Komentáře k příspěvku: Bělohradský: od liberalismu přes relativismus k nenávisti vůči Západu http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/ Svoboda povznáší ducha Wed, 30 Aug 2023 18:13:28 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.5.1 Od: Vít Kučík http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-11712 Vít Kučík Sun, 15 Mar 2009 13:47:56 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-11712 ovšem ideje V. Bělehradského nejsou tak triviální a kvůli své nebezpečnosti zasluhují solidnější, vtipnější a do větší filosofické hloubky jdoucí protiargumentaci, než je např. pasáž o “nebezpečných knihách vs. seznamech nebep. knih”…
Bělehradský jako divadelník svými obrazotvornost budícími obrazy usiluje o zájem mas, stejně tak jeho oponenti musí být na stejné úrovni přesvědčit ne jeho, ale ony masy, o nepravdivosti nebo pokrytectví těchto jeho obrazů. Pokud tento konflikt nevyjde z úzce specializovaných akademických fór, je předem prohraný. Jde o mnohé, protože byť se jeví jako odtažitý spor o teoretické termíny, jde ve skutečnosti o reálný zápas o charakter naši budoucí civilizace.
A v ní lidé typu Bělěhradského – zatím, zdá se – umí svými lehce zapamatovatelnými příměry zaujmout více pozornosti, než jejich oponenti. Bohužel. O to více práce je před námi…

]]>
Od: Martin Horák http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10748 Martin Horák Wed, 14 Mar 2007 14:30:30 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10748 Nedávno jsem chtěl napsat delší polemiku s Vaším názorem, že pravda je poznatelná rozumem, ale nějak mi nezbyl čas. Vaše diskuze s Vilémem je zde ovšem vhodným demostrativním příkladem:
Tvrdím totiž, že rozum je určitě výborným nástrojem pro přemýšlení neboli vyvozování jedněch výroků z druhých, nicméně pro nalezení základních axiomatických výroků, které jsou nutné, aby rozum vůbec mohl začít přemýšlet, se nehodí. Nějaké axiómy musí každý přijmout vírou (i když to mnozí popírají).

Základním axiómem relitivizmu je při tom, přímo obvykle nevyslovená, teze “Můžu si dělat co chci a hodlám být za to odpovědný komu chci, případně nikomu” (variace na nejstarší pokušení “a budete jako bohové, vědouce dobré i zlé”).
Z tohoto axiómu pak plyne vše ostatní, včetně toho, že souhlas s tímto axiómem je důležitější než nějaká logická konsekventnost projevu.
Proto relativista prohlašuje moralizování za bigotnost, (když se mu to hodí), a sám při tom moralizuje (když se mu to hodí), vynáší absolutní soudy a hned na to prohlašuje, že nic absolutního neexistuje apod. Prostě pravda je to, co se relativistovi zrovna hodí, i kdyby se to měnilo několikrát v jedné větě. A protože to, co říkáte Vy, se mu nehodí, tak to pravda není (prostě protože bagr). Diskuze je celkem bezpředmětná.
Trvám nicméně na tom, že pan Vilém, stejně jako pan Bělohradský nemusí mít nevýkonný rozum. Pouze vírou přijali jiné axiómy, resp rozhodli se věřit někomu jinému (která duchovní bytost nabízí výše uvedený axióm jistě nemusím rozvádět).

