Žebříček The Wall Street Journal a The Heritage Foundation pro rok 2008 opět potvrdil, že míra ekonomické svobody úzce souvisí s vyspělostí a blahobytem jednotlivých států.
Už 15 let hodnotí The Wall Street Journal a The Heritage Foundation míru volného trhu ve světě, tzv.”Index of Economic Freedom”. Kromě ekonomické svobody žebříček hodnotí i další socio-ekonomická data: politickou svobodu, míru chudoby, rozvoj lidského kapitálu atd.
Nejsvobodnější ekonomiku mají Honk-Kong, Singapur, Austrálie, Irsko, Nový Zéland a USA. Na opačném konci žebříčku je asi nejrepresivnější stát současnosti – Severní Korea. Hned nad ní je Zimbawe, která na stostupňové škále ztratila od loňska 6,7 bodu. Jde o stát, který od poměrně úspěšné a relativně svobodné ekonomiky přešel k znárodňování, vyvlastňování, rozsáhlému státnímu deficitu, hyperinfalci a státní podpoře některých vybraných podniků. Druhý největší sestup zaznamenala Venezuela, která díky státní kontrole cen, znehodnocování měny a znárodňování ztratila 4,8 bodu.
A největší úspěchy? Nejméně 20 bodů získaly státy bývalého komunistického bloku, které se vydaly na cestu tržních reforem: Azerbajdžán, Arménie, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Moldávie, Lotyšsko a Rumunsko. HDP v těchto zemích roste ročně o 7,4 procenta.
Jak dopadla Česká republika? Moc dobře ne. Jsme na 37.místě – za Botswanou,
Salvadorem Gruzií, Arménií, Chile, Španělskem, ba dokonce i za Belgií – touto socialistickou oázou v západní Evropě.
Zpráva vyzdvihuje klíčový účinek daňových škrtů v ekonomickém růstu. Upozorňuje také, abychom v čase dnešní ekonomické a finannčí krize nezapomněli na historicky bezprecedentní zbohatnutí obyvatel západní Evropy a USA po druhé světové válce. Americký HDP byl v roce 1947 1,6 trilionu dolarů (v přepočtu na hodnotu dolaru v roce 2000). To znamená okolo 11 000 USD na osobu. V roce 2007 to bylo 11,5 trilionu dolarů a 38 000 USD na osobu.
Komplenti index ekonomicke svobody naleznete zde: <http://blog.heritage.org/wp-content/uploads/2009/01/index.gif>
Nic nerikajici clanek o nic nerikajicim pochybnem seznamu.
” Jsme na 37.místě – za Botswanou, Salvadorem Gruzií, Arménií, …” A co z toho plyne? Ze je Armenie a Gruzie svobodnejsi? Ze se tam dela lepe business? Ze je tam mene korupce? Ze je tam mene chudoby?
Index velice dobře ukazuje diskrepanci mezi ekonomickou a politickou svobodou. Politicky svobodné a plnoprávné obyvatelstvo samozřejmě nestrpí život ve stínu tržních sil, kde si občané nemohou být jisti žádnými právy, protože bez majetku všechna další práva ztrácejí význam. Posun dopředu v tomto žebříčku “svobody” tedy znamená zhoršení životních podmínek pro občany, bezpráví pro obyvatelstvo, svobodu pro bezesmyslnou akumulaci čísel v bilancích firem.
danove skrty mali vynikajuci vplyv, je to vidiet prave teraz Wall Streete.
nebyt Eura tak stoja pred bankrotom ako Island