Komentáře k příspěvku: Francie a Orient http://www.obcinst.cz/francie-a-orient/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: JP http://www.obcinst.cz/francie-a-orient/comment-page-1/#comment-11247 JP Fri, 22 Feb 2008 16:47:27 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6396#comment-11247 Článek dle mého laického posouzení velice dobrý, zvlášť, že je jedná o český pohled na věc. Já si myslím, že Francie není a nikdy nebyla typickou velmocí, či zemí, která chtěla velmocensky měnit svět k obrazu svému. Jedinou výjimkou je snad Charlemagne, ale on to bral jako poslání. Jediným hnacím motorem Francie, který fungoval bylo soupeření s Anglií, následkem byly kolonie.
Vztah Francie ke střednímu východu bude zřejmě hlubší. Když odhlédneme od vlivu např. féničanů sta let před kristem (600 založení Marseille) tak asi nejdůležitějším byli první věrozvěstové, kteří dorazili do Francie a zapálili tam ohýnek, který se během staletí rozhořel na celý kontinent. Myslím, že toto je jedna z věcí které zdůvodňují, či dávají pocit universálnosti Francie a její civilizace, její vliv na vývoj na kontinentě. O tisíciletí později to bylo franc. prostředí – myšlenka bránit svatá místa. A to byla doba prvního kontaktu a usazení francouzského vlivu, či kultury v této části světa. Kdyby Napoleon o mnoho věků později zůstal v Egyptě a stal se tam králem, byl by ten vztah ještě daleko intenzivnější. Zájmy jiných, např. USA plynou ze zcela jiných důvodů a ty důvody – ovládnutí zdrojů nutí zase Francii k tomu co dělá, k co nejvstřícnější politice, tak aby zůstala ve hře a popř. posílila. Až opadne zájem o ropu, pravděpodobně opadne zájem USA o tuto část světa (možná že z vojenského hlediska ne) ale Francie tam bude mít stále své přirozené místo, které nebude mít spojitost s velmocenskými ambicemi.

]]>
Od: Michal http://www.obcinst.cz/francie-a-orient/comment-page-1/#comment-11234 Michal Sat, 16 Feb 2008 21:17:02 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6396#comment-11234 Francouzská kultura, styl života,.. mají hodně s orientem společného. Ta blízkost afrického břehu, či obvyklé infikování vítěze poraženým za času raného středověku, ten vrchol v křížových výpravách. To v hřejivé Francii nazapadlo tolik, jako na chladnějším severu.

Nejenom si navzájem lépe rozumí, mohou spolu handlovat, jejich koalice je instinktivní. Potěšil mne kdysi v Damašku dobře stopovatelný franzouzský vliv skrze pařížemilovné rusy – sověty. Dokud rusům, tedy zbohatlým, nebyl otevřený svět, byli králi u Syřanů. Jimi pomordované luxusní hotely jsou tam dodnes.Stejně jako nostalgie prosperity za jejich časů.

To ovšem tušil nejen olomoucký arcibiskup, když tam vyslal mladého Al.Musila, ale brzy i habsburský dům, když jej dofinancovali a postavili dokonce do pozice maršála pro ten kraj. A zde slzím, dílo prof. UK musila rozkradeno i v NK. Informace elementální pro dnešní interkulturní kompetenci v globalizovaném světě prakticky nedostupné. Jsme tak naivní oběti naivních neinformovaných publicistů, romantických povrchních reportérů, bez skutečného kontaktu. Je čas, alespoň výbor z díla vydat. Ale jako kdysi prof. Musilovi chyběl sponsor, těžko se spoří i dnes.

Možná, že je to vinou jeho postavení v zemi, kde velikán pracovního výkonu je nežádoucí. Tak jsme ztratili století, nemáme jedinnou naftovou studni.Ač naše pozice byla vážená i za socialismu, v Sýrii se lze domluvit česky docela brzo, takřka každý nějakého česky mluvícího zná. Zbývají nám tam polodělnické profese.

USA si může dovolit studovat za pochodu, pro menší zemi je to luxus.Navíc prof. Musil tam nejen studoval, ale skoro 20 žil na všech i na nejnižší úrovni, až po chleba z velbloudí moče. Znal ponořením se do pramenů prostředí i lépe, než domorodci cenící si jeho rad. Zatímco Lawrence z Arabie byl spíše pohrdaný a směšný.

]]>