Letos v lednu byl podle amerických průzkumů favoritem na získání demokratické nominace na prezidenta Joe Biden. Starý, dobrý Joe. Ročník 1942 (v listopadu mu bude 78 let), poprvé do Senátu zvolen v roce 1972. Byl předsedou soudního i zahraničního výboru Senátu. V 80. letech 20. století kandidoval na prezidenta; jeho kandidaturu pohřbilo zjištění, že jeho projevy byly plagiátem projevů Neila Kinnocka, tehdy lídra britské Labour Party (kdyby kradl řeči Maggie Thatcherové, možná by byl zvolen). Pak přišla první volební shromáždění (Iowa, 3. únor) a první primárky (New Hampshire, 11. únor). Joe Biden pohořel, všichni ho odepisovali. Oba státy vyhrál (na počet hlasů) Bernie Sanders, socialista, ročník 1941, v září mu bude 79 let. I sázkové kanceláře na něj sázely. Jenže přišla Jižní Karolína, v poslední den únorový. Tento stát slouží jako záchranná brzda či ochranný val kandidátů establishmentu stran obou. Iowa a New Hampshire mají tendenci favorizovat vnitrostranické rebely, Jižní Karolína vždy spolehlivě podpoří toho „umírněného“, vyhovujícího elitám. Tak se stalo i letos u demokratů.
V Jižní Karolíně žije kongresman Jim Clyburn (ročník 1940, poprvé zvolen do Kongresu v roce 1992), který je „kingmaker“ v Demokratické straně tohoto státu. On rozhoduje, kdo demokratické primárky vyhraje. Jim Clyburn je černošským Američanem, stejně jako většina demokratických voličů na americkém Jihu (v bývalé Konfederaci). A Jim Clyburn podpořil Joe Bidena. Starý dobrý Joe pak v tomto státě nejen vyhrál, ale vyhrál nad Sandersem drtivě, poměrem 50:20. Pak jeho kampaň nabrala dynamiku. V superúterý Mike Bloomberg a jeho 500 milionů dolarů vyhořeli, americká černošská komunita, nejvíce to loajální základna Demokratické strany, Joea podpořila.
Představuji si – toto neberte vážně, je to jen má fantazie – jak v luxusní restauraci v přístavním městě Charleston (Jižní Karolína), jež navrhli otrokáři a vybudovali otroci, večeří Clyburn a šéf státní Republikánské strany (nejspíš běloch, středního či vyššího věku, bohatý, asi křesťan). A říkají si (D jako demokrat, R jako republikán):
R: … co jsme si, to jsme si, můj pra-pra-pradědeček bičoval toho tvého pra-pra-pradědečka. Ale teď jsme si rovni. Jen ten Bernie je komouš, zastavíte ho?
D: To si pište. Nejenže je to komouš, ale i castrista…
R: Co?
D: Castrista, pochválil Fidela Castra…
R: To nemyslíte vážně…
D: Ale ano, to on udělal…
R: Zastavíte ho?
D: To si pište. Podpoříme starého Joea.
R: Ale naše dohoda platí, když budeme mít svého prezidenta ve Washingtonu, sociální dávky vám neseškrtáme, ale když vy budete mít ve Washingtonu prezidenta svého, daně nám nezvednete příliš…
D: Ano, dohoda platí. Není to skvělé, jak by pra-pra-pradědečkové byli na nás teď hrdí? Kandidáta na prezidenta vybíráme my. Ten humr je ale vynikající…
R: Vynikající.
Avšak konec fantazie (reality?), vraťme se k primárkám. Mike Bloomberg v superúterý pohořel, demokratický establishment a elity mezi Jižní Karolínou a superúterým udělaly vše pro to, aby Sanderse zastavily. Bloomberg neuspěl, takže všichni se sjednotili za Bidenem, aby zastavili Sanderse.
Příští primárky jsou v úterý v Michiganu (důležitém státě, jenž možná prezidentské volby v listopadu rozhodne) a pak další 17. března, na den svatého Patrika na Floridě, velice to lidnatém státě s množstvím voličů i delegátů. Biden tam porazí Sanderse deklasujícím způsobem; v Miami žijí kubánští Američané, kteří se hádají o to, zda hrobku Castra bombardovat konvenčně nebo nukleárně. Sanders nemá šanci.
Je to dobře? Obdivuji kuráž starého Bernieho. Své názory nezměnil, neohýbal. Byl to bolševik vždy, je bolševikem i teď. Své líbánky (když se podruhé oženil) v roce 1988 trávil v Sovětském svazu. Tři roky před jeho rozpadem. I ten největší komunista u nás věděl, že je to potápějící se loď. Bernie však trávil líbánky v SSSR. Kdo z vás by to udělal?
Určitě ne Joe; starý dobrý Joe. Černošská americká komunita ho podporuje. Byl loajálním viceprezidentem prvního černošského prezidenta USA. To se se počítá. Když kandidoval Barack Obama v letech 2008 a 2012, černošská komunita ho vždy vysokou volební účastí podpořila – a dosadila do Bílého domu. V roce 2016 však tolik nepodpořila Hillary Clintonovou, proto prohrála a vyhrál Trump.
Podaří se Bidenovi opětovně vzkřísit Obamovu volební většinu? Toť otázka, jež rozhodne letošní volby. Zatím je favoritem Trump.
Vyšlo v MF Dnes 9. 3. 2020