Komentáře k příspěvku: Jak dál v Afghánistánu – Roman Joch v ČRo http://www.obcinst.cz/jak-dal-v-afghanistanu-roman-joch-v-cro/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: Lumír Šenkýř http://www.obcinst.cz/jak-dal-v-afghanistanu-roman-joch-v-cro/comment-page-1/#comment-11914 Lumír Šenkýř Tue, 11 Aug 2009 23:06:53 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6618#comment-11914 Kdejaký pseudo politolog-arabista atd. chrlí nesmysly spojené se situací v Afghanistánu a Iráku.
1.Alexandr Veliký řekl:”Chtěl bych mít odvahu tygra,jed kobry a POMSTU AFGHÁNCE!
2.Po ukončení útoku na Bagdád vyšel z hotelu v Bagdádu mladý renomovaný americký novinář a BBC
se ho ptala na jeho posouzení situace.Odpověděl: “Vyhráli jsme válku ale prohráli mír”
Tato dvě “stanoviska” jsou časově ve značném odstupu ale sdělují:Afghanistán si nikdo nepodmaní válečným tažením.
USA sama nevyhrála žádnou válku,kromě té občanské ale i ta byla rozhodnuta pro jednu nebo druhou americkou stranu předem!!!
Všechna tažení jsou pouze tlakem zbrojařů na idioty kalibru Bushe jr.
Podívejte se,prosím,na film Statečné srdce,ve kterém Mel Gibson říká anglickým vrahům:”Vraˇtte se do Anglie a proste všechny,které jste okrádali,znásilˇnovali,vraždil a mučili za odpuštění”!!!
USA můžou učinit pouze jediné:pokorně se omluvit a Afghanistánu a Iráku uhradit všechno,co zničili a rozkradli.
Zbrojaři na tom vydělali tolik,že se do finančních náhrad můžou směle pustit a ještě zbyde mnoho na oživení “americké ekonomiky”.Vzpomeˇnte si na má slova:Ameriku pohltí Arabové,Rusové,Čína,Indové atd.
Bod č.1 a č.2 však lakonicky plně vystihuje holou pravdu a každé další kecy jsou k ničemu!!”

]]>
Od: Michal http://www.obcinst.cz/jak-dal-v-afghanistanu-roman-joch-v-cro/comment-page-1/#comment-11725 Michal Mon, 06 Apr 2009 16:44:58 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6618#comment-11725 Není politicky korektní mluvit o teritoriích bez kontroly třeba kmenové či klanové vlády, natož kontroly státní. Je jich celá řada, nejen Sudán, kde je vláda předmětem otevřeného soupeření zájemců o kontrolu a moc. Denně jinak. vždy se najde nějaký úředník či politik, který oblafne novináře, poukazem na své kontakty či plány v krizovém místě. Při osobní návštěvě se ukáže, jak se od reality liší. Kdysi v Libanonu, abych nekomplikoval situaci zeměmi vzdálenými, bylo poněkud neklidno.Stěhovala se syrská armáda.Stačilo přejet na jih, k obávané israelské hranici, a pod hřídly hizbolly byl mír skoro rajský, pohostinství nebeské.Ten týden. Dříve či později to mohlo být docela jinak.

Přirozeně i v naší zemi se vedou spory, soutěží se nejen o prestiž. Ale nějak zaobaleně, utajeně. Jinde je to možná poctivější a otevřenější.Afganistan je pro ústřední vládu nekontrolovatelný, stejně jako v reportech cestovatelů 19.století. Tak i část Pakistánu, do jisté míry Persie. Někdy se mi po těch končinách stýská, v každé vsi soudce, kdo ublíží slabším a starším, je mu vyměřen ihned trest bičem. Pokud je malý, je svoláno žactvo, aby se učilo mravnosti na konkrétním příkladě, u většího trestu jsou mladí ušetřeni. Nepřivazuje se.Kdo nechce s lidmi žít, trest přijmout, je vyhnán. Sebevědomí peršané o tom dokonce exportují filmy i na pražský festival.

Mediálně informovaný člověk by mohl trpět strachem, zbytečně, v dotyčné orientální lokalitě najde větší bezpečí(pokud má mocného ochránce), než v Evropě samotné.

]]>