]]>
Od: Mirek http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10746 Mirek Tue, 13 Mar 2007 14:16:49 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10746 Všiml jsem si, že Roman do své polemiky proti Bělohradskému zařadil svou dřívější pasáž o škodlivosti knih, aniž by ji po diskusi nějak změnil. Tak tedy zopakuji své námitky vůči ní: Roman vlastně předpokládá, že člověk může být špatnou knihou “infikován”.
Může být někdo sveden zlou knihou nebo učiněn lepším dobrou knihou? No, asi ve stejném smyslu, v jakém může být sveden dobrou knihou (tak, že se vymezí vůči ní, že prohloubí nebo si uvědomí svá zlá stanoviska) nebo učiněn lepším zlou knihou (tak, že se vymezí vůči ní, že prohloubí nebo si uvědomí svá dobrá stanoviska). škodlivá či uži´tečná kniha by se tedy dala vymezit jen z hlediska určitého časového momentu jako její působení na lidi, kteří ji četli – a hodnocení škodlivosti nebo užitečnosti by vlastně nezávislolo na tom, zda samo tato kniha hájí dobré nebo špatné myšlenky.
Přičemž za zlé či dobré samozřejmě může každý z nás považovat jiné knihy, takže cenzura, pokud má vůbec nějaká být (např. je otázka, zda stíhání tzv. osvětimské lži není kontraproduktivní a nedává argument do rukou odpůrcům svobody slova), by musela stíhat to, na čem se jako “hodném stíhání” shodne velká většina společnosti. Jinak samozřejmě není jen cenzura předběžná, existuje možnost soudního sporu a příkazu ke stažení knihy z oběhu např., pokud je v ní někdo urážen, apod.
Takže kdokoliv z nás samozřejmě může říci, že ty a ty knihy obsahují ta a ta tvrzení, která považujeme z těch a těch důvodů za špatná – ale jestli budou i škodlivá, záleží na jejich přijetí čtenáři. musí nějakým způsobem, třeba deformovaně, odpovídat na jejich potřeby a zkušenost.
Pokud ale k těmto knihám nebudeme mít přístup (nebo bude omezen jen na nějaké “vyvolené” znalce, bude to pro nás horší – bude nám hrozit, že nebudeme znát určité argumenty a tedy ani zformulovat či modifikovat protiargumenty, tedy dospět k lepšímu popisu světa.
Nejsem ale absolutním odpůrcem krocení např. popudů k násilí, protože ty už známe, těžko nám může další vyrovnávání se s nimi přinést něco nového v poznání, apod.
Psal jsem, že u konkrétních knížek se lidé zřejmě neshodnou. Bělohradský podle mě říká, že některé knihy fakticky vůbec vliv neměly, nic neiniciovaly a byly jen “doprovodnými texty” hnutí, k jehož dočasnému vítězství a síle nijak zvlášť nepřispěly. Pak podle mě říká, že jiné knihy samy o sobě myšlenkami v nich obsaženými nebezpečné nejsou nebo spíš, že nejsou o nic nebezpečnější než jiné (např. ve srovnání s Pohádkami Boženy Němcové :-) a teprve v důsledky dalších událostí začaly být mocenskou většinou čteny tak, že převládly některé negativní tendence v nich nad jinými, pozitivními.
ale souhlasím, že Bělohradský často píše emfaticky, skáče z jedné myšlenky na druhou, mění pojem uvnitř téhož výkladu apod. Jeho myšlenkový vývoj a postoje ale vnímám jako jednotné a organické, jen to holt není systematik a se vším z jeho myšlenek se souhlasit nedá.

]]>
Od: RJ http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10745 RJ Tue, 13 Mar 2007 09:25:52 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10745 Ano, tím se to definitivně vysvětluje.

]]>
Od: Přemek http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10744 Přemek Mon, 12 Mar 2007 22:05:23 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10744 Nechápu autora. Pan Bělohradský evidentně používá dnes již klasický Cimrmanův krok stranou. Pan Joch by si měl doplnit vzdělání. Myšlenky velkého českého génia mu unikají… ;-)

]]>
Od: Vilém http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10742 Vilém Mon, 12 Mar 2007 17:14:19 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10742 Nic nenamítám proti vyvracení svých stanovisek, jsou – li opravdu má.

Pan Joch si však věc usnadňuje, představuje skoro vždy karikatury dosažené svými aproximacemi a ty pak velkolepě odhaluje jako neudržitelné, naivní, nemravné, pomatené či dokonce netečné ke zločinu. Naprosto nikdy bych neřekl, že morální absolutismus OI je stejně špatný jako Hitlerův, a výslovně jsem poukázal na to, že se obsahově liší. U morálky záleží též na tom, ČEHO jsme absolutními stoupenci. Odsouvat OI kvůli absolutní morálce na roveň nacistům by bylo stejné jako obviňovat OI z nacismu, protože užívá např. stejné členění dne na 24 hodin.

Pokud jde o nesvaté trio údajně vyčerpávající množinu morálních stanovisek, pak si pan Joch věci opět velmi usnadňuje – jeho vlastní stanovisko je však neslučitelné se svobodou slova a přesvědčení. Nevím, proč by měl být násilím zastavován každý, kdo něco tvrdí? Protože pan Joch není schopne nebo nemá zájem rozebírat problém poznání seriózně, dopustím se spekulace o praktičtějších motivech. Rád bych se mýlil, ale pan Joch už je asi duší na íránském osvobozeneckém tažení. Jen bych se zeptal, jak by pan Joch své formulky použil na případ SSSR, vyvolal by třetí světovou válku?

Opravdu pan Joch vidí problém takto triviálně, nedochází mu, že člověk se může rozhodnout jednat i tehdy, když si není zcela jist? Stanoviko C vůbec nevylučuje jednání, jen ho umožňuje udržet v civilizovaných mezích.

