Komentáře k příspěvku: Matyáš Zrno v ČT k naší misi v Afghánistánu http://www.obcinst.cz/matyas-zrno-v-ct-k-nasi-misi-v-afghanistanu/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: Michal http://www.obcinst.cz/matyas-zrno-v-ct-k-nasi-misi-v-afghanistanu/comment-page-1/#comment-17974 Michal Thu, 09 Aug 2018 17:43:02 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=12638#comment-17974 Když nalistujete materiály zamini kdy tam ministroval Dr. Beneš, soubor vyšel i kn ižně, arabista Musil již 1900 přesně analyzoval situaci a naznačil řešení. Na rozdíl od česka je v USA dodnes publikován.

chyba není v počasí či v tom že je v lese medvěd, chyba že s počasím neumíme spolupracovat a medvěda vycpat. Dokud náš stát byl pevný, respektovali jej i Turci a stáli o spojenectví, viz. Musilova mise v hodnosti podmaršála k sultánovi. Pokud jsme ale trdliště babiše je to rovnou výzva o výprask od každého kdo jde kolem, viz dějiny po 1918.

i afganistán lze civilizovat bez ztráty identity afgánců, ale není to zakázka pro televizní diváky, třeba se tam inkulturovat, tedy nejlépe vyrůstat od dětství jako burové v koloniích.

Ale i kdyby naši vojáci tam začínali až v 14 letech věku, pořád by měli vhled a cit, než když jsou jen odveleni. indie funguje, proč asi?

střet civilizací je jen fíkový list na to, že jedna civilizace dnes slábne a vymírá, to jiná kultura je na koni ajncwaj, podobně nacisté v česku museli vyčkat na Beneše, dřív neměli šanci

]]>
Od: Milan Tichý http://www.obcinst.cz/matyas-zrno-v-ct-k-nasi-misi-v-afghanistanu/comment-page-1/#comment-17973 Milan Tichý Tue, 07 Aug 2018 18:25:54 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=12638#comment-17973 Dlouholetá vojenská přítomnost západních zemí v Afghánistánu je dle mého názoru projevem nerozhodnosti, se kterou Západ od 2. poloviny 20. století přistupuje k vojenským akcím. Tato nerozhodnost se projevila ve válce ve Vietnamu (a možná i dříve v Koreji). Západ se odnaučil vyhrávat války.

Do války se nemá jít z malicherných důvodů. Když se však rozhodneme do války jít, máme bojovat takovým způsobem, abychom vyhráli, abychom nepřítele porazili na hlavu. Poslední válkou, kdy západní země bojovaly s cílem rozdrtit nepřítele, byla paradoxně 2. světová válka. Paradoxně proto, že se vlastně jednalo o vnitroevropskou občanskou válku, v níž bojoval – obrazně řečeno – bratr proti bratrovi.

Válka proti terorismu, jak ji vyhlásil prezident George W. Bush, byla od počátku koncipována na nesprávném základě, který spočíval v přílišném zdůrazňování myšlenky, že islám je náboženstvím míru a že jen malá část muslimů páchá terorismus. Ne, netvrdím, že prezident Bush měl prohlásit muslimy za Satanovo plémě, jež má být vyhlazeno z povrchu zemského.

Teroristických činů se skutečně dopouští jen relativně malé procento muslimů, skutečností však je, že mnohem větší procento muslimů útoky proti “nevěřícím” schvaluje, popř. proti nim nijak nevystupuje. Představme si pro porovnání situaci, že by někdo, kdo se označuje za křesťana, spáchal bombový útok proti potratové klinice. Odsouzení takového útoku ze strany křesťanských duchovních i laiků by bylo prakticky jednomyslné.

Nelze zkrátka přehlížet skutečnost, že v samotném učení islámu je obsažena myšlenka, že islám má být šířen mečem. Křesťanskému učení je tato myšlenka cizí.

Prezident Bush měl po útocích z 11. září trvat na tom, aby muslimské země vší silou potlačily zjevné hlásání džihádu mečem. Jeho výrok: “Buď jste s námi, nebo proti nám,” měl být mnohem důsledněji prosazen do praxe. Měl se také zasadit o potlačení džihádistických kazatelů v USA. Místo toho je dnes džihád v západních zemích rozšířen mnohem více než před oněmi 17 lety a imigrační politika západních zemí realitu džihádu přehlíží.

]]>