Je Barack Hussein Obama nevyhnutelný?

23.6.2008
Roman Joch

Barack Obama může být zvolen příštím presidentem USA. Volební cykly i nepopularita republikánů říkají, že rok 2008 by měl patřit demokratům. Avšak fakt, že republikán John McCain má v roce 2008 vůbec šanci, napovídá, že Obamovo vítězství není nevyhnutelné. Nebude-li Obama zvolen, které faktory k tomu mohou přispět?Obama je nezkušený. Politikem na federální úrovni je necelé čtyři roky, ani ne jedno celé senátorské období. Stane-li se presidentem, bude nejnezkušenějším od Jimmyho Cartera. Vlastně to bude Carter číslo dvě: naprosto naivní, co se týče tyranů ve světě.

Navíc jak to, že tento „zázračný kluk“, za něhož jej jeho stoupenci vydávají, nebyl v primárkách schopen knokautovat Hillary Clintonovou? Ve skutečnosti primárky nevyhrál, byl vybrán superdelegáty. Zatímco Hillary zvítězila ve velkých a demokratických státech, tj. u demokratické základny, Obama zvítězil ve státech malých a republikánských, tj. u demokratických aktivistů. Jinými slovy, zatímco Obama měl na své straně demokratickou smetánku, Hillary měla na své straně demokratickou základnu, hlavně ženy a chudé bělochy, bez nichž demokraté nevyhrají. Upřednostní však tito Hillaryini voliči nakonec Obamu před McCainem?

Obama vystupuje jako kandidát nadstranický, schopný zahojit rány Ameriky. Mluví krásně o naději. S tím však kontrastuje jeho politická minulost. V roce 2007 byl nejlevicovějším americkým senátorem. Přátelí se s rodinou ultralevicových teroristů ze 60. let, manželů Ayersových, kteří mu pomohli k politické kariéře v Chicagu. Dvacet let navštěvoval kázání černošského, rasistického, bělochy a Ameriku nenávidícího pastora. To si nevšiml, jak psychopatickou nenávist ten pastor neděli co neděli kázal?

Z toho nám vychází trochu jiný obraz než obraz nadstranického hojitele ran. Vychází nám buď obraz levicového radikála mimo hlavní proud americké politiky, jenž zatím dovedně skrývá své skutečné názory, nebo prosťáčka, který má velice špatný úsudek ohledně lidí, jimiž se obklopuje. Ani jedno, ani druhé není dobrou kvalifikací pro presidenta.

Samozřejmě jeho největší výhodou je jeho barva pleti. Bílí centrističtí voliči přímo hoří touhou zvolit černocha presidentem, aby dokázali světu i sobě, že nejsou rasisté. To může být důvod, proč Obama nakonec uspěje. Na druhou stranu ze všech republikánů právě McCain umí nejlépe získávat na svou stranu nezávislé voliče a ze všech republikánů jako jediný má v demokratickém roce 2008 vůbec šanci. Také je pro presidentskou roli zkušenější i kvalifikovanější než Obama. Ne, výsledek voleb 2008 není předem jasný.

Publikováno v Mf Dnes 20. června 2008 jako pozice „NE“ v duelu: Má Obama Bílý dům v kapse?

Příspěvků : 20 - Je Barack Hussein Obama nevyhnutelný?

  1. Ulrich : 10.10.2008 v 12.40

    Jako bych to tehdy zakřiknul. Od toho dne, kdy jsem napsal svůj příspěvek, šly Obamovy preference pořád nahoru. A máš pravdu. Momentálně se zdá jeho vítězství jisté. Divím se, že sázkové kanceláře ještě přijímají sázky na něj. Aktuální situace je dobře vidět na velmi objektivní mapce zde: http://www.electoral-vote.com

    Nicméně naděje umírá poslední. McCain to ještě může zkusit. Má k dispozici jednu debatu a poměrně velký časový prostor. Prý vše vsadil na zisk států Florida, Ohio a Pennsylvania. To by mu k vítězství asi stačilo, ale v Pennsylvánii má jen velmi malé šance. Lepší by bylo zkusit získat Virginii a Colorado.