Nemohu než s politováním konstatovat, že nemálo excesivní stanoviska pana Jocha jsou patrně hlavně obranou před totální paralýzou, kterou by mu přineslo poznání nejistoty. Takové obranné mechanismy lez tolerovat, nejsou však hodné následování, tím méně v otázkách, na kterých závisí budoucnost naší společnosti.

]]>
Od: Roman Joch http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-4/#comment-10741 Roman Joch Mon, 12 Mar 2007 15:58:41 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10741 Pane Josefe, zřejmě jsem ťal více do živého, než jsem původně zamýšlel; omlouvám se.

Ale prosím Vás, podívejme se, bez zloby či zlé vůle, na Váš bod 5. Bude to něco jako poslední pokus z mé strany ukázat, že filosofická pravda, jistota či mravní absolutismus nejsou nutně od Ďábla.

Píšete: “…filosofie hledá poučení o nebezpečí Jistoty. Té Jistoty, kterou vy máte o určitých hodnotách a politických axiomech, té Jistoty, kterou měli i jiní když podepisovali rozsudky smrti pro zrádce, odpadlíky, teroristy, revizionisty, komunisty, Židy, černochy apod.”

Jistota, podle které mají jít nevinní na smrt, je zlá, na tom se shodneme (já bych ji však nenazval filosofickou jistotou, ale omylem, případně zlou vůlí). A teď prosím, skutečně pokorně prosím, položte si otázku, zda je zlou i ta Jistota, podle které nevinní nemají jít na smrt, ale naopak mají být před těmi, kdo by je chtěli zavraždit, chráněni?!? Je tato Jistota skutečně zlá?

Vilém by řekl: mravní absolutismus (např. Hitlera), podle něhož mají jít nevinní do plynu, a mravní absolutismus (např. konzervatismu v pojetí OI), který to odsuzuje absolutně a absolutně chce chránit nevinné před Hitlery, Staliny, či Pol Poty tohoto světa , jsou oba dva stejné – a stejně nebezpečné – absolutismy, které se liší jen (nepatrně? nezávažně?) v obsahu. Souhlasíte s touto Vilémovou pozicí?

Jak to vidím já, máme tři pozice: A: nevinní mají jít do plynu. B: nevinní nesmí jít do plynu, a ti, kdo zastávají pozici A, mají být v zájmu ochrany nevinných zastaveni i silou. C: Vše je relativní, nic nesmíme tvrdit s Jistotou; zajisté není jisté, zda nevinní mají jít do plynu, ale ani není příliš jisté, že nemají; jen nevynášet žádné silné soudy o Pravdě, to by mohlo být fakt nebezpečné.

Pozice A i B jsou morálně absolutistické a tudíž – podle Viléma – stejně špatné a zavrženíhodné. Pozice C jako relativistická je však obezřetná a moudrá. Souhlasíte s Vilémem? Anebo jinak; kterou z pozic A, B, C považujete za nejlepší či nejméně zlou? A kterou za tu, jež nejlépe chrání nevinné?

Opakuji, já nechci být na Vás zlý či Vás nějak “dostat”, jen by mě zajímalo, zda i nyní podle Vás “Jistota” (poznání pravdy) je vždy větší neřestí než “Nejistota” (např. ohledně ochrany nevinných); jinými slovy, zda pozice B je nutně horší a zavrženíhodnější než pozice C.

