Matyáš Zrno v ČRo k výročí pokusu o puč v Černé Hoře

2.11.2017

zrnoPřed rokem zveřejnila prokuratura Černé hory zprávu, že se v této balkánské zemi chystal vládní převrat. Nešlo přitom o žádnou dětinskou provokaci. Organizátoři puče měli plánovat násilné akce v černohorských městech, obsazení parlamentu i atentát na premiéra Dukanoviče.

 

Převrat podle vyšetřovatelů plánovali ruští nacionalisté, Moskva jakýkoli podíl na této akci rezolutně odmítla. Naším hostem je balkanolog Matyáš Zrno z Občanského institutu. Dobrý den přeju.

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Dobrý den.

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Pojďme si možná napřed trochu sladit terminologii. Mě zaujalo, že v některých médiích, jako třeba ještě dneska v České tiskové kanceláři se pořád píše o údajném pokusu o převrat. Takže vy byste, Matyáši, to slůvko údajné vynechal?

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Nevynechal. V té celé kauze je tolik nejasností, že ačkoliv nepochybuji o tom, že Rusko využije všech možných příležitostí k tomu, aby posílilo svůj vliv kdekoliv, a tudíž i v Černé hoře, tak v tomto případě úplně s klidným svědomím bych to “puč” bez onoho přídavného jména “údajný” nepoužil.

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Když se podíváme na to, co opravdu černé na bílém tvrdí černohorská prokuratura, tak podle ní za pokusem o puč stáli minimálně 2 občané Ruska. Ale třeba taky srbští nacionalisté, o kterých víme, že bojovali na Donbase. Víme o těch lidech něco bližšího, co je případně třeba spojuje?

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Jasně. To víme. A naprosto není potřeba pochybovat o tom, že v Černé hoře a v Srbsku jsou lidé, kteří mají úzké vazby na Rusko i na nějaké jaksi polostátní či státní ruské nacionalistické síly. A že nesouhlasí s prozápadním směřováním z Černé hory, s jejím vstupem do NATO, s jejím směřováním do Evropské unie. A že to jsou lidé, kteří mají zkušenosti s násilím. A jsou ochotni použít násilí. To je všechno pravda. Ale po pravdě řečeno, režim, který v Černé hoře vládne, také není úplně jako, bych tak řekl …

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
To nejsou beránci.

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Běloskvoucí demokracie. To jsou lidé, kteří prošli tvrdou školou 90. let, byli svého také na té úplně opačné straně protizápadní. A Miloševičovské a proruské. A nepochybuju, že i oni jsou ochotni udělat jakékoliv kroky, aby posílili svou moc. A jakékoliv zpravodajské hry. Takže ve hře je i to, zdali to nebyla nějaká šikovně rozehraná zpravodajská hra černohorské strany, která se v den voleb docela hodila. Protože k tomu údajnému pokusu, pokusu o puč došlo v den voleb. Což umožnilo například to, aby se vyply některé sociální sítě jako WhatsApp a Viber, které sloužily třeba často k tomu, aby se fotily ve volebních místnostech případné volební nesrovnalosti. A …

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Proč ale Rusko třeba teď udělilo status uprchlíka člověku Černohorci Ananu Nikičovi, který se na přípravě puče měl podílet? Proč v podstatě od toho nedalo Rusko ruce pryč?

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Rusku samozřejmě vyhovuje jakýkoliv neklid. Já myslím, že jim ani úplně nevadí, když si kdekdo myslí, že v tom měli prsty. Protože to zase zvyšuje nejistotu, což je to, co Rusku jakoby vyhovuje. Ukazuje to, že, podívejte, my vlastně můžeme, my to můžeme zkusit, my můžeme udělat pokus o puč. Takže i z jejich strany je to vlastně svým způsobem logická hra. A já nevylučuju navíc, že v tom nějaké prsty měli. Ať už přímo oficiální Rusko, anebo, řekněme, na oficiální místa nějak částečně napojený, řekněme, nějaký oligarcha, který si myslel, že si udělá dobré oko, když zafinancuje nějaký pokus o puč. Ale na druhou stranu bylo to provedené takovým způsobem, že mi to opravdu přišlo, že FSB nebo ruská rozvědka by to provedla asi o něco profesionálněji …

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Šikovněji.

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
… kdyby, kdyby to udělali.

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Vy jste už zmínil hodně klíčovou věc. A sice vstup Černé hory do Severoatlantické aliance. To se tedy zmařit nepovedlo. Ať už se o to snažil kdokoli, Černá hora do NATO vstoupila. Když odhlédneme od toho pokusu o převrat, který buď byl nebo nebyl, byla to určitá porážka Ruska v regionu, kde je Moskva samozřejmě tradičně velmi silná?

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Rozhodně. V podstatě v téhle situaci takový částečně proruský prvek je už jenom Srbsko, které je tím pádem víceméně obklíčeno státy, které jsou buď členy NATO, anebo tam má NATO významný vliv. Jako je třeba Bosna a Hercegovina. Takže je to, je to velký, řekněme, geopolitický úspěch západu a geopolitická porážka Ruska. O to zajímavější, že Černohorci tradičně byli opravdu vysoce proruským národem. Vždycky se říkaly ty vtipy, že když v Moskvě zaprší, tak v Podgorici otevírají deštníky. A myslím si, že kdyby bylo referendum, tak že tak 80 procent Černohorců by bylo proti onomu vstupu do NATO. Ale podařilo se to. Takže z hlediska NATO dobré, z hlediska Ruska je to určitě další, další ztráta, která samozřejmě v tom paranoidním ruském vidění světa vede k standardnímu ruskému postoji hledání nepřítele a viníka všude na západ.

Jiří HOŠEK, moderátor
–––––––
Matyáš, Matyáš Zrno z Občanského institutu a jeho vystoupení ve Dni podle … Děkuju mockrát za váš čas. Hezký zbytek dne, na slyšenou.

Matyáš ZRNO, balkanolog, Občanský institut
–––––––
Vám taky, na slyšenou.

Vysíláno na ČRo 2.11.2017

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?