  2. Daniel : 7.10.2008 v 10.56

    Trend se zvrátil, byť ne Obamovou zásluhou. V tuto chvíli je poměr hlasů 338:200 pro Obamu. Obama stále sílí. V tuto chvíli je Obama na pokraji vítězství a kdyby došlo k nějakému zásadnímu zvratu, dalo by se to asi považovat za zázrak. Na vítězství Obamy jsem si vsadil 50 000 Kč.

  3. Ulrich : 17.9.2008 v 16.56

    Uběhlo čtvrt roku od chvíle, kdy Roman Joch napsal svoji úvahu na téma nadějí Johna McCaina proti vysoce favorizovanému Baracku Obamovi a mnohé se zásadně změnilo. McCain od začátku prázdnin útočí a má úspěch. Nabízí konkrétní opatření k potlačení ekonomických problémů, odhaluje negativa Obamovy politiky i osobnosti a zvolil zajímavou kandidátku na viceprezidenta. Výsledek se dostavil. Je to skoro zázrak. Voličské preference jsou podle výzkumů nyní víceméně vyrovnané, ale tendence je zřejmá – McCain jde nahoru ( podle všeho už i malinko vede ), Obama dolů. Čísla z jednotlivých klíčových států ukazují, že republikánský kandidát má navrch na Floridě a v Ohiu a že se pro něj situace příznivě vyvíjí i v Coloradu a Nevadě. Navíc ( což bylo donedávna scifi ) sahá po vítězství i v Michiganu, Minnesotě a Pennsylvánii. Podaří se Obamovi katastrofální trend trend zvrátit? Určitě se o to pokusí. V tuto chvíli je však na pokraji porážky.

  4. RJ : 16.9.2008 v 22.28

    Možná? Natolik? Zbytečných? Zjevně? Mají? Dost?

  5. Eva : 15.9.2008 v 21.53

    Je mozna naivni co se tyce tyranu ve svete, ale alospon neni natolik naivni, aby posilal vlastni obcany umirat do zbytecnych boju nekde v Asii. Pokud chcete bojovat proti vsem tem Saddamum, muzete narukovat sam. Americane toho uz zjevne maji dost.

  6. Roman : 6.8.2008 v 12.20

    Zapomněl jste si vzít diazepam?

  7. čtenář : 5.8.2008 v 16.55

    levice číhá všude. za rohem, za bukem, ráno v poledne i večer. Nikdy nespí. Díval jsi se už pod postel? .o))))

    PS: za Baráka Obamu může debilní politika Bushe. Američanům se nechce umírat ve zbytečných konfliktech a financovat zájmy těžebních a zbrojních firem, propojenými s Neocons. Obama je změna, nechtějí současný srab. K neuvěření hochu Jochu, že?

  8. Ulrich : 14.7.2008 v 15.06

    Udělal jsem si odhad skóre electoral votes. Výsledek: 311:227 pro Obamu. To není tak katastrofální, jak jsem si myslel. Nicméně McCain je ve velmi těžké situaci. Povinně musí vyhrát Floridu ( kde je naštěstí mírným favoritem ), Indianu ( vyrovnané šance ) a Ohio ( mírně vede Obama, ale G.W. Bush tu dvakrát po sobě vyhrál ). To by ještě šlo. K tomu ale potřebuje zvrátit Obamovo těsné vedení v Michiganu nebo v několika menších státech ( Virginia, New Mexico, Colorado, Nevada ).

  9. Ulrich : 2.7.2008 v 17.10

    Je samozřejmě pravda, že McCain není ekonomický libertarián ani sociální konzervativec. Nabízí v podstatě pokračování Bushovy politiky s jinými lidmi a hlavně zabránění radikální socializaci země. Hlas pro McCaina je tedy vlastně hlasem proti změnám. To není dobré, ale mohlo by to být i horší.