]]>
Od: Josef V. http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-3/#comment-10740 Josef V. Mon, 12 Mar 2007 11:48:40 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10740 Pane Jochu, mimoděk jste zde ukázal svoji filosofickou kuchyni, což byl pro mne pohled poněkud tristní.
1) to, že jsem zmínil jména Nietzscheho a ostatních pro mne nemá stejný význam jako pro Vás zmínka o Bohu, demokracii či případně Západní civilizaci. Myšlenky těchto lidí jsou pro mne koreláty mého uvažování, se kterými se přirozeně absolutně neztotožňuji, které nicméně musím vzít v při URČITÝCH otázkách v potaz jakožto precizní myšlenkové konstrukty, neboť těžko lze na prostoru fóra OI začít debatu o funkci a povaze jazyka a řeči z bodu 0. Narozdíl od Vás jedním narcisistním máchnutím nesmažu dějiny evropské filosofie jenom proto, že se s jejími představiteli absolutně neztotožňuji. Rozdíl mezi Vaší tezí “slepou vírou přijímáte jejich autoritu a nezpochybňujete je” a mým stanoviskem “přihlížím k nim při formulaci svého postoje v otázkách ne-/existence Věčné Pravdy atd.” je tak jistě zřejmý nejen Vám, a dále dokresluje Vaše černobílé vidění světa. Kam se podělo Vaše deklarované kritické myšlení, bylo-li kdy jaké?
2) otázku pojmu bohatství: Vaše výtka o mém neporozumění pojmu “bohatství” myslím, vtipně dokresluje moji tezi o problému spojování jazyka s hledáním věčné Pravdy. Spojení pojmů “bohatství” v úvodu a “chudý” v závěru Vašeho příspěvku mi samozřejmě evokovalo jiný smysl Vaší konstrukce, podle Vás mylný. Měl jsem logické právo na vyvození těchto důsledků? Podle mne ano, podle Vás jsem se mýlil. Kde je “pravda” pro posouzení v našem případném sporu o to, čí výklad této řečové situace (a případné následné jednání) byl správný či oprávněný? U mne jako příjemce zprávy? U Vás jako mluvčího? U nestranného publika? Kdo posoudí “pravdivost” jednoho výkladu či “falešnost” jiného? To je jedna z otázek, které nám problematizují naše jistoty a kterými nás naučili ptát se a pochybovat jiní: tito jiní nám ale nedali odpovědi na tyto otázky. Toto je další klíčový rozdíl v našem sporu v bodě 1. Umění ptát se a pochybovat mimochodem stojí u zrodu moderní vědy. Zrušil byste teorii relativity? Je pro vás příliš znejisťující a subverzivní vůči našemu, “západnímu” pojetí světa? Ohrožuje radikální proměna chápání času a prostoru naši “atlantickou” civilizaci? Ohrožuje ji proměna chápání pravdy, jazyka, Boha? Já se domnívám, že ne. A Vy?
3) Dle mého názoru moderní (to slovo dvojitě podtrhuji) filosofie už nemůže hledat Pravdu, ale nedomnívám se, že by tímto měla upadnou do bezbřehého relativismu, se kterým tady neustále operujete Vy a Vaši kolegové. Proč máte toto binární vidění světa? Nedokážete si představit nic mimo jedničky a nuly? Sám jste použil výraz hledání pravdy “alespoň o něčem a částečně” – Já bych pouze doplnil: hledání podmínek (sociálních, politických), za kterých je určitý výklad “pravdivý” či “nepravdivý” za předpokladu, že tyto podmínky se samozřejmě proměňují. Moudrost považuji za schopnost uznání této proměnlivosti a současně za schopnost propojit tyto režimy pravdy s konkrétními podmínkami, ve kterých nabývají na platnosti.
4) Existuje podle Vás Bohem daná nadpřirozená, absolutní Pravda a jste schopen o ní upřímně pochybovat, podrobit ji myšlenkovému testu? Je podle Vás tato Pravda zavazující a limitní pro naše “drobné” poznání Pravdy? Lze tuto pravdu verifikovat? Lze ji falsifikovat? Jak? Citem? Vírou? Rozumem?
5) Viz výše. A dále: filosofie hledá poučení o nebezpečí Jistoty. Té Jistoty, kterou vy máte o určitých hodnotách a politických axiomech, té Jistoty, kterou měli i jiní když podepisovali rozsudky smrti pro zrádce, odpadlíky, teroristy, revizionisty, komunisty, Židy, černochy apod. (na toto téma jste přeci odborník, nebo ne?). Na konci hledání přece nemusí stát žádná Pravda, pouze nemožnost absolutního poznání či uznání nedostatečnosti poznávacích schopností, omylnost člověka. A o způsobu vyrovnání se s touto omylností, osobně i antropologicky. Opět: neznamená to odmítnutí VŠEHO a totální relativismus (příkladem je např. otázka trestu smrti).
6) Opět: ano, filosofie nás nutí pochybovat i o autoritách, které ji pěstují, a právě mnou zmíněné osoby v tomto vynikaly. V tom je kus kritického myšlení, nemyslíte? Nebo máte dojem, že jsem se vyjádřil ve smyslu: řekl to Nietzsche, je to pozitivně tak a tak? Ne: pouze jsem poznamenal, že díky jejich kritickému pohledu, který nám naopak UBRAL kus naší jistoty o Pravdě nyní víme, že je MOŽNÉ pochybovat a kriticky vnímat daleko větší část naší reality, než tomu bylo doposud. Pokud v tom vidíte nekritický obdiv autority, pak Vás lituji.
7) A “koruna” navrch: zmínka o Burkovi byla samozřejmě cílená. Napsal jste “Edmund Burke měl v mnohých věcech pravdu, v jiných zásadních metafyzických problémech se zase mýlil. Nejde o to jej velebit či zatrracovat, ale studovat a pokusit se rozumem nahlédnout, kde se mýlil a kde měl pravdu. Nikoli ” přebírat jeho odkaz”.” Věřte, že tento náhled s Vámi z velké části a velmi rád sdílím. Nicméně vězte, že já, tedy člověk který “směšuje filosofii s osobní oddaností svým oblíbemým guru a mistrům, kdo nechce přemýšlet, ale jen se vyhřívat na sluníčku zaštiťováním se autoritou Nietzscheho, Wittgensteina, či Russella…”, na svých webových stránkách žádný , rádoby “majestátní a všeobsažný” citát žádné z těchto autorit nemám.
Jsem s pozdravem.

