Matyáš Zrno v ČT24 o výroční zprávě Amnesty International

26.2.2018

amnetsySouhlasil byste, Matyáši, s tvrzením Amnesty International, že ta nenávistná rétorika je skutečným problémem?

Matyáš ZRNO, Občanský institut
–––––––
To se přiznám, že mě trošičku zarazilo. Člověk je zvyklý od Amnesty International ještě ze starých časů, že se věnovali konkrétním příkladům. Jasným příkladům politických vězňů, vězňů svědomí.

Ona ale postupně rozšířila, bobtnala a rozšiřuje ten svůj záběr, až třeba k právu na bydlení a právu na přístup k potratům a podobným věcem, které už, jak bych řekl, ne u všech narazí na úplně stejné echo a ne všichni se na nich shodnou. A představa, že titulek té výroční zprávy je taková dost vágně pojatá nenávist, o které se tam pak mluví, jako že „vlády podporují“ nebo „lídři podporují“, aniž by se něco konkrétně zmínilo – kromě toho Trumpova dočasného zákazu vstupu občanů ze sedmi, převážně muslimských, zemí do USA – tak to mi přijde jako trošičku degradace té původní práce, která se věnovala opravdu konkrétním politickým vězňům.
Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
Také v blízkosti sebe můžeme přečíst různá jména, jako například Trump, Duterte, Putin, země, jako USA, vedle toho Myanmar. Není to dávání na roven, na roveň nesrovnatelného? Není to trochu přehnané?

Matyáš ZRNO, Občanský institut
–––––––
Mě to zarazilo velmi, ale u Amnesty International je to bohužel takový trend posledních let. Já nevím, jestli je to tím, že se snáz samozřejmě pracuje ve Spojených státech než v Barmě a snáz v USA než v Rusku. Stejně jako se pracuje snáze třeba v Izraeli než v arabských zemích. Ale přijde mi, že tyto země jsou opravdu disproporčně na pranýři a asi bych autorům doporučil, aby strávili týden v barmském vězení a týden v americkém. Nebo týden někde v Rusku a týden ve Spojených státech. A myslím, že by jim mohlo být poměrně záhy jasné, že dávat do souvislosti tyto státy z hlediska standardu lidských práv, je naprosto absurdní.

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
Šéf Amnesty International si dále stěžuje, že ubývá světových vlád, které jsou ochotny zasadit se za lidská práva. Vycházejí lidská práva a tato témata takzvaně z módy v dnešní politice?

Matyáš ZRNO, Občanský institut
–––––––
To je velmi těžká věc, protože poslední americký prezident, který se snažil šířit agendu lidských práv po světě, byl George Bush mladší a taky to nedopadlo úplně dokonale. A mimo jiné byl terčem značné kritiky, právě ze strany Amnesty International, protože se to prostě úplně nepovedlo. Takže otázka, jestli méně není někdy více a jestli z tohoto pohledu například tolik nenáviděný Donald Trump není blíže některým původním stanoviskům Amnesty International.

Hana SCHARFFOVÁ, moderátorka
–––––––
O kritice Amnesty International s kritickým Matyášem Zrnem. Děkujeme.

Vysíláno v pořadu Horizont ČT24 22. 2. 2018

Jeden příspěvek - Matyáš Zrno v ČT24 o výroční zprávě Amnesty International

  1. Tomáš Beran : 27.2.2018 v 1.03

    Až pan americký velvyslanec v Praze v létě zamává z okýnka sodomprajdě, tak si povíme o tom, jak blízko je Donald Trump stanoviskům Amnesty International.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?