Balkánský fotbal plný nacionalismu

16.10.2015

1733.jpgDaniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Vysoce rizikový fotbalový zápas mezi Albánií a Srbskem v Elbasanu hlídaly dva tisíce policistů. Skončil před malým okamžikem vítězstvím srbských hráčů. Oproti poslednímu duelu obou výběrů se tedy zápas dohrál. A co na to fanoušci? Ti už včera v albánské metropoli Tiraně házeli kamení na autobus se srbskými fotbalisty.

–––––––
Obrázky z loňska, rvačka mezi albánskými a srbskými fotbalisty. Strhla se poté, co na hřiště v Bělehradě přilétla na malém dronu vlajka takzvané Velké Albánie. Podobné situaci chtěli pořadatelé letos předejít. Napjatá atmosféra ale byla znát už den před samotným zápasem. Na autobus se srbskými fotbalisty včera v albánském hlavním městě přilétlo několik kamenů. Šéf srbského fotbalu Tomislav Karadčiž měl kvůli tomu pochybnosti, jestli je místní policie schopná situaci zvládnout.

Tomislav KARADŽIČ, prezident Srbské fotbalové asociace:
–––––––
“Pokud se úroveň zajištění bezpečnosti nezmění, přijdou potíže. Ale albánská policie se zaručila, že se to nebude opakovat.”

redaktor
–––––––
Vztahy mezi oběma balkánskými zeměmi jsou dlouhodobě napjaté. Albánský premiér Edi Rama fanoušky vyzval, aby prokázali úctu i v okamžiku, kdy se bude hrát srbská národní hymna. Na zápas taky pozval svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče. Ten cestu nakonec zrušil, prý nechtěl rozdmýchávat napětí mezi oběma tábory.

redaktor /citace: Edi RAMA, albánský premiér, Zdroj: ČTK/
–––––––
“Musíme dokázat, že jsme jiní, že můžeme podporovat náš tým, ale zároveň i respektovat soupeře na fotbalovém hřišti.”

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Analytik Občanského institutu Matyáš Zrno. Matyáši, dobrý večer, vítejte v Událostech, komentářích.

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Posledně tedy, jak jsme slyšeli, se ten zápas nedohrál, protože se tam poprali hráči. Teď na srbské fotbalisty létaly kameny. To, že to dopadlo vlastně letos dopadlo, že se dohrál celý zápas, tak to znamená, že přece jenom za ten rok třeba nebo poslední dobou se vztahy nějakým způsobem mění v této oblasti mezi Srby a Albánci?

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Spíš všichni tušili, co se může stát, tak se na to lépe připravili. A hlavně ten incident s tím kamenováním není tak dramatický. Tam jeden patnáctiletý chuligán hodil jeden kámen, jinak se nic nestalo. Shodou okolností ve stejnou dobu albánský prezident přijímal skupinu srbských studentů a omlouval se jaksi jak jim, tak obecně Srbsku za tento incident. A potom třeba ti srbští hráči normálně se procházeli po Tiraně a už se nic dalšího nestalo. Ale faktem je, že třeba když hrála srbská hymna na začátku toho utkání v Elbasanu, tak opět fanoušci albánští pískali a bučeli a tak podobně, což jestli se nepletu, se to samé stalo loni i v Bělehradě ještě před tím incidentem s tím, s tím dronem s tou velkou albánskou vlajkou.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
No, a to nenaznačuje přece jenom nějaké znormálnění vztahů tedy?

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Já se obávám, že to je záležitost spíš na desítky let než, než na roky, zvláště v albánsko-srbském případě.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Co tedy Srbové a Albánci mezi sebou mají? Válku z 90. let pamatujeme samozřejmě, ale podstata nesnášenlivosti.

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Ty vztahy jsou dlouhodobě jako velmi špatné. Válka byla i mezi Srby a Bosňáky, Srby a Chorvaty. Ale i tam – i když ty jednotlivé národy si zachovaly jakoby ten svůj příběh, když tam nedošlo k tomu, že by se shodly na tom, co se stalo – tak jsou schopni třeba srbská mládež jet na koncert do Záhřebu a záhřebská mládež jet na nějakou party do Bělehradu. Je to zcela běžné. Nepamatuji si, že by třeba mládež z Bělehradu, srbská mládež, jela do Prištiny na nějaký koncert, anebo naopak. Prostě tam ty vztahy jsou výrazně horší, ta odlišnost jazyková, kulturní, náboženská, ten velice hořký boj o Kosovo, které obě strany chápou jako, jako prostě své historické a hlavně v případě Srbska posvátné území, ten prostě zanechal mnohem hlubší stopy. A když se bavíte třeba s průměrným Srbem, a to i vzdělaným kulturovaným člověkem, tak zvláště jako po druhé skleničce se dozvíte o Albáncích asi takové věci, jako byste se dozvěděl o Romech u nás jako v hospodě páté cenové skupiny po pátém pivu.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Čili nějaké propojování, vzájemné sňatky, společné životy, to vůbec nepřipadá…

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
To jsou, to jsou naprosté výjimky, které samozřejmě ne že by neexistovaly. A faktem je, že třeba v Srbsku je spousta albánských pekařů. Mimochodem asi 15ti z nich srbští fanoušci zase loni právě po tom incidentu jakoby za trest vymlátili výlohy, tak ti žijí v Srbsku a jaksi drží takový nízký profil a tam můžou fungovat normálně. Ale třeba smíšený sňatek mezi Srbem a Albáncem nebo Srbkou a Albáncem či Albánkou a Srbem je velmi, velmi výjimečná situace.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Fungování na diplomatické úrovni asi nějaké být musí, minimálně ty vzhledem k integračním snahám ve vztahu k Evropské unii. Jaké to fungování je? Je to nutnost?

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
To je výrazně lepší než kdykoliv. Dá se říct, že v tomto ohledu skoro ty politické reprezentace jdou trochu příkladem svému obyvatelstvu, což je pravý opak toho, co se dělo v 90. letech, kdy naopak politici jednotlivých zemí jako přilévali ještě oleje do ohně. A to přesto, že třeba srbský prezident Vučič, premiér Vučič je bývalý velice tvrdý nacionalista, který jako před 15 lety v parlamentu vyzýval k pobití sto muslimů za jednoho Srba a podobně. Ale dneska hrajou všichni tu proevropskou notu, alespoň oficiálně všechny ty státy mají jako svůj cíl vstup do Evropské unie. A chovají se bez ohledu na to, co ten který politik dělal v minulosti, tak se chovají, řekl bych, poměrně konstruktivně.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
A přesto srbský premiér dnes do Albánie na ten fotbal přijet nechtěl, aby…

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
No, všechno má, všechno má své limity. A jako on přece jenom musí trošku…

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Nepřijali by ho, nepřijali by ho?

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Přijali by ho. Ale já myslím, že teď to není o tom, že by nebyl přijat. To je jaksi vzkaz svým voličům, že aby si nemysleli, že přece jenom zašel až příliš daleko v té vstřícnosti a v nějakých případných ústupcích, že i když je to teď jaksi proevropský politik, tak přece jenom je to zase někdo, kdo má svou hrdost, svou srbskou hrdost.

Daniel TAKÁČ, moderátor
–––––––
Matyáš zrno, analytik Občanského institutu. Děkuju, na shledanou.

Matyáš ZRNO, analytik, Občanský institut
–––––––
Na shledanou.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nabídka publikací

Newsletter

Chcete být pravidelně informováni o akcích Občanského institutu?