Matyáš Zrno v ČRo k migrační krizi

5.3.2016

 1446.jpgBarbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Evropská unie by mohla dát skoro dvacet miliard korun na zvládnutí příchodu migrantů. Velkou část peněz by nejspíš dostalo Řecko, kde se běženci začínají hromadit. Navrhla to Evropská komise. Peníze mají jít například na ubytování a další humanitární pomoc. Podle odhadů může do Řecka v příštích měsících připlout až dvě stě tisíc lidí.

Ondřej HOUSKA, redaktor
–––––––
Podle eurokomisaře pro humanitární pomoc Christose Stylianidise můžou podporu využít ty země Unie, které příchod uprchlíků kvůli jejich velkému počtu samy nezvládají. Návrh nejdřív musí schválit státy osmadvacítky. Sousedé Řecka v poslední době výrazně snížili počet běženců, kterým jsou ochotni umožnit přes své území průchod do západní Evropy. Řecko by mělo migranty rozdělit na ty, kteří mají nárok na azyl a na ty ostatní, které by mělo rychle vyhostit. Z Bruselu Ondřej Houska, Český rozhlas.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
V Řecku se kvůli makedonským regulacím toku běženců v posledním týdnu nahromadilo přes sedmadvacet tisíc uprchlíků. Nejhorší situace je v Idomeni, kde se v táboře u hranic tísní na deset tisíc z nich. A na lince už je balkanolog Matyáš Zrno. Dobrý den.

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Dobrý den.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Jak už jsem řekla, tisíce lidí musí čekat u hranic z Řecka do Makedonie. Průměrně tři tisícovky denně jich připlouvají. A operace vrácení těch nelegálních migrantů do Turecka dneska začala pouhými třemi stovkami nelegálních migrantů, kteří se vrací. Jakou formu pomoci vlastně teď Řecko reálně potřebuje?

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Tak, Řecko by především potřebovalo, aby tam už žádní další uprchlíci nepřijížděli. A to se pochopitelně nestane. Bez ohledu na dohodu s Tureckem. A zároveň není z nějakých zvláštních důvodů ochotno jejich příjezdu bránit. Ačkoliv má k tomu veškeré prostředky. Řecko má jednu z největších armád a námořnictev v Evropě. Takže uprchlíci přijíždějí a Řecko prostě potřebuje standardní prostředky pro to, aby se o ně mohlo postarat – aby měli kde bydlet, aby mělo veškerou techniku potřebnou k registraci takového množství, takového množství uprchlíků. A to je v podstatě to hlavní.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
A nepomohlo by vlastně v tuhle chvíli Řecku spíš takové zlepšení průchodnosti hranic těch zemí, se kterými sousedí? Protože jak víme, ty okolní země se dohodly na posílení hraničních kontrol, a tím vlastně udělaly z Řecka takovou nárazníkovou zemi. Není, není to tak trochu?

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
No, to je, to je jiná věc, to už potom není o penězích. A to je to, jak to fungovalo v podstatě donedávna. To znamená, že u koho se uprchlíci objevili na jeho území, tak je poslal postrkem na území nejbližšího státu směrem k Německu. A ten je zase poslal dál a zase dál, až došli na to cílové místo, což bylo Německo nebo, nebo Švédsko obvykle. Ale v okamžiku, kdy Německo ani Švédsko již nejeví ochotu nechat si ty uprchlíky donekonečna přivážet, kdy Rakousko učinilo ta restriktivní opatření, která učinilo, tak samozřejmě začíná takový ten dominový efekt a ti uprchlíci se začínají hromadit. Což je situace, která by vyžadovala nějaké jaksi zcela zásadní řešení, kterého se obávám v tuto chvíli státy Evropské unie nejsou schopny.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Tak. Nebyly bohužel za celou tu dobu řady měsíců ani jednou. Jaká je, máte informace, jaká je dneska situace na té makedonsko – řecké hranici Idomeni? A je pravda, že tam policie použila slzný plyn, dokonce i na děti?

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Tak, já se přiznám, že nevím, jestli použila slzný plyn na děti. Je dost dobře možné, že pokud docházelo, došlo k těm násilnostem, které se tam poměrně pravidelně opakují, to znamená, že části těch uprchlíků, hlavně samozřejmě mladým mužům, dojde trpělivost a snaží se prorazit si tu cestu do Makedonie, tak policie použije slzný plyn. A je velmi pravděpodobné, že v tom davu uprchlíků jsou i ženy a děti, na které pak dopadne. Ale ty poslední zprávy, co jsem zachytil, jsou takové, že makedonská policie selektivně pouštěla, pokud, pokud uprchlíci měli pas Iráku, Sýrie nebo Afghánistánu. A pokud měli odpovídající řecká razítka v pase, že tedy prošli registrací v Řecku. Ale, a to je vlastně na tom všem takové nej…, nejkomplikovanější a nejtěžší pro ty uprchlíky na místě – pak třeba v jednu chvíli tu registraci a ten průchod policie zastaví. To znamená, že tam nikdy není jasné, co bude dál, co bude zítra. Budou pouštět, nebudou pouštět, budou pouštět ty, nebo zase ony? To je něco, s čím se …

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Je to sázka, samozřejmě, je to sázka do loterie. A v tu chvíli se samozřejmě i musí zvyšovat nervozita v těch, v tom davu. Je to tak?

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Pochopitelně. A pak ti, kdo tam jsou už déle, tak, tak se pokouší tu cestu si prorazit.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Hm. Chorvatský premiér řekl, že uvažuje o nasazení armády na ochranu hranic. A Donald Tusk po tom dnešním jednání v Záhřebu prohlásil, že udržení Schengenu je zásadní. A já se ptám ale, jestli tím vším vlastně nezvoní Schengenu hrana.

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Je jasné, že Schengen jakožto hezká myšlenka, kterou jsme si tu i dvacet pět krásných let po pádu železné opony užívali, tak nebyl stavěn na takovýhle nával uprchlíků. To znamená, že asi bylo iluzorní i očekávat, že třeba se budou plnit ony dublinské dohody a tak podobně. Prostě na to, že přijede během několika měsíců, nebo skoro několika měsíců, milion lidí,na to nikdo nemyslel. A vzhledem k tomu, že – ať se nám to líbí, nebo ne – tak neexistuje natolik silná celoevropská sounáležitost. Tady prostě Evropská unie – jako v řadě jiných věcí – trošku předběhla, razantně předběhla dobu. Takže se není co divit, že jednotlivé státy vzaly tu věc do vlastních rukou. Protože ty v první řadě mají, mají …

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Jasně. Ale já připomínám jenom ten dotaz. Nezvoní Schengenu hrana?

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
No, a to samozřejmě pak znamená, že …

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Že mu zvoní.

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
… v okamžiku, kdy to jednotlivé státy vezmou do vlastních rukou, tak Schengenu reálně zvoní hrana. Schengen reálně v řadě míst, a to nejen na východě, hraniční kontroly jsou i mezi třeba Belgií a Francií, Rakouskem a Německem, tak Schengen je, bych řekl, napůl mrtvý.

Barbora TACHECÍ, moderátorka
–––––––
Tak, balkanolog Matyáš Zrno byl mým hostem. Já vám moc děkuju.

Matyáš ZRNO, balkanolog
–––––––
Nemáte zač. Na shledanou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?