    Paula a Buchanana spojuje jediné, a to odpor vůči zahraničním vojenským intervencím. Každému z nich bych dal přednost před Obamou, ale strategii pasivní zahraniční politiky považuji za fatálně chybnou.

    Pro mě byl nejpřijatelnější Mike Huckabee. Samozřejmě nebyl ideální ( jeho konzervatismus je “znečištěn” kalem keynesianismu a enviromentalismu ), ale obecné principy, na nichž staví ( cituji “low taxes, small government, pro life” ) jsou ryze konzervativní. Kromě toho má Huckabee obrovské charisma a je úžasný řečník. Jeho šance ještě úplně nepohasly. Může být vybrán jako kandidát na viceprezidenta.

  10. nelson : 2.7.2008 v 2.15

    Hoci by som bol v USA určite skôr republikánom, v nasledujúcich voľbách by som voliť nešiel. McCain nie je kandidátom ani konzervatívnym, ani pravicovým. Je si akurát vedomý, že bez týchto voličov nemá šancu voľby vyhrať, jediné čo teda musí spraviť je stáť napravo od Obamu – čo nie je až také ťažké.

    Čo však McCain absolútne nechápe, je, že vojna proti terorizmu má svoje ekonomické dôsledky. V roku 2000 moji kamaráti menili po lete v USA dolár za 50SKK/1USD. Teraz je po 19SKK/1USD a padá ďalej. Radikálne sa zvyšuje cena benzínu, čo má špeciálne v USA na ľudí obrovské negatívne dôsledky. Potenciálny útok na Irán by bol v tomto smere katastrofou, pričom aj z hľadiska politického cieľa vôbec nie je jasné, či by nespôsobil viac škody ako úžitku (únosy a vraždy západniarov Hizballáhom v Sýrií napríklad, Irán by sa asi tiež nepozeral ako ho bombardujú) – koniec-koncov, nebolo by to prvýkrát, čo vojenskí stratégovia spravili chybu, všakže.

    Keď som nad tým rozmýšľal, došiel som k záveru, že tak ako Fico neobišiel Slovensko, neobíde ani Obama Ameriku, a bude na tej danej krajine, akú sebareflexiu z toho vyvodí. Keď už títo ľudia vyhrajú voľby, nech ukážu, čo vedia, aj poznanie, že nás len sprosto oklamali, je na niečo dobré – inak by mohli osťať nedocenenými géniami doby. Aj keď je tú silný predpoklad, že Obama za sebou zanechá akurát sklamanú generáciu prvovoličov (jeho hlavnými veriteľmi sú korporácie, podobne ako u Clintonovej a Edwardsa), republikáni si ďalšie voľby vyhrať jednoducho nezaslúžia bezohľadu na to, akým prezidentom bude Obama. Republikáni dnes už nie sú stranou ani pravicovou, ani konzervatívnou, naopak prekypujú sexuálnymi a korupčnými škandálmi, kopec členov administratívy boli už prichytení pri klamstvách, niektorí odmietajú chodiť do verejných debát. Sú myšlienkovo prázdny, nič neponúkajú. Zdravé jadro tvorí pár senátorov a kongresmanov, ostatných hádam daňoví poplatníci po ďalších voľbách pošlú hľadať si skutočnú prácu. McCain nehovorí ani o vyrovnanom rozpočte, ani o škrtoch vo verejných výdavkoch, ani o striktných konštitucionalistoch na Ústavnom súde. Jediné, čím si o ňom teraz môžeme byť istý, že je schopný zbombardovať Irán – to Američanom s ročným príjmom 30-40tisíc dolárov pri tejto cene benzínu určite pomôže.

    Prajem Amerike dobrého prezidenta, akým by bol povezdme Ron Paul alebo Pat Buchanan. Toho tento rok mať určite nebudú. Ak má byť šanca, že sa tak stane o štyri či osem rokov, tieto voľby by mali republikáni prehrať.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?