Matyáš Zrno na ČRo Plus o bezvízovém styku pro Kosovo

10.5.2016

1733.jpgTomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––

Zrušení víz pro cesty do Evropské unie, tahle možnost je v poslední době v hitparádě nabídek starého kontinentu na jedné z prvních příček. Po Turcích, Ukrajincích a Gruzíncích by mohla padnout víza i pro Kosovany. Unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová se dnes setkává s kosovskými vůdci. A jako bonbónek k tomu přidala právě návrh bezvízového styku, protože prý Kosovo udělalo velký pokrok. Naším hostem je Matyáš Zrno, odborník na Balkán. Dobrý den.

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
Dobrý den.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
My jsme včera na těchhle vlnách mluvili o možném bezvízovém styku s Tureckem. To musí splnit asi sedmdesát dva podmínek. Jak je to v případě Kosova? Je to také svázané s pokroky, já nevím, v budování demokracie, urovnáním vztahů s menšinami a tak dále?

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
Je to samozřejmě svázané s těmi samými podmínkami, jaké mají všechny ostatní země, které chtějí mít bezvízový styk s Evropskou unií. Jenom samozřejmě vyjednávací pozice Turecka je nekonečně silnější, ačkoliv na tom Kosovu je v podstatě z hlediska standardů třeba ochrany menšin a svobody slova v současné době poměrně výrazně lépe, než, než Turecko. Ale samozřejmě …

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
A řekl byste …

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
… nějaké specifické momenty existují, například velký důraz klade Evropská unie na zvýšení úsilí v boji proti korupci. A také musí dokončit demarkaci svých hranic. To znamená, především ratifikovat demarkační dohodu s Černou horou.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
Já jsem se dočetl při přípravě na tenhle rozhovor, že z Kosova si chce udělat bránu do Evropy Islámský stát. V řadách Islámského státu bojují podle odhadů asi tři stovky džihádistů z Kosova. Takže tahle země získala primát největšího počtu bojovníků Islámského státu na hlavu. Je to pod zorným úhledem těchto informací dobrý nápad zavádět s Kosovem vízový styk, bezvízový styk?

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
No, tak kdyby šlo čistě o bezpečnostní, bezpečnostní otázku, tak pochopitelně nejjednodušší je nemít bezvízový styk s nikým. Ale tady je ve hře spousta dalších věcí. Ta jednání o bezvízovém styku jsou součástí nějakých jednání o vstupu do EU, které trvají už strašně dlouho. Takže s tím Evropská unie musí něco, něco málo, dělat. A to nebezpečí samozřejmě nějaké infiltrace bojovníků Islámského státu existuje. Ale po pravdě řečeno, není zdaleka tak velké. A to ze dvou důvodů. Jednak pokud v současné době se jedná o realizaci vízového režimu i s Tureckem, které má osmdesátkrát víc obyvatel, tak to je pochopitelně mnohem větší nebezpečí. I z hlediska počtu islámských fundamentalistů a podobně. A za druhé Islámský stát – v jeho řadách bojují tisíce mladých mužů ze zemí západní Evropy, kteří jsou mnohem snáže transportovatelní do zemí západní Evropy, než někdo s kosovským pasem, který přece jenom, víza – nevíza, bude vždycky trošičku podezřelejší všem příslušníkům bezpečnostních složek, než pas třeba francouzský nebo, nebo německý.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
No, já bych k tomu připojil ještě jeden aspekt. Jenom na přelomu let 2014 a 2015 údajně odešlo ilegálně do Německa asi sto tisíc z necelých těch dvou milionů Kosovanů. A kosovští Albánci se stali třetími nejčastějšími žadateli o azyl. Po Syřanech a Afgháncích. Nepřiměl by bezvízový styk další migranty, aby si, lidově řečeno, sbalili kufry a šli za lepším?

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
Hm. Pravděpodobně ne. A to z toho důvodu, že ta situace se dramaticky změnila oproti období 2013, 2014, jo. Jednak Němci začali vracet právě ty žadatele o azyl ze zemí bývalé Jugoslávie jako první. To znamená Kosovany, Černohorce, Bosňáky…. Protože ty jsou nejsnáže, nejsnáže jaksi vystěhovatelní, odsunutelní domů. A jednak se výrazně zpřísnila ta pravidla v samotném Německu. Takže zdaleka už neplatí, že jako každý, kdo tam přijel s rodinou, tak dostal čtyřpokojový byt a, a tisíc euro měsíčně. Ta pravidla se zpřísnila. Takže už to zdaleka není takové lákadlo, jako bylo dřív. A navíc všichni mají před očima příběhy svých přátel, příbuzných, kteří se z Německa už museli vrátit.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
A jaké výhody může mít ten bezvízový styk jak pro Kosovo, tak pro Evropskou unii?

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán
–––––––
Tady jde o to, že pokud Evropská unie s někým dlouhodobě roky a roky vyjednává o vstupu do EU – a jeho jaksi předstupněm je liberalizace vízového režimu – a pokud se ten stát nějak elementárně snaží, a ono Kosovo se poměrně snažilo alespoň na své poměry, tak je dost jako obtížné to oddalovat úplně do nekonečna. A je to takový jakýsi cukr v ruce snahy Evropské unie o další jako stabilizaci a demokratizaci zemí jihovýchodní Evropy. A ukázalo se na případu celé řady dalších zemí, kde ten vízový režim byl liberalizovaný před několika lety, že nějaký dramatický příval uprchlíků, nebo nějaké bezpečnostní hrozby zrovna z těchhle oblastí, se nakonec nekonaly.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
–––––––
Tak, to byl názor odborníka na Balkán Matyáše Zrna. Já vám za něj děkuji, na shledanou.

Matyáš ZRNO, odborník na Balkán

 

Vysíláno 5.5. na ČRo Plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?