Církevní restituce – mýty a skutečnost

16.3.2012
Matyáš Zrno

Dovolujeme si vás upozornit na velmi reprezentativní akci Senátu Parlamentu České republiky věnovanou církevním restitucím. Uskuteční se ve čtvrtek 29.3.2012

Konferenci pořádá místopředsedkyně Senátu Alena Palečková a vystoupí na ní předseda vlády Petr Nečas, kardinál Dominik Duka, místopředsedkyně vlády Karolína Peake, stejně jako dvě desítky odborníků, politiků, zastupitelů a představitelů církví a náboženských společností.

Pozvánku naleznete zde.

Příspěvků : 4 - Církevní restituce – mýty a skutečnost

  1. Sple. : 5.4.2012 v 19.11

    Zaprvé: nejde o majetek církve, ale církví a náboženských společností. Pokud jde o církev katolickou, tak v současné době příjem cca z poloviny od věřících, z poloviny od státu. Výnos církevního majetku v držení státu je značně vyšší než příspěvek, který poskytuje stát církvím. Je to ovšem majetek zabavený “Co bylo ukradeno, má se vrátit.” Církve vyšly státu maximálně vstříc. Kolem obcí leží pozemky vázané blokačním paragrafem…. V současnosti má téměř snad každá sekta:), která překročí určitý počet věřících, možnost získávat od státu peníze. Pokud dojde konečně k restituci, stát se postupně zbaví břemena, který na sebe uvalil po roce 1948. Takže restituce jsou výhodné jak pro církve, tak pro stát, tak pro bezkonfesní veřejnost. Pokud se nepletu:)

  2. František Hadadč : 31.3.2012 v 9.55

    Je mi divné proč se církev nestará více o duše věřících než o majetek. Jak je možné, že stoupá ve společnosti zločinnost, že máme polní kuráty na misích, že se žehná zbraním. Kde je potom Boží přikázání “nezabiješ” ? A co první křesťané, kteří byli krutě pronásledováni a bez majetku. Byli zcela oddáni víře v Boha, tudíž ani žádný majetek nepotřebovali. Nevím, jestli církevní hodnostáři vůbec v Boha věří. A potom ty sexuální průšvihy s dětmi. Proto také klesá i počet věřících. Oni možná věří dál, ale církev k tomu nepotřebují. Církev žádný majetek nepotřebuje a když jej chce, musí se obrátit na své ovečky. V ČR je téměř 2/3 obyvatelstva bez vyznání , tedy ateisty. Proč by se tedy měli podílet na vracení majetku, který církvi stejně nikdy nepatřil a na jejím financování.

  3. michal : 18.3.2012 v 16.40

    už chybí v populaci i informace o fyzice, natož o církvi neřku-li náboženství. Termíny jsou používány tvořivě, svévolně, zlovolně. Na arizaci či dnes v sudetech přímo materielním a personálním pogromu se sjednotí i tradiční sobě navzájem si konkurující.Ignorance ve vědách historických a dalších je odrazovým můstkem k popularitě i v senátu i u erudovaných lidí co ani nestudovali snad v Plzni.Už to má světový ohlas, jak může být najednou v 21. století církev “významná”.Možná se jen kamufluje, že ročně padne z majetku CPO památkově chráněného dědictví více naž za miliardu.Tradiční technologie jsou odkázány na tradiční péči. Konečně chalupu si každý výminkář nechal nabílit zjara a pokud čekal pohřeb, tak raději i na zimu. Ne za miliardové tunely pro vybrané svět korumpující dodavatele nejlépe z dotací, ale třeba i obyčejní, co se rádi učí. Konečně klasický zedník také nebyl JUDr, díval se, učil, nechal si poradit. Jinak CPO osvobozené od břemene památek si poradí hravě, na školách stačí zvýšit školné, nebo je provozovat tam, kde je skutečný zájem, ne hra na “plzeňský” titul třeba jen maturitní. Navíc je naléhavé vzdělávat spíše v zahraničí, kde student ušetřen mnohého, má přístup k funkční civlizaci, slušnému chování, je vychován k sebevědomí. Konečně i dříve, kdo nebyl Sabina, spíše studoval ve Vídni.Kromě nářečí českého i pocvičení v jazyku, kterému i někdo další rozumí, nejen nacionalistický trik jmenovaného a jeho party. V kultivované zemi nebude ani církev problem, pokud někde selže, kompetentní farní ekonomické a pastorační rady snadno včas zjistí a o nápravu se postarají. třeba i do medií se dostane a tam udrží neignorant, nebo i jiný než štěbetající postavička.

  4. Felix : 17.3.2012 v 9.20

    Brněnské biskupství rozhodlo – gymnázium v Letovicích po 19 letech existence zanikne – http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=23456

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?