]]>
Od: Vilém http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-3/#comment-10739 Vilém Mon, 12 Mar 2007 09:37:07 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10739 Racionalita nespočívá ve formulování bezrozporných konstrukcí, pokud jsou očividně neadekvátní zkoumanému problému. Jistě víte, že rozpor mezi obecnými konstrukcemi a skutečností se dosud nikomu nepodařilo vyřešit, počínaje Platónovým pokusem o založení jevů v idejích a konče marxistickou dialektikou.
Takže jisté jsou snad obecné konstrukce, pokud jsou jako takové správně sestaveny, nikoli však jejich aplikace na skutečnost, kde se zatím vždy ukázala jejich neadekvátnost.

Pokud tvrdíte, že ” se ale k teto tezi priklanim at z dobrych duvodu (coz nejde, protoze tyto duvody by musely byt jiste a popirala by se totalni omylnost) …”
Tak právě formulujete opět svůj úvodní požadavek – jistotu, a z ní odvozování. Jenže taková realita prosím není, žádnou takovou jistotu nemáte, takže byste měl zcela mlčet nebo se spokojit s určitou prozatímností svých stanovisek. To je podle mne racionalitě mnohem blíž.

Ostatně nenamlouvejme si, že toto jsou témata pro diskusní fórum.

]]>
Od: VB http://www.obcinst.cz/belohradsky-od-liberalismu-pres-relativismus-k-nenavisti-vuci-zapadu/comment-page-3/#comment-10738 VB Mon, 12 Mar 2007 00:18:07 +0000 http://www.obcinst.cz/?p=6286#comment-10738 Ne, toto rozliseni je vyrazne pod moje sily.
Velmi ocenuji Vase priznani, ze svou pozici nahlizite jako rozpornou. Ale ptam se:
Proc me oznacujete za fanatika, kdyz Vam ji vytykam jako iracionalni? Neprozrazuje tento rozpor, ze Vase vyvody jsou motivovany necim jinym nez duvodovym zakotvenim? Myslim, ze naopak muj postoj je poukazem na Vas rozpor duvodove velmi dobre podepren. Zadne vedlejsi motivy nepotrebuji.

Je skutecne jedinou alternativou k prijeti teze “Nase poznani nikdy nemuze vest k jistym zaverum.” zabednenost?
Co kdyz filosofie tento problem resi a dochazi k pozitinimu reseni – “ze lidske poznani nemuze totalne klamat”?

Nemelo by se nejdrive to ci ono potvrdit nebo vyvratit?
Poukaz na to, ze nase poznani ma omezenou povahu neobstoji. Nikdo totiz netvrdi neomylnost lidskeho mysleni. Antiteze k totalni omylnosti je alespon castecna neomylnost. Alespon neco muzeme poznat s jistotou.
Jiste Vas potesi, ze ani mne ten clanek Romana Jocha nepresvedcil. To ale neznamena, ze nejsou lepsi reseni. Kazdopadne by stalo za to se s touto otazkou vyrovnat, ne?
Pokud priznavate, ze jste to dosud neudelal, nemuzete se divit, ze vas priklon k tezi o nemoznosti vyloucit omyl, bude pokladan za dogmaticky, motivovany iracionalne.
Kdyz uz se ale k teto tezi priklanite at z dobrych duvodu (coz nejde, protoze tyto duvody by musely byt jiste a popirala by se totalni omylnost) nebo bezduvodne, musite pocitat s nasledky. Vase vyvody budou v nejlepsim pripade stejne nejiste jako vyvody Vasich oponentu. V kazdem predpokladu, v kazdem zaveru bude tento defekt. A ze tech predpokladu je!
Mohl byste se tedy alespon zdrzet svych narazek na fanatismus a zabednenost, protoze to svedci o tom, ze temito “kvalitami” trpite presevsim Vy sam.

]]>