Británie: ekonomika a Brexit

24.7.2018

Irský nízkonákladový letecký dopravce Ryanair otevírá novou pobočku na londýnském letišti Southend. Měla by nabídnout spojení do šestnácti destinací po Evropě dalšímu milionu cestujících. Pikantní na zprávě je, že šéf Ryanairu je zavilý odpůrce Brexitu. Proč expanduje zrovna v Británii, pro kterou vidí budoucnost tak černě, je otázkou za sto bodů.

Asijští investoři nakoupili v londýnské City v prvním pololetí 2018 nemovitosti za 3,1 miliardy liber. To představuje meziroční nárůst o 300 milionů liber.

Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox a první tajemnice ministerstva financí Liz Truss jsou prý velmi nakloněni projektu “svobodných přístavů.” Dle nové analýzy by sedm přístavů v severní Anglii s bezcelním importem, v jejichž blízkosti by byla možná výroba z dovezených materiálů, vytvořilo 150 000 pracovních míst. Do ekonomiky by tento projekt přinesl devět miliard liber. Plán počítá také s daňovými investičními pobídkami. Britská vláda je však zdrženlivá v podpoře těchto plánů, protože se obává negativních reakcí Bruselu.

Americký gigant v oboru cloudových řešení Salesforce, investiční fond Mubadala (SAR) a japonská telekomunikační společnost NTT chystají investice do britského technologického sektoru. Celkem by mělo jít o 2,2 miliardy liber. To není jediná zpráva, která v období po referendu o Brexitu potvrzuje atraktivitu britského tech-sektoru bez ohledu na členství Spojeného království v EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?