–––––––
Byla to dlouhá cesta za hledáním spravedlnosti. Dětem, které se narodily v době bombardování Sarajeva, je už nejméně 21 let. Teprve teď si ale vyslechl rozsudek muž, který měl střelbu na jejich město nařídit. Radovan Karadžič, předák bosenských Srbů byl odsouzen mimo jiné za genocidu. Verdikt zní: 40 let vězení.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
Po osmi letech od dopadení, verdikt vinen v deseti z jedenácti bodů obžaloby.
O-Gon KWON, předsedající soudce
–––––––
Soud vás, Radovane Karadčiči, tímto odsuzuje k jedinému trestu čtyřiceti, 40letům, vězení.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
70letý Radovan Karadžič, bývalý vůdce bosenských Srbů, politik, psychiatr, hájil se sám. Obvinění odmítal, zločinů se podle něj dopouštěli zvrhlí jedinci, nikoliv síly pod jeho velením. Tribunál nepřesvědčil. Soudce vinu zdůvodňoval přes hodinu a půl. Popsal anatomii odpovědnosti rozkazů, vědomí a souhlasu. Při tříletém obléhání a bombardování Sarajeva, kde zemřelo přes 10 tisíc lidí, z toho 1500 dětí. Při držení vojáků OSN jako rukojmí a nakonec v nejtěžším bodě při vyvraždění 8 tisíc muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici. Tuto genocidu se podle soudce Karadžič přál a souhlasil s ní.
O-Gon KWON, předsedající soudce
–––––––
Soud shledal, že obžalovaný sdílel širší společný záměr zabít bosensko muslimské muže ze Srebrenice a že k němu významně přispěl.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
Válečné rány se v Bosně dodnes nezacelily. Ty fyzické jsou záměrně viditelné na sarajevských ulicích. Jizvy v životech lidí, jen když o nich promluví.
Fikret GRABOVICA, otec dítěte zabitého granátem
–––––––
Musí se na něj vzpomínat jako na jednoho z nejtěžších zločinců nedávné historie, ne jako na národního hrdinu, jak by si někteří přáli.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
Národním hrdinou ale Karadžič zůstává na území obývaných Srby. Tribunál mají za podjatý.
Bosko SOLIČ, obyvatel Bělehradu
–––––––
Je to fašistické rozhodnutí. To není spravedlnost, neusvědčili ho z ničeho.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
V bosenském Pale po něm nedávno pojmenovali novou studentskou kolej.
Nikola KANDIČ, student, Pale
–––––––
Nesmíme nikdy zapomenout, že založil Republiku srbskou.
Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka
–––––––
Srbská republika v Bosně, národnostně čistý stát více než jednoho a čtvrt milionu Srbů je Karadžičovým odkazem. Válka, která k jejímu vzniku pomohla, trvala skoro čtyři roky a stála život sto tisíc lidí. Karadžičův věrný vojenský pobočník generál Radko Mladič, jehož jméno dnes v soudní síni padlo mnohokrát, na svůj verdikt v Haagu teprve čeká. Milada McGrathová, Česká televize.
Martin JONÁŠ, moderátor
–––––––
A s námi ve studiu Horizontu politolog Matyáš Zrno, hezký večer.
Matyáš ZRNO, analytik
–––––––
Dobrý den.
Martin JONÁŠ, moderátor
–––––––
Těch 40 let je to z nějakého důvodu překvapivé? Nebylo pravděpodobnější, že padne rozsudek doživotí?
Matyáš ZRNO, analytik
–––––––
Vzhledem k tomu, kolik je Radovanu Karadžičovi let, tak už je skoro jedno. Já myslím, že to co bylo z hlediska symboliky nejdůležitější, je to obvinění z genocidy, protože to má takový velký emocionální náboj. To znamená, jestli bude odsouzen i za genocidu nebo ne, to je asi to, co třeba možná trošku zklamalo oběti v Bosně, ale z hlediska samotného Radovana Karadžiče, 40 let se v jeho případě rovná doživotí.
Martin JONÁŠ, moderátor
–––––––
Slyšeli jsme slova z Republiky Srbské z úst prezidenta Milorada Dodika, že se jedná o projev selektivní spravedlnosti. Jak vy sám hodnotíte to dlouholeté působení tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Myslíte si, že tady dochází k selektivní formě spravedlnosti? Ostatně i během dnešního vysílání ČT 24 jsme slyšeli názor, že jsou disproporčně častěji trestání Srbové než muslimové nebo bosenští Chorvati.
Matyáš ZRNO, analytik
–––––––
Tak celkem pochopitelně, když někdo spáchá víc a větších zločinů, tak je za to trestán disproporčně více, to myslím není v žádném rozporu se spravedlností. V celách haagského tribunálu je celá řada zvláště důstojníků, generálů… ze všech armád, které se účastnili konfliktu v Bosně. Celá řada i chorvatských a bosenských důstojníků byla odsouzena. Ale faktem je, že zločin takových rozměrů jako byla třeba Srebrenica nebo to čtyřleté obléhání Sarajeva s deseti tisíci zdokumentovanými oběťmi, tak nic takového prostě na žádné jiné straně nikdo neprovedl. Takže celkem pochopitelně ty tresty tam tomu odpovídají a jsou o něco nižší. Ale nedá se říct, že by ten soud byl v tomto ohledu selektivní. Oni si samozřejmě myslí všichni, jejichž předáci zrovna v tom vězení jsou, já si velice živě pamatuji, jak to zapůsobilo v Chorvatsku a v chorvatských částech v Bosně, když zrovna chorvatští důstojníci odjížděli do Haagu, tak všichni říkali o tom, že ten soud je protichorvatský.
Martin JONÁŠ, moderátor
–––––––
Přesto slyšíme zejména v Republice srbské názory, že Radovan Karadžič byl významný politik, člověk, který byl nespravedlivě odsouzen. Myslíte si, že je to i generační záležitost, že tyto hlasy postupně odeznívají?
Matyáš ZRNO, analytik
–––––––
On Radovan Karadžič je už součást takového příběhu o té válce. To znamená, že ačkoliv on nebyl zdaleka ke konci své vlády tak populární - kvůli rozsáhlé korupci a podobně – tak jemu se podařilo stylizovat se do role někoho, kdo symbolizuje srbský boj a tudíž kdokoliv by uznal, že byl odsouzen po právu, tak vlastně jakoby vrhá špínu i na vlastní stát a na vlastní národ. Takže pro spoustu lidí je velmi obtížné uznat, že například on nějaké zločiny páchal, a to i pro tu mladší generaci. Ale zároveň ta mladší generace málokdy projevuje i nějaké zvláštní nadšení pro něj, řekl bych. A to je to jediné, co mě naplňuje opatrným optimismem, že spoustě mladých lidí už je to v podstatě celkem jedno, že už je to zdaleka tak zásadně nezajímá jako to bylo před deseti, patnácti, dvaceti lety.
Martin JONÁŠ, moderátor
–––––––
Tolik Matyáš Zrno a jeho komentář v Horizontu ČT 24. Díky, hezký večer.
Matyáš ZRNO, analytik
–––––––
Hezký večer i vám.
Vysíláno 24.3.2016