivá skutečně i v Kosovu, v Srbsku, Černé hoře, vlastně i v Řecku. Bavíme se tady o tématu, které má potenciál destabilizovat daleko víc, než jen jednu budovu jednoho parlamentu v jednom trochu zapadlém koutu Balkánu?
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Ona to ta stávající vláda trošku účelově hraje na albánskou kartu. Primárně tam jde o spor mezi dvěma makedonskými politickými stranami, mezi opozičními sociálními demokraty a vládnoucí stranou s nekřesťansky dlouhým názvem VMRO-DPMNE …
David BOREK, moderátor
–––––––
Vnitřní makedonská revoluční organizace.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Vnitřní makedonská revoluční organizace – Demokratická strana makedonské národní jednoty. Tak tak, ani jsem se neodvážil v tak krátkém vysílání to celé říct. A ta si trošku bere jako rukojmí albánskou menšinu, protože Makedonie funguje celých 25 let své nezávislosti tak, že ani jedna z těch hlavních makedonských stran nemá natolik, tolik poslanců, aby vládla sama. Takže vždycky vládne s nějakou menší albánskou stranou, ale zvláště ta současná pravicová, pokud můžeme na Balkáně mluvit o těchto kategoriích, vláda teďka tu albánskou kartu zahrála naprosto, naprosto cynicky …
David BOREK, moderátor
–––––––
No a teď si vemte, že jste jeden ze zhruba té čtvrtiny populace Makedonie, který je albánské národnosti, ostatně se můžeme podívat i na mapu, kde uvidíme, že zejména u severozápadních hranic to území je docela rozsáhlé, je etnická albánská většina a představte si, že jste Albánec a posloucháte to, jak jedna polovina politického spektra se s prominutím naváží do Albánců. Může tam být potenciál k něčemu jako radikalizace Albánců a zdůrazněme, před 15 lety to skoro skončilo občanskou válkou.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
No, skončilo to úplně …
David BOREK, moderátor
–––––––
Střílelo se v horách, ano.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Střílelo se, ano. Určitě, nemůžeme si nalhávat, že by makedonští Albánci cítili k tomu státu nějakou příliš silnou loajalitu. Je to jaksi partnerství z rozumu. Makedonští Albánci vědí, že jim nic jiného nezbývá. Popravdě řečeno, ale i VMRO-DPMNE vládne s albánským koaličním partnerem. Oni si vždycky někoho vyberou, aniž by to ovšem mělo nějaký velký efekt na situaci Albánců. Má to určitě teďka vliv, objevily se vzkazy typu, tam je ten nejvíc zraněný poslanec …, je albánské národnosti, on je v těžkém stavu, teď už se objevily takové zprávy, že jako pokud on zemře, tak je konec s Makedonií …
David BOREK, moderátor
–––––––
Mimochodem je tu jedna historická paralela – 20. léta 20. století a šarvátka v jugoslávském parlamentu a zavraždění vrcholného chorvatského politika a možná odstartování spirály, která skončila Ustašovci a tak dále a tak dále.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Naštěstí bych řekl, že tady je to trošku blokováno nějakým, nějakým jaksi tlakem zvenku a zklidňujícím tlakem zvenku, protože všichni vědí, že některé ambasády mají v Makedonii, jako všude na Balkáně jistý vliv – je to především taková ta takzvaná velká čtyřka: Amerika, Německo, Anglie, Francie, a pak samozřejmě zastoupení Evropské komise. A myslím si, že nikdo z makedonských politiků to nechce hnát tak daleko, že by riskoval jako absolutní izolaci té země.
David BOREK, moderátor
–––––––
Tak, vysvětlete mi, nebo máte vysvětlení, proč se o to tak eminentně zajímá ta velká čtyřka, plus já řeknu pětka, protože i z Moskvy se k tomu pravidelně vyjadřuje tiskové oddělení Kremlu.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Právě, že ten problém je, že se tím až zas tak intenzivně v minulosti v těch posledních letech nezabývali. Balkán se trošku ztratil ze zřetele, protože jsou jiné důležitější nebo zdánlivě důležitější výzvy a trošku ten, ten tlak zmizel a to umožnilo to, že takhle ta situace eskalovala. Tlak, ten, ten tlak Moskvy je zajímavý, protože Moskva tam nikdy neměla příliš silné slovo. V současnosti je to zajímavé, že ta vládnoucí strana se obrací k Moskvě, protože Moskva neklade žádné otázky o lidských právech. Ale Moskva hodně mluví a málo koná. Musíme si uvědomit, že veškerý obchod, 90 % obchodu, jde na Západ, na Západě žije početná makedonská menšina gastarbeiterů, země chce vstoupit do Evropské unie. Takže i přes tu současnou protizápadní rétoriku a jakoby obracení se k Moskvě, tak to je jenom rétorika.
David BOREK, moderátor
–––––––
A když to zasadím do širšího regionálního kontextu, Černá Hora zrovna v těchto hodinách ratifikuje své členství v Severoatlantické alianci, mimochodem parlament to už ratifikoval, ale společnost v Černé Hoře je rozdělena. V Bulharsku máme nového prezidenta, který je popisován jako proruský, Srbsko deklaruje, že nechce do Severoatlantické aliance a jeho politické špičky historicky mají blízko k Rusku a teď tady máme tedy velice silný ruský vliv, anebo minimálně ruský zájem o Makedonii a zároveň zrcadlově k tomu i zájem NATO a zájem Bruselu o Makedonii. Je tady nějaká velká hra, která začíná teď se z těch zákulisních, z těch kuloárů dostávat do nových titulků?
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Určitě, určitě je to větší hra, než byla v minulosti, protože těch posledních 15 let se zdálo, že všichni chtějí do EU, budou víceméně dělat, co jim z Bruselu řeknou a Moskva byla tak trošku stranou. Tak teďka Moskva není tolik stranou, ale znova opakuju, ona Moskva vždycky dělá velká gesta. „Podpoříme Srbsko kvůli Kosovu“, „podpoříme teďka Makedonii“, ale reálně nikdy ničeho nedosáhla, reálně je to Západ, který má hlavní slovo a je to Evropská unie, jsou to Spojené státy a problém byl spíše v tom, že nevěnovali Balkánu tolik pozornosti, kolik by měli.
David BOREK, moderátor
–––––––
A ještě na závěr, aby to nebylo takové mudrování. Úplně konkrétně v tom, v tom sporném návrhu na začleněné albánské menšinové strany do té rodící se koalice. Co tam tedy se mění z hlediska ústavního fungování země?
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Tam se nemění nic. To je, to je čirá propaganda současné vlády.
David BOREK, moderátor
–––––––
Čili ohrožení celistvosti státu, jakási federalizace, plíživá federalizace Makedonie. Tam skutečně není nic, co by …
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Není nic. Tam čistě vadilo to, nebo bylo využito jako něco, co rozvášní masy, ten fakt, že předseda parlamentu bude etnický Albánec.
David BOREK, moderátor
–––––––
Matyáš Zrno, balkanista. Debatovali jsem o událostech nejenom v Makedonii. Děkujeme.
Matyáš ZRNO, balkanista
–––––––
Rádo se stalo.
Vysíláno 28.4.2017