V USA se vede tuhý boj o volební práva. Demokraté je chtějí co nejvíc rozvolnit, aby rozšířili kohorty svých voličů. Republikáni chtějí dát hlasování větší řád. Potud klasický politický boj. Jenže pak se prezident Joe Biden a demokraté začali ohánět slovem rasismus…
Prezident Joe Biden ve filadelfském projevu 12. července prohlásil: „… pokus potlačit a podvrátit volební právo. Srovnatelné s Jimem Crowem. … čelíme nejzávažnější zkoušce naší demokracie od občanské války. To není nadsázka, od občanské války.“
Pro úplnost, Jim Crow („Kuba Vrána“, kdysi hanlivá přezdívka pro černochy) se označuje období od 70. let 19. století do roku 1965, kdy mnohé, hlavně jižanské americké státy nátlakem vynucovaly rasovou segregaci černochů i jejich diskriminaci a bránily jim volit.
Takže to v USA podle prezidenta Bidena prý nyní hrozí. Země prý také čelí „nejzávažnější zkoušce demokracie od občanské války“. A proč to? Co nebo kdo je tak strašnou, zákeřnou a ďábelskou hrozbou?
O tom ale až za chvíli, ještě předtím si připomeňme, že sám Joe Biden má za sebou historii rasově přehnaných poznámek.
V prezidentské kampani v roce 2012, kdy proti tehdejšímu prezidentu Baracku Obamovi, jemuž sloužil jako viceprezident, kandidoval Mitt Romney, Biden na volebním mítinku s černošskými voliči řekl: „… bude-li zvolen Romney, uvrhne vás všechny zpět do okovů.“ Jinými slovy, obnoví otroctví.
Jasně, to volební rétorická nadsázka byla, ale i tak…
Romney, ten suchar a slušňák, který jako mormon nepije nejen alkohol, ale ani kávu a čaj (jen vodu, ovocný džus a kakao) a nekouří vůbec nic. Romney, kterého Trumpova vulgarita a nedůstojné chování popuzovaly natolik, že jako jediný republikánský politik hlasoval za schválení impeachmentu, tedy sesazení Trumpa, dvakrát; nejen na začátku roku 2021, ale i na začátku roku 2020. Tak tento Romney nepůsobí věru jako ten, pod jehož bičem by prý černý muž žíti měl a který by, jakože Romney, na toho černocha pořvával „negře, hni se!“ To by si fakt raději asi dal čaj, než by ze svých úst vypustil to slovo na „n“.
Opravdu apokalypsa?
Ale vraťme se do současnosti. Co je dle Bidena tou apokalyptickou, galaktickou hrozbou volebním právům a americké demokracii? Snaha republikánů ve státních parlamentech dát volbám řád. Například zakázat, aby se volební lístky posílaly těm, kdo o ně vyloženě nepožádají. Nařídit, aby se volilo v stanovené dny a hodiny, ne předtím, ne potom. Aby se volilo na stanovených místech a ne aby aktivisté s urnami objížděli čtvrtě a hlasovací lístky do nich sbírali.
A hlavně aby každý volič měl identifikační kartu se svou fotkou, kterou se prokáže, že je vlastně občan USA (nikoli legální, natož ilegální imigrant) a má právo volit. Tento požadavek považují demokraté za „fašismus“.
U naší první přímé volby prezidenta v roce 2013 Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga poměrem 55:45. To ale není přesný údaj; porazil ho tím poměrem mezi těmi, kdo přišli volit. A to bylo 60 procent oprávněných voličů. Takže 40 procent nevolilo, Zemana tedy skutečně volilo 33 procent a Schwarzenberga 27 procent.
Jak by ale dopadly volby, kdyby auto s volební urnou den před hlasováním a den po něm objíždělo bohaté čtvrtě a sbíralo další hlasy pro Karla?
Nebo jiný příklad v USA, vezměte si Orange County („Pomerančový okres“) v Kalifornii na jihovýchodě od Los Angeles. V poválečném období silně republikánský okres. Tak silně, že vždy kromě jedné výjimky překlopil Kalifornii k republikánům od roku 1952 až do roku 1988. A nejen silně republikánský, ale i silně konzervativní.
Což v amerických poměrech znamenalo co nejnižší daně a co nejsilnější antikomunismus. U mužů. Co ženy? Ty byly ještě tvrdší než muži, začaly se věnovat učebním osnovám na školách a vyhodily každého, kdo působil narůžověle. Vedle nich by i Viktor Orbán vypadal jako levicový liberál.
Jedinou výjimkou v letech 1952–88, kdy Kalifornie hlasovala v prezidentské volbě demokraticky, byl rok 1964. Tehdy Lyndon Johnson (demokrat) porazil Barryho Goldwatera (republikán) v USA poměrem 61 procent:38,5 procenta (na státy poměrem 44:6). V Kalifornii poměrem 59 procent:41 procent. Ale v Orange County ten poměr byl 56 procent versus 44 procent pro Barryho Goldwatera!
Tak pravicový byl Orange County.
V roce 1996, silně pravicový republikánský kongresman Bob Dornan prohrává se svou demokratickou soupeřkou jménem Loretta Sanchez. O necelých tisíc hlasů. Dojde na přepočítání a zpochybnění občanství voličů. Téměř u osmi stovek z nich je prokázáno, že neměli v den voleb americké občanství, byli to imigranti. Stoupenci Boba Dornana trvají na dalším vyšetřování, ale celoamerická Republikánská strana to zastaví. Dornan je příliš pravicový i na ni a chce se ho zbavit. A navíc nechce popudit Američany latinskoamerického původu.
Byly ty volby, jejich výsledek, ukradeny? Nikdo neví. A aby k tomu už nikdy nedocházelo, snaží se republikáni ve státech dát tomu jasný řád. Joe Biden však řve „fašismus!“ namířený proti menšinovým, hlavně afroamerickým voličům.
Proč to dělá? Jsou tři možnosti: (a) Věří tomu.
(b) Nevěří tomu, ale je to volební kampaň do kongresových voleb 2022.
(c) Nevěří tomu, ale je to alibi pro kongresové volby 2022, kdy demokraté prohrají a opoziční republikáni vyhrají. Takže tak.
Republikáni chtějí, aby každý volič měl identifikační kartu se svou fotkou.
Vyšlo dne 29.7.2021 v Mladé frontě DNES.
Co se skrývá pod klišé “volby” není vůbec snadné dešifrovat. Kampaň nejsou kvality osob, co jim lze svěřit stát. Je to pustý marketing, kde jako na divadle se střídá role chudáka a hrdiny, p. Babyš je hraje obě skvěle. Jiný kupčík a trhovec na to jde po svém, třeba jako princ slev. Volby tedy vyřazují snad ty nejhorší a nejzkázonosnější. Osoba pro službu státu se musí generovat jinde a jinak. Snad brzy model dynamický přírodě blízký. První sms pro kandidáta před kampaní, druhá sms pro kandidáta na vrcholu kampaně, třetí sms pro kandidáta po měsíci ve funkci. Ale to je dost kryptoměna.
Každý volič by měl mít identifikační kartu se svou fotkou? To je přece komunismus!