Komentáře k příspěvku: Kosovo tématem konference v Bratislavě http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: Kritik http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11297 Kritik Tue, 25 Mar 2008 14:20:57 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11297 Nech Američania dajú vlastný štát indiánom na ich území, keď sú takí veľkí šíritelia demokracie a bude to všetko potom v poriadku, uznám aj nezávislé Kosovo. Nestačí, že ich uložili do rezervácie a nestarajú sa o nich?
Ďakujem.

]]>
Od: Libor http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11239 Libor Mon, 18 Feb 2008 16:48:21 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11239 Vůbec se nedivím, že dva roky po bombardování Bělehradu se srbští vojáci radují z 11. září. Zaujatá politika Západu vůči Srbsku je evidentním faktem. Media i politici jsou v informacích o Srbsku naprosto neobjektivní a nekompetentní. To se netýká pouze Kosova, ale celé jugoslávské causy. Válečná zvěrstva Chorvatů a ostatních zúčastněných se bagatelizují nebo se o nich vůbec nemluví, zatímco o srbské straně se často uvádějí zveličované a pokroucené informace (jako např. o Srebrenici). Je jasné, že socialistická Jugoslávie nebyla ideálním multinárodním státem, ale přesto poměrně fungující regionální mocností, jejíž demontáž se EU a USA náramně hodila.

Že by Západ nepodporoval chorvatské nebo kosovské separatisty, to snad pan Zrno nemůže myslet vážně. To je buď slepý nebo lhář. Jen připomenu, že po obsazení Kosova armádami NATO, které se ani neobtěžovali vyhlásit válku, bylo slibováno horem dolem, že integrita srbského státu zůstává zachována – to už samo o sobě znělo jako špatný vtip. Dnes se slovy pana Zrna “proces završuje”. Po devíti letech správy mezinárodních sil, pod jejichž patronací byly muslimskou chátrou zpustošeny nenahraditelné kulturní poklady a kdy musely tisíce Srbů Kosovo opustit, je najednou nezávislost nevyhnutelným řešením. Teď má Západ zavázaného sluhu i s jeho mafiánskou vládou (stejně jako kdysi válečného zločince Tudjmana) a když nebudou Srbové zlobit, na což už se asi nevzmůžou, bude jim milostivě umožněno stanout v řadách evropských demokratur. Udržovat nějakou vojenskou základnu v Kosovu asi Američané budou muset, protože jejich stupidní strategie se kterou si vybírají přátelé, kteří se proti nim vzápětí obracejí, se jim může tentokrát opět vymstít a pak se základna bude hodit.

Ještě poznámka k náboženskému resp. národnostnímu konfliktu. Konflikt dvou nacionalismů vůbec nevyvrací konflikt dvou náboženství. V tomto, jako i v mnoha jiných případech nelze vůbec odlišit nacionalistické a religiozní pohnutky, protože splývají v jedno. Ostatně provázanost Srbské pravoslavné církve s národem nebo chceme-li státem není o nic větší než u katolických Chorvatů, jejichž faráři ve válečné extázi 90. let zvraceli z kazatelen své nenávistné výpady proti “vousatým opicím”, stejně jako jejich předchůdci za genocidy Srbů během 2. světové války.

V jedné věci má ale pan Zrno jistě pravdu: Srbsko není žádným obranným valem křesťanského Západu, protože něco jako křesťanský Západ dávno neexistuje.

]]>
Od: M.Zrno http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11195 M.Zrno Fri, 25 Jan 2008 18:19:19 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11195 Máte pravdu, v tomto jsem měl být více adresný, protože jsem Vás strčil do jednoho pytle s Impulzem, kde to již – řekl bych – platí více. Ovšem samotná přítomnost Srdji Trifkoviće je podle mě určitým signálem. Jde o člověka, který díkya své podpoře Radovana Karadžiće už poněkud vybočuje ze slušné společnosti. Ale uznávám, že mé úvodní vyjádření nebylo šťastné.

]]>
Od: Ondrej Dostál http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11191 Ondrej Dostál Wed, 23 Jan 2008 13:36:51 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11191 Ako riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika by som sa chcel poďakovať Matyášovi za jeho vystúpenie na nami spoluorganizovanej konferencii. Ani ja si však nemôžem odpustiť malú reakciu na jeho poznámku o tom, že nesúhlasí s naším postojom ku kosovskej otázke. Rád by som veci uviedol na pravú mieru. Skutočnosť, že sme spolu s našimi priateľmi z Revue Impulz a ďalšími organizáciami spoluorganizovali túto akciu, automaticky neznamená, že s nimi máme spoločný názor na otázku, ako riešiť situáciu v Kosove.
Za Konzervatívny inštitút vystúpil na konferencii jeho prezident Peter Zajac. Jeho názory na túto tému sa nachádzajú napr. v tomto článku: http://www.konzervativizmus.sk/article.php?1392
Názory blízkeho spolupracovníka Konzervatívneho inštitútu a redaktora týždenníka .týždeň Františka Šebeja na túto tému si môžete prečítať napr. tu: http://www.konzervativizmus.sk/article.php?1327.
Stačí zbežný pohľad a musí byť každému jasné, ze názory ľudí z inštitútu nie sú ani v najmenšom poznačené akoukoľvek idealizáciou Srbska a výrazne sa líšia od viacerých názorov, ktoré zazneli na tejto konferencii. To nám však nebránilo vytvoriť priestor pre diskusiu na tému, ktorú považujeme za dôležitú.

]]>
Od: Ferdinand Peroutka http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11190 Ferdinand Peroutka Wed, 23 Jan 2008 13:04:19 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11190 Souhlasné přijetí jednostranného vyhlášení kosovské nezávislosti by bylo v rozporu i se stále proklamovaným odmítáním nacionalismu; jde-li v Kosovu o střet dvou nacionalismů – srbského a albánského, proč preferovat právě albánský? Je snad idea „Velké Albánie“ přijatelnější než (dnes už zcela nereálná) idea „Velkého Srbska“? Je mentalita albánského nacionalismu, který v Kosovu vandalsky ničí křesťanské kulturní památky, státům EU bližší? Nepodobá se tento nacionalismus fanatickému počínání hnutí Tálibán, s jeho ničením světově proslulých buddhistických skulptur v Afhánistánu? Kdyby právě Američané nebojovali proti Tálibánu, bylo by možné lépe rozumět postoji americké administrativy ke Kosovu: potřebuje alespoň někde získat sympatie islámu, a Kosovo – relativně izolované od nejnebezpečnějšího islámského světa – se pro tento účel může zdát nejméně riskantní. Ovšem při postupující expanzi radikálních islamistů se i tato spekulace může ukázat naivní a naopak otevřít muslimským radikálům vrátka na Balkáně. V této souvislosti se nabízí varovná analogie s Mnichovem r. 1938, kdy se západním mocnostem také jako nejpřijatelnější jevil souhlas s německou anexí československého pohraničí s převahou obyvatel německé národnosti. I tehdy hrála hlavní roli obava z velké agrese, která však velmi brzy stejně propukla. Výrazy „hanebnost“ a „zrada“, jimiž světová historie tehdejší postup Anglie a Francie označila, se mohou zanedlouho ocitnout i ve spojení s kladným přijetím protiprávního vyhlášení kosovské nezávislosti. Trvá-li nyní Priština na ukončení osmiletého protektorátu OSN, neznamená to nic jiného, než že chce mít volné ruce pro konečné zúčtování se Srby.

]]>
Od: Alexander http://www.obcinst.cz/kosovo-tematem-konference-v-bratislave/comment-page-1/#comment-11188 Alexander Sat, 19 Jan 2008 12:31:34 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6383#comment-11188 Dovolte mi pár poznámek k jinak realistickému textu:
a) SRN a Vatikán veřejně podporovali rozpad SFRJ od října 1991 (uznali Chorvatsko, Slovinsko v lednu 2002), boje tehdy nebyly ukončeny
b) Jak Srbsko tak i Kosovo směřuje k EU a tak tvrzení, že bude lepší pro Srbsko a Srby když se “zbaví” Kosova díky natalitě Albánců ….Po vstupu do EU (nebo i dříve) budou Albánci moct “zaplavovat” Srbsko a šířit se. Takže argument pro vzdání se území je posouváním problému o deset, patnáct let.
c) V textu jste uvedl, že Koštunica odmítal pokusy o autonomii Srbů v Chorvatsku atd. Nevím, kde jste na to přišel ale podstatné je i to, že Srbové v Chorvatsku neužívají žádné autonomie a EU to Chorvatům nevyčítá. Navíc už jich není 12% ale jen 4% v Chorvatsku.
d) USA a EU se snaží o multietnické státy založené na republikových hranicích z doby SFRJ. Proto existuje Bosna a Hercegovina, i když velká většina jejich obyvatel chce žít ve svých národních státech. Přestože USA a EU udržuje nad vodou takovýto nefunkční útvar na příkladu Srbska pro USA a EU tyto pravidla neplatí. Najednou USA a několik zemí EU prosazují další národní stát pro Albánce, platnost republikových hranic z doby SFRJ nevadí a princip národní vůle, který je soustavně Bosenským Srbům a Bosenským Chorvatům je popírán.
Vzpomeňme si jak politici a media oblbovali „mezinárodní společenství“ s názory, že na Kosovu žiji Kosovary (Kosované). Nebo v Bosně žijí Bosňané. Krom označení obyvatelstva jako geografického pojmu NIKDO se na Kosovu nebo Bosně necítí jinak než Albáncem, Srbem, Chorvatem…
Co má za cíl tato konference? Zklidnit Slováky a přemluvit je aby byly pro uznání samostatného Kosova?
Proč media neuvedou, co vše Srbsko slíbilo Kosovu na jednáních s Kos.Albánci v roce 2007? To není jen autonomie ale praktický konfederace a dvojstát.
Přes to všechno mají Srbové důvod věřit USA a EU? Proč jednou USA a EU nebudou důsledný a stejným metrem měřit všem. To by jste se pak divili kolik Srbů by nevolilo radikály a bylo proevropský orientované. Právě tato politika dvojího metrů je ponižuje, uráží a odděluje od Evropy (čti západu) a to je škoda nejen pro Srby ale i všechny jejich sousedy.
Netvrdím, že si Srbsko “zaslouží” mít Kosovo zpátky, také by ho dnes neumělo spravovat když je 90% Albánců proti ale pokud by se udělal nový “Dejton” pro Kosovo a politická garnitůra Kos.Albánců by pod tlakem USA a EU musela tvořit multietnické demokratické soužití se Srby (a měla by záruku od EU a USA, že tomu tak bude díky ekonomické závislosti regionu na pomoci z EU a USA) pak by to vedlo k lepším časům pro oba etniky. Když by se to časem ukázalo jako života neschopné pak by měl být uplatněn princip národních státu všude tam kde to nefunguje (např. Kosovo, Bosna, BJR Makedonie apod.)

]]>