Jak to vidí Rusové?

8.6.2023
Lucie Sulovská

pexels-дмитрий-трепольский-8285167-678x381Jak vidí situaci Rusové  ve svých diskusních skupinách na nejoblíbenější sociální síti VKontakte VK.com)?

1) Z Prigožina se stal takový Ježíšek. Kdekoliv lidi něco trápí v souvislosti s válkou, dovolávají se Priga. Hlavně lidi z Bělgorodu, z Brjansku. Chtějí, aby je přišel zachránit Wagner. To Prigožin ani při nejlepší vůli nemůže všechno uspokojit, on těch chlapíků zas tolik nemá. Ale tak toužebně na něj čekají maminky s dětmi a bábušky a vůbec všichni… Protože s nimi normálně komunikuje.

2) Ve zbytku Ruska je zase Wagner cool brand, který má navíc punc něčeho zakázaného (úřady to nerady vidí), ale ne tak zakázaného, aby vás za to mohli potrestat, takže je to zvlášť populární u mládeže (horolezci na Elbrusu, gympláci při maturách, Rusové v Paříži). Podotýkám, že státní média o Wagnerech skoro nemluví a nikdy nemluvila, všechno, co lidi vědí, vědí z internetu. Vlajka Wagnera je často v doprovodu žlutočerné vlajky Ruského impéria.

3) Nadává se všem a na všechny (politiky), i dost hustě, nejvíc to schytává už tradičně Šojgu, Putin asi nejmíň. I lidé v Bělgorodu se ho hlavně dovolávají. Prostě kde Čech napíše „FYJALO CHCÍPNI“, tam Rus napíše „Vladimire Vladimiroviči, prosíme tě, pomoz nám…“ Lidé v Bělgorodu hlavně chtějí, aby jim tam poslal Wagnery, případně aby se všem obyvatelům rozdaly zbraně.

4) Útoky v Rusku utvrzují dosud váhající Rusy v přesvědčení, že Putin neměl na výběr a je potřeba vrhnout do války vše, protože v případě porážky nás Západ zničí, rozdělí na několik států, bude okupovat atd. Přijde bída a chaos jako v 90. letech. To nesmíme dopustit za žádnou cenu. Z konfliktu „kdesi v dáli“ se stává „existenciální válka“, byť se těm lidem v praxi nic neděje.

5) Časté odkazy na Stalina, spíš od lidí, co nemají moc rádi režim a Putina, dožadují se „stalinských metod“ proti zrádcům (agentům, korupčníkům), rovněž „stalinské spravedlnosti“ v tom smyslu, že tenkrát měli všichni představitelé politbyra – včetně Stalina – svoje syny na frontě.

6) Z „novějších“ tváří je velmi populární Vladimir Žirinovskij, odkazy na něj, citáty… Buď lidi píšou, že ho volili a jejich hloupé okolí se jim tehdy za to smálo, nebo říkají, že se mu sami smáli, ale dneska chápou, že měl pravdu. (Pro představu o co jde zkuste třeba toto video)

7) Občas frustrace z toho, že Putin je „nevelitel“, vůbec národ a vojáky nepodporuje, neburcuje, reaguje vlastně slabě… Ale pořád je tam velká úcta, takže na takový názor je pět dalších, kteří mu přijdou vynadat, že Putin určitě dělá, co může, a vůbec je v nelehké situaci, tak není pěkné mu ještě přidávat (ergo „vy jste tak strašně chytří, že byste si to měli zkusit“). Lidem se nic nevysvětluje, tudíž mají pocit, že někdo válku záměrně sabotuje. Naprostá alergie na slovní spojení „červené linie“. Lidé nechápou, proč už dávno nebyl vybombardován Kyjev, proč se nebombardují trasy, jimiž se transportují zbraně ze Západu apod. Proč vůbec nějaká obilná dohoda, proč Rusko stále dodává Ukrajině plyn a ropu. Tato neznalost samozřejmě frustruje pár vojenských expertů, kteří se občas pokusí něco vysvětlit, ale většinou jsou ukřičeni.

9) Nějaké slavné vítězství už nikdo neočekává, už je to taková opotřebovací válka, kdy se slaví každá vesnice. Racionální úvaha za tím je, že čím víc toho Rusko dobyje a uhájí, tím víc bude odumírat západní ochota valit tam zbraně, a tím pádem i ukrajinský bojový potenciál, takže ve finále to skončí nějakou dohodou, a cílem je, aby byla pro Rusko co nejpříznivější. Zkrátka si myslí, že čím víc toho Rusko urve a především uhájí, tím silnější bude jeho pozice u vyjednávacího stolu, což je nepochybně pravda. To už je teď jediný cíl.

10) Nejvíc zapálení jsou lidé, co mají na frontě nějaké blízké, hlavně ženy – nebude jich moc z celkového počtu diskutujících, dosud se mobilizace nedotkla 95 procent Rusů, ale oni se k tomu v diskusích hlásí a většina je zavalí blahopřáními a poděkováními, takže jsou vidět. Nejhorší, co jsem viděla, byla matka dvojčat, která tam obě padla (šlo však o profesionální vojáky, ne o mobiky). Celkově bych řekla, že současní padlí budou plynule zahrnuti do kultu padlých z druhé světové války (jeho součástí jsou koneckonců i padlí z Afghánistánu, Čečenska apod).

11) Melancholie. Rusové jsou velmi melancholický národ a dokážou se nad sebou úžasně dojímat. Nejsou jediní a je spousta takových národů, i Američani to v sobě mají. To Češi jsou cynické bestie, které si o sobě rozhodně nemyslí, že jsou nejlepší na světě (spíš naopak) a jakémukoliv náznaku kýče se vysmějí. Rus se podívá na oblohu a řekne, jak je to naše Rusko nádherné.

Takže všelijak vzpomínají na padlé z válek, sdílí písničky, filmy, básničky, obrázky, dojímají se nad dětmi Donbasu, nad tím, jak je Západ nenávidí… Na VK jsou tisíce neválečných skupin s tématikou „Rusko je nejlepší“, „Naše milované Rusko“, „Jsem Rus, všem na zlost“ atd. Tam jsou miliony lidí.

12) Populární jsou veškeré nezápadní národy, pochopitelně hlavně Číňani, ale i Indové, Brazilci, Indonésani, Arabové, Íránci, veškeří černoši tohoto světa (Západ jim stovky let dělal to, co nám), ambivalentní je vztah k Turkům – mají je rádi, rádi tam jezdí na dovolené, ale zdá se jim, že Turecko je takové nějaké vypočítavé (to je ale překvapení…) a nedostatečně podporuje Rusko. Ale celkově je akceptují. Z evropských národů zvlášť nenávidí Poláky a pak už jen Američany.

Ostatní národy slouží buď Polákům či Američanům, případně oběma dohromady. Jsou velice zklamáni tím, kdo všechno se nechal Američany koupit, zvlášť jejich oblíbené národy (Italové, Francouzi), ale není to zášť vůči běžným lidem, jen vůči elitám, lidé jsou pořád dobří. Rusové žijící v západní Evropě často v těchto diskusích sdělují své smutky z toho, jaká je tu propaganda.

 

Převzato z Konzervativních novin.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?