Komentáře k příspěvku: William F. Buckley jr. (1925-2008) http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: MarilynGyday http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-2/#comment-18522 MarilynGyday Wed, 23 Jan 2019 19:50:28 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-18522 good site

]]>
Od: prozaik http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-2/#comment-12051 prozaik Tue, 10 Nov 2009 08:57:29 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-12051 Dumání o možnosti rozvodu je oblíbená kratochvíle některých lidí z církevního prostředí. Ale přesto mě na článku zaujal ještě jeden akcent. V poslední době si údivem protírám oči, kde se vzala pověra, že člověk, který se vyznačuje “hlubokou křesťanskou vírou” by měl zájem v debatách “porážet své levicové oponenty”. Klíčem k pochopení této úvahy mi není ani zmíněný “humor”. Pokud byl onen pán skutečně křesťanem, který zná Písmo, ctí ho a přitom je bystrý a dokáže diskutovat, argumentovat – pak mohl porážet stejně dobře své pravicové oponenty a usvědčovat je z typicky pravicových bludů.

Dále se mi líbila Čejenova úvaha z (11.03.2008 21:59). Musím chtě nechtě přiznat, prostě v úctě k Pravdě, že skutečně v tom specifickém konfliktu z počátků násilné kolonizace severní Ameriky byli místní indiáni v právu. A ta yaneeovská soldateska byla skutečně jen chapadlem zla a budoucí globalizace ( i když třeba měli někteří z vojáků ve svých brašnách Bible, na rozdíl od indiánů ).

]]>
Od: Jiri http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-2/#comment-11309 Jiri Sat, 05 Apr 2008 01:15:28 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11309 Tak nevím, pan Joch panu Semínovi správně připomněl, že encyklika Mater et Magistra “není dogmaticky neomylným dokumentem, tudíž je pro katolického laika plně kritizovatelná.” To ovšem zajisté platí také pro encykliku “Humane Vitae”, ohledně níž si oba dva tak vzácně notujete (viz antikoncepce), viďte?

]]>
Od: JJ http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-2/#comment-11281 JJ Thu, 13 Mar 2008 11:22:53 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11281 Nejprve odlehčeně:
Tohle mi trochu připomíná scénu, jak se u štědrovečerní večeře hádají otec křesťan se synem buddhistou, zda lze jíst kapra, argumentují přitom různými citáty a druhý syn už se chce pustit do večeře, tak vykřikne: “Nebudu se s vámi hádat, vy jste tu Bibli prostě četli.” :-D DD

A teď vážně:
Já jsem člověk, který věří v Boha, ale teologii nemá příliš nastudovánu. Musím říci, že mne osobně ta diskuse pana Jocha s pány Semínem a Čejkou zaujala (rád čtu články od všech tří a srovnávám rozdíly), takže za sebe říkám, že to co tu probíráte není nudné, nýbrž velice zajímavé. Problematika svátostnosti a nesvátostnosti manželství mne docela zajímá.

]]>
Od: RJ http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11280 RJ Wed, 12 Mar 2008 10:42:22 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11280 …ale snad již naposled, neboť je to nudné.

1. Jak jsem uvedl, nevím, co Buckley psal o rozvodu a evidentně ani vy (žádná citace jeho článku…). Jen máte potřebu útočit proti tomu, co neznáte – tj. jeho názoru.

2. Privilegium paulinum a Privilegium petrinum jsem nepoužil jako přirozený argument z přirozeného práva za rozvod, to je evidentní. Použil jsem to jako argument proti tvrzení Čejena a Michala, že podle Církve je prý přirozené manželství nerozlučitelné. Ne nutně, jak vidět.

3. Spor se redukuje na otázku, zda je z přirozeného práva přirozené (tj. nikoli svátostní) manželství možné rozvést. Vy dogmaticky tvrdíte, že nikoli. Pokud muž a žena uzavřou přirozené manželství s vědomím, že je navždy, pak z přirozeného práva je zřejmé, že není rozveditelné jednostranně, na přání pouze jedné strany. Pokud jej uzavřou jako přirozené manželství s možností rozvodu přestane-li sloužit přirozeným cílům, proč je z přirozeného práva pak nerozveditelné?

Prosím, předveďte mi tuto přirozeno-právní úvahu. A nemusíte spěchat, klidně si dejte na čas – týden, měsíc, rok. Hodně štěstí! Možná jste skutečně přirozeno-právními teoretiky, ale má zkušenost byla, že argumentujete pouze z víry (více či méně ortodoxní).

]]>
Od: Čejen http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11279 Čejen Tue, 11 Mar 2008 21:59:38 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11279 Aha! Takže Buckley měl na mysli “privilegium paulinum” a “privilegium petrinum”… Super, jsem zase o něco chytřejší. ;-)

Ne, Romane, teď trochu vážněji, jedná se přeci o vážné věci. Tobě nedochází, jak je Tvůj argument trapný? Já samozřejmě o těch DVOU zmíněných výjimkách vím. (K tématu doporučuji: http://www.newadvent.org/cathen/05054c.htm ) Jenomže Ty se těchto výjimek dovolávat nemůžeš, neboť je sám popíráš: “Přirozené manželství má sloužit přirozeným cílům. Když už přirozeným cílům neslouží (výchově a vzdělání dětí, neboť již vyrostly), v čem je rozvod proti přirozenému právu?” Tedy žádné paulinum ani petrinum, nýbrž nové “privilegium jochinum”. A jsi si jistý, že Buckley obhajoval možnost rozvodu tak, jak se snažíš svými slovy naznačit? Chápu, že když jde o bohy Tvého nového náboženství, tak jde rozum stranou, ale zkus si ještě jednou přečíst, co jsi napsal.

Jinak děkuji za projevené sympatie k Čejenům. Těchto statečných válečníků si vážím i já. Stejně tak jako si vážím statečných Siouxů, kteří v boji za svou svobodu porazili u Little Bighornu “teologicky osvobozovací” armádu Říše zla.

]]>
Od: RJ http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11278 RJ Tue, 11 Mar 2008 17:20:48 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11278 Ad Michal: “Mater Sí, Magistra No” nebyl Buckleyho celoživotní názor na Církev jakožto Církev, nýbrž titulek článku, editoriálu, reagujícího na “Mater et Magistra” Jeho postojem bylo, že pokud jde o obsah “Mater et Magistra”, pak Církev je zajisté matkou, ale v tomto konkrétním případě nikoli (dobrou) učitelkou. Jinak Církev jako Církev byla pro Buckleyho Mater et Magistra. Magistra v obecnosti, nikoli v každém konkrétním politickém doporučení: na kritiku americké jaderné odstrašující strategie ze strany amerických biskupů Buckley reagoval, že biskupové jsou asi tak kompetentní vyjadřovat se k jaderné strategii, jako admirálové a generálové k mešní liturgii (s dodatkem, že by to pak nejspíš vedlo ke zlepšení liturgie).

Ad Michal i Čejen:
(a) Rozvody. Je rozvod přirozeného, nesvátostného manželství proti přirozenému právu? Hmmm, nevzali jste si příliš velké sousto? Přirozené manželství má sloužit přirozeným cílům. Když už přirozeným cílům neslouží (výchově a vzdělání dětí, neboť již vyrostly), v čem je rozvod proti přirozenému právu? A pánové, nemáte pravdu, když tvrdíte, že Církev učí, že přirozený sňatek, tj. platné manželství, je nutně nerozveditelné. Říká se tomu “privilegium paulinum” a “privilegium petrinum”. Aha! Takže nesvátostné manželství je podle učení Církve za určitých okolností přeci jen rozveditelné!

Nečetl jsem Buckleyho články o rozvodu a antikoncepci, ale nevylučuji, že napsal, co říkáte. Víte, mě zajímaly jeho důležitější článkly, např. ty, které se týkaly Studené války.

Ale typuji, že jeho článek měl tu podobu, že ve společnosti, která z velké části nesdílí svátostní pojetí manželství, trvat na tom, aby světské zákony zakazovaly rozvod, je pošetilé. To je, shodou okolností, taky můj názor: jak dobře víte, zastávám svátostné pojetí manželství jakožto nerozlučitelného, ale nepožaduji, aby světské zákony znemožňovaly rozvody světských manželství těch lidí, kteří svátostné pojetí manželství nezastávají.

(b) Antikoncepce. Antikoncepce je proti přirozenému mravnímu zákonu a nemám tendenci ji hájit. Ale nebyl náhodou Buckleyho názor ten, že nekatolické páry, které ve svém svědomí nevidí nesprávnost antikoncepce, mohou antikoncepci používat? Nedivil bych se, pokud by to tak bylo. Ale jak říkám, jeho osobní názory na antikoncepci, stejně jako jeho osobní názor na arašidové máslo, mě zajímají méně, než to podstatné, co psal. Např. aby svět nebyl jedním velkým, rudým gulagem.

(Navíc jemu vytýkat antikoncepci je celkem mimo mísu. Buckley osobně litoval, že nemohli mít více dětí než jen jedno. Jeho manželka Patricia měla 2 ektopická těhotenství, takže pak již žádné dítě mít nemohli. Takže v důsledku dvounásobné tragédie nemohli mít další děti, které jinak chtěli. Ale samozřejmě, napsal kdysi kdesi cosi o antikoncepci, takže předem nevylučujme pro něj možnost Pekla!)

(c) Nebe. Michale, pokud se dostaneme do teologických detailů a vysvětlujeme si je, pak souhlasíme. Ale mě udivilo něco jiného – že ze všech lidí Tebe a a ze všech věcí v nekrologu (nekrologu, ne teologickém traktátu!) Tě popudí právě zmínka o Nebi jako cílové destinaci. Velký člověk zemře – a Tobě vadí zmínka o Nebi! Jak zdvořilé by asi bylo na závěr nekrologu – anebo pohřebního projevu na pohřbu – zmínit: “A, mimochodem, nezapomínejme, ten nebožtík, náš drahý zesnulý, vlastně teď již může být v Pekle!” Ano, je to teologická možnost, ale říct či napsat to je v daném společenském kontextu strašně, strašně nezdvořilé!

S pozdravem (hlavně Martinovi Čejkovi): “Ať žijí Čejeni, smrt Komančům!”
R.

]]>
Od: Michal Semín http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11277 Michal Semín Tue, 11 Mar 2008 09:43:49 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11277 Romane,
možná jsem se nesrozumitelně vyjádřil, možná jenom interpretuješ k horšímu :-) Já jsem nevyčítal Buckleymu jeho kritiku Mater et Magistra (v mnohém s ní souhlasím), ale jeho názor, že Církev je v sociálních a ekonomických otázkách nekompetentní. Tím samozřejmě netvrdím, že je úlohou Církve stanovovat oprávěnou výši daní, nicméně existují morální principy, které Církev zastává a učí, podle kterých lze poznat, zda jsou daně oprávněné, případně zda míra zdanění je spravedlivá či není. Analogicky to platí i pro jiné sociálně ekonomické otázky.
Není pravda, že encyklika nemůže obsahovat závazné a neomylné tvrzení. Tak, jako může obsahovat výroky nedokonalé či chybné, může obsahovat i výroky neomylné. Pokud jsou splněny podmínky neomylnosti řádného učitelského úřadu, může se neomylné učení vyskytovat v ex cathedra výrocích papežů, závěrech koncilů, bulách i encyklikách papežů.
Bucklymu vyčítám jeho dichotomii Mater si – Magistra no. Buď platí oboje nebo ani jedno.
Čtenář Čejen Ti už připomněl, že jsi zcela opominul moji základní výtku, totiž že Buckely říká “Magistře” své “no” také v otázce antikoncepce. Nebo snad víš, že by svoje veřejně zastávané stanovisko (tak jako např. M. Novak) změnil? Čejenovi děkuji i za dobrou poznámku ve věci rozvodů. Buckelymu samozřejmě nešlo jen o “rozluku od stolu a lože”, ale o možnost opakovaných sňatků. Kristus jasně říká, že definitivně ruší ustavení mojžíšského zákona o rozvodu, což platí i pro manželství přirozená.
Zemřít za politickou svobodu v liberálním smyslu nemá s mučednickou smrtí nic společného. Tím nepopírám, že svoboda, ovšem správně chápaná, není dobrem. Stejně tak je ovšem dobrem potrava, čistý vzduch či matematické vzdělání. I pro tato dobra lze zemřít, ale proč to hned spojovat s nárokem na nebe? Nechci bý cynický. Samozřejmě si vážím všech, kteří bojovali proti hydře totalitních režimů, ale i zde je třeba rozlišovat. Být obětí komunistického režimu nezakládá žádný předpoklad ke spáse . Měl jsem tu možnost žít koncem 80. let v prostředí českých disidentů. Jsem za tuto zkušenost vděčný. Součástí této zkušenosti je ovšem i vysoká míra nemravnosti, zvláště pak v oblasti šestého a devátého Božího přikázání, se kterou jsem se mezi disidenty (i křesťanskými) setkal. Z rozhovoru s některými disidenty vím, že tento proimiskuitní způsob života chápali jako přirozený doprovod oné touhy po všeobecné svobodě. Jako čerstvý a v mnohém naivní konvertita a “bojovník za svobodu” jsem se s touto zkušeností nelehce vyrovnával. Proto dost dobře nechápu, proč bych měl být za svoje postoje srovnáván s Vasilem Biľakem.
V našem liberálním prostředí se o nebi píše až moc. Kdykoli čtu nějaký nekrolog, ať už zemře fotbalista, zpěvák nebo herec, téměř vždy se v něm píše o nebi. A o tom, že v něm pokračuje ve svém dosavadním díle, samozřejmě v dojemné součinnosti s jinými fotbalisty, zpěváky, herci. A úplně stejně si pojal nekrolog Buckleyho. Vštěpovat české ateistické společnosti TAKOVOUTO představu o nebi není žádnou zásluhou. Chápu, že při psaní nekrologu se nehodí připomínat také variantu věčného zatracení, ale to je právě to, co ta naše společnost potřebuje slyšet. Zredukujeme-li poslední věci člověka jen na nebe, pak tím jenom nahráváme peklu.

]]>
Od: Michal http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11276 Michal Mon, 10 Mar 2008 22:55:41 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11276 jen podle paměti, …”ztrátou nebe budu oslavovat Boží spravedlnost.”

To je jistě absurdní výrok, ale biskup s bohatou životní zkušeností, věděl cosi o složitosti lidství po vyhnání z ráje. Tak touto hyperbolou ukázal, že ač nám Nebe obvykle dost daleko, ne však my Nebi. Nepochybně pro výchovu v obecné škole třeba zjednodušit teologii na nutnou strukturu schémat, ale tak není vymazán kontext i dosah. A ten je větší.

Nebe je tedy naše naděje a důvěra, ne kalkul, ne nárok. Tu s ním lze i lehce žertovat, asi jako když školní dítka se pitvoří, když přejde direktor školy. Nepřeklenutelná vzdálenost si žádá odlehčení. Viz. humor v evangeliích…

]]>
Od: Čejen http://www.obcinst.cz/william-f-buckley-jr-1925-2008/comment-page-1/#comment-11275 Čejen Mon, 10 Mar 2008 16:06:51 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6406#comment-11275 Koukám, že po marxistických teologických osvoboditelích jsou dnes v kurzu “konzervativní” teologičtí osvoboditelé anglosaského střihu. Někdo holt přirovnává komunistickou revoluci k narození Spasitele v Betlémě, a jiný za takovéto narození Spasitele považuje vznik americké demokracie (M. Novak). Obojí je rouhání, tedy alespoň z pohledu tradičních vyznavačů katolické víry. Stoupenci obou zmíněných náboženství to pochopitelně vidí jinak. Jsa příznivcem náboženské tolerance, tak Romanovi neberu jeho novou religiozitu, někdo se klaní k Mekce, druhý směrem k Soše svobody, budiž. Nicméně dosud nebylo přijato dogma Extra National Review nulla salus, a tak se snad nedopouštím hereze, když si dovolím trochu zaviklat Romanovou modlou: Michal vytýkal Buckleymu obhajobu antikoncepce, v tvé vtipné reakci jsem žádný vtip na toto téma nečetl. Hoď, prosím, jeden do placu! Dík. Pokud ti mohu poradit, tak bych to uchopil asi takto: Buckley tím, že obhajoval antikoncepci, bojoval vlastně proti komunismu, neboť lze presumovat, že by z řady dětí vyrostli komunisté.

Jo, a mimochodem, máš jeden z tvých vtipů není, bohužel, moc vtipný. Cit.: “Křesťanský sňatek je svátostí de fide; světský nikoli. Kdo neuzavře církevní sňatek, ale jen světský, má možnost světského rozvodu.” Nevím přesně, co hlásá tvá nová víra, ovšem ze zastaralého katolického pohledu je i manželství nepokřtěných nerozlučitelné, a to z moci přirozeného práva. Nicméně, jak jsem psal, jsem ochoten vaše náboženství tolerovat, a to včetně jeho proroků, kteří neúnavně zaplňují tvé nebe.